Foto: TASR - Pavel Neubauer

Včera do večerných hodín rokovala koaličná rada, v hre bol lockdown pre všetkých.

Rokovania sa zúčastnili koaliční lídri, keďže sa situácia s pandémiou zhoršuje, v hre bol aj tvrdý lockdown pre všetkých, na ktorý vyzývajú aj epidemiológovia, vedci a konzílium odborníkov. S týmto návrhom šiel na vládu aj samotný minister zdravotníctva Lengvarský a to už minulý týždeň. Je otázne, či sa na prísnych opatreniach dohodli včera.

Môže to vyzerať tak, že na prijatie naozaj prísnych opatrení nie je politická vôľa. Ako už komentovali niektorí odborníci, vláde trvá príliš dlho prijať nevyhnutné opatrenia, najmä, ak by sa mali týkať aj zaočkovaných. Niektorí koaliční partneri (zo strany SaS a Za ľudí- pozn. redakcie) si myslia, že očkovaní by mali mať naďalej výhody, keďže heslom očkovacej kampane bolo, že “vakcína je sloboda”. Medzičasom sa heslo zmenilo na “vakcína je riešenie”. Ako informuje TV Markíza, koaliční partneri sa včera predsa len dohodli a prijali sprísnené opatrenia v nejakej forme.

Foto: TASR – Martin Baumann

Prijali kompromisné opatrenia

Výsledok sa dozvieme zajtra po rokovaní vlády, kedy oznámia aj nové rozdelenie okresov podľa platného COVID automatu. Je však otázne, ako sa ešte opatrenia zmenia, keďže v novom automate je jasne dané, že pri 3200 hospitalizovaných v nemocnici sa automat vypína a prechádza sa na celoštátne tvrdé opatrenia.

Ísť by však malo o kompromisné riešenie, na ktorom sa lídri zhodli. To znamená, že opatrenia sa sprísnia pre neočkovaných aj očkovaných, no druhá skupina by si mohla ponechať niektoré výhody. Túto možnosť pripustil minister práce Milan Krajniak. Hlavnou témou diskusie bol pritom tvrdý lockdown pre všetkých.

Koaliční partneri sa dohodli na lockdowne, o podrobnostiach však predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková nechcela hovoriť. „Vyzerá to tak, len to musíme dotiahnuť a v stredu schváliť na vláde, ak to nikoho neprejde. Mne sa javí tá dohoda celkom rozumná, ak to vyjde,“ povedala agentúre SITA.

Podľa Bittó Cigánikovej bližšie informácie budú známe v stredu 24. novembra, keď má o protipandemických opatreniach rokovať vláda. Na otázku, či sa bude lockdown týkať všetkých alebo budú mať zaočkovaní mierne výhody, odpovedala, že rokovania ešte nie sú úplne ukončené. „Nie je rozumné podporovať informačný chaos. Keď sa dohodne na všetkom, budeme informovať spoločne,“ dodala.

Povinné očkovanie by zrejme neprešlo

Sme rodina bola za to, aby sa urobil teraz tvrdý lockdown na dva či tri týždne. “Potom by sme mali voľnejšie sviatky. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu je to potrebné urobiť,” uviedlo hnutie.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

O podrobnostiach vás budeme informovať po stredajšom rokovaní vlády. V posledných dňoch sa skloňuje aj možnosť povinného očkovania, no podľa ministra zdravotníctva by takýto návrh na vláde zrejme neprešiel. Otázkou ostáva, či by sa týkal všetkých nad 18 rokov alebo iba vybraných rizikových skupín.

0
Uložiť článok
Komentovať