Foto: Mário Václav/ Unsplash

Jeden príbeh, ktorý môžeme posúvať ďalej a netvoriť odpad.

Sprevádzajú nás od detstva, premiestňujú nás do rozprávkovej krajiny, kde postavy zrazu ožívajú v našich predstavách, formujú z nás vzdelaných študentov a profesorov, rozprávajú nám skryté príbehy. Knihy. Každý príbeh v nich má svoj koniec a či ho prečítame alebo nie, končí poslednou stranou. Príbeh knihy, ktorá sa dostane do červenej zbernej nádoby, však pokračuje ďalej.

Za konceptom Zberných nádob na knihy, časopisy a vinylové platne stoja ľudia z OZ Atelier 71 s podporou Nadácie Ďakujem. V Bratislave sa im podarilo umiestniť prvú nádobu na Slovensku a jej príbeh má za sebou dlhú cestu.

Sme knihofili, takže sme boli častými návštevníkmi antikvariátov a knižníc. Dokonca nám mnoho ľudí knižky/platne aj nosilo. Bežne sme zažívali to, že v antikvariátoch a knižniciach nám odmietli knihy alebo platne s tým, že ich už majú veľa alebo by ich aj prijali, ale skôr iný, nedostatkový žáner,” hovoria členovia OZ Atelier 71.

Foto: Mário Václav

O knihu, ktorú odmietne jeden antikvariát by ale mala záujem knižnica na druhej strane mesta. Ľudia však nevedia, ktorá knižnica má záujem o akú knihu. Predovšetkým nemajú čas obehať všetky prevádzky v meste.Preto sme si povedali, že tu chýba platforma, ktorá by to mala na starosti. Miesto, kde jednak ľudia môžu  24 hodín, 7 dní v týždni odovzdať, čo už nechcú a na druhej strane, kde si antikvariáty a knižnice môžu vybrať presne to, čo zháňa ich klientela,dodávajú členovia OZ Atelier 71. 

Ako na to?

Do nádob môžete hádzať knihy, časopisy, noviny a LP platne, ktoré budú následne vyprázdnené a obsah bude posunutý do antikvariátov a knižníc. Knihy odporúčajú do nádob vhadzovať zviazané v balíčkoch a obalené ochrannou vrstvou.

Nádoba je, samozrejme, bohato vystlaná bublinkovou fóliou a má ešte ďalšie mechanizmy na šetrné zaobchádzanie, no takýmto zabalením predídeme aj tým najmenším škodám. A, samozrejme, nádoby budeme vyprázdňovať čo najčastejšie, čo takisto pomôže k zachovaniu perfektných stavov knižiek, platní, časopisov a podobne.

Foto: Mário Václav

Kde ich nájdete?

Momentálne je spustená jedna nádoba pri obchodnom dome Yeme na Tomášikovej ulici v Bratislave.

Jednali sme a stále jednáme s nespočetným množstvom, či už verejných alebo súkromných subjektov. Najbližšie budú pravdepodobne umiestnené pri mestskom úrade Nové Mesto (oproti OC Polus), tu ešte dolaďujeme zmluvné podmienky a v Karlovej Vsi, kde ešte čakáme na konkrétne umiestnenie, takže sa nevieme vyjadriť k presnému miestu,” hovoria o svojich najbližších plánoch.

Ďalšie zberné nádoby by mali byť umiestnené mimo hlavného mesta (Senec, Pezinok, Malacky, Šamorín), no podľa Ateliéru 71 všetko závisí aj od záujmu ľudí. Pokiaľ vás tento projekt zaujal, môžete kontaktovať Ateliér 71 so žiadosťou o umiestnenie nádoby aj vo vašom meste.

1
Uložiť článok
Komentovať