Foto: TASR/AP

Zrejme si už každý z nás uvedomuje, že ak niečo neurobíme, čakajú nás desivé roky.

Klimatická zmena môže do roku 2050 spôsobiť vnútorné vysídlenie viac ako 200 miliónov ľudí a vytvoriť nové ohniská migrácie v prípade, ak ľudia nezačnú urýchlene konať s cieľom celosvetovo znížiť množstvo emisií a zmierniť rozdiely medzi krajinami v oblasti rozvoja. Uviedla to Svetová banka vo svojej správe zverejnenej v pondelok, informovala agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Druhá časť správy Groundswell report skúma tri rôzne scenáre vývoja. Tie predpokladajú, ako môže postupný nástup klimatickej zmeny spôsobiť, že sa z miliónov ľudí stanú do roku 2050 tzv. klimatickí migranti. Tento postupný nástup sa prejavuje napríklad nedostatkom vody, znížením produkcie plodín a stúpajúcou hladinou oceánov.

Foto: Unsplash

3 scenáre vývoja

Na základe najviac pesimistického vývoja – s vysokou hladinou emisií a nerovnomerným rozvojom – správa predpovedá, že v rámci svojich krajín by mohlo byť vysídlených až 216 miliónov ľudí. Týka sa to Latinskej Ameriky, severnej Afriky, subsaharskej Afriky, východnej Európy, strednej Ázie, južnej Ázie, východnej Ázie a Tichého oceána.

Tieto zistenia podľa odborníčky Svetovej banky na klimatickú zmenu potvrdzujú, že klíma môže spôsobiť migráciu v rámci krajín. Najviac postihnutou oblasťou by bola subsaharská Afrika s až 86 miliónmi vysídlených.

V prípade najpriaznivejšieho scenára by celkový počet migrantov mohol byť až o 80 percent nižší. Stále by však bolo vysídlených 44 miliónov ľudí.

Experti v správe takisto upozorňujú, že v najbližšom desaťročí môžu vzniknúť ohniská migrácie a ich počet sa do roku 2050 môže zvýšiť. Medzi opatrenia na zabránenie najhoršiemu scenáru vývoja Svetová banka zaradila zníženie emisií skleníkových plynov, plánovanie v oblasti „klimatickej migrácie“ a investície do rozvoja, ktorý je v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody.

Uložiť článok

Najnovšie články