Foto: Guinness World Records

Čivava je už zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov.

Čivava je rasa, ktorá sa podľa Kráľovskej veterinárnej fakulty dožíva v priemere 8,2 roka. Tento fakt však zbúral a stále búra Spike, teda psík, ktorý bol pred pár dňami odmenený certifikátom od Guinnessových rekordov za najstaršieho žijúceho psa na svete. 

Spike sa aj podľa Guinnessových zápisníc stal najstarším žijúcim psom na svete. V októbri 2022 odišla do neba aj sučka Pebbles, ktorá sa dožila 22 rokov a bola rovnakej rasy ako aj Spike. Zosnulá držiteľka rekordu sa dožila 22 rokov, pričom terajší rekordér oslávil v decembri minulého roka už 23 rokov.

Našli ho na parkovisku

Zatiaľ čo pri Pebbles majitelia hovorili o tom, že k dlhovekosti ich štvornohého miláčika napomáhala celoživotná láska, vyvážená strava či country hudba, v prípade Spikea to bolo spočiatku inak.

Ako spomína majiteľka čivavy, Rita Kimball, k psovi sa dostali v roku 2009 po tom, čo ho našli opusteného a zúboženom stave na parkovisku pred obchodným domom v štáte Ohio.

Foto: Guinness World Records

Podľa predajcu jedného z obchodov sa tam malý teriér potuloval niekoľko dní, kým sa ho ujala rodina Kimballových. „Chrbát mal celý vyholený a okolo krku mal krvavé škvrny od lana alebo reťaze, celkovo vyzeral dosť strašne,“ opisuje Rita prvý pohľad na Spikea.

„Otvorili sme dvere auta, aby sme mohli usadiť nášho vnuka. V tej chvíli skočila na zadné sedadlo aj zúbožená čivava. Bol to signál, že to takto má proste byť,“ spomína Kimball. Meno Spike vymyslela majiteľka na základe animovanej rozprávky Tom a Jerry a nechala mu ho aj napriek tomu, že pes Spike bol v obľúbenom detskom seriáli veľké plemeno.

Najradšej je v blízkosti známych ľudí a na farme

Podľa záznamov najdlhšie žijúci pes na svete oslávil 7. decembra 2022 už 23 rokov a 7 dní, no táto dlhovekosť sa postupne odzrkadľuje aj na jeho životných funkciách. Psík postupne stráca zrak, sluch aj pohybovú vitalitu, no stále rád trávi čas pri zvieratách na farme či v prítomnosti rodiny, ktorá ho zachránila pravdepodobne od zlého konca.

Foto: Guinness World Records

Rita, majiteľka Spikea, si myslí, že tento rekordný vek dosiahol jej psík aj vďaka tomu, že prvých 10 rokov života nezažil veľa dobrého, tak si to od roku 2009 vynahrádza naplno.

Najnovšie články