Foto: Gustave Doré/Wikimedia Commons

Iste ste už aj vy niekedy povedali, že ste takí hladní, že by ste zjedli aj koňa.

Väčšinou to však myslíme obrazne. V skutočnosti sa uspokojíme s rezňom alebo inou dobrotou v primeranom množstve. To sa však nedá povedať o tomto francúzskom zabávačovi, ktorý žil v 18. storočí. Ten by koňa skutočne zjedol, a nielen toho.

Muž známy len pod menom Tarrare, sa narodil v roku 1772 a v roku 1790 sa pridal k vojsku. Hovorí sa, že Tarrare bol schopný zjesť také množstvo jedla, ktoré by nakŕmilo 15 ľudí a mačky hltal vcelku. Jeho apetít bol skutočne neukojiteľný. Armáda mu posielala zásoby, ktoré by nasýtili štyroch mužov, no ani to mu nestačilo a neraz sa prehrabával odpadkami a zbytkami po iných vojakoch, aby objavil a zjedol každú jednu omrvinku.

Foto: John Taylor/Wikimedia Commons

Ak by ste si mysleli, že Tarrare musel byť mimoriadne obézny, ste na omyle. Práve naopak, pôsobil, ako keby neustále hladoval. Nevážil ani 50 kilogramov a miestami pôsobil priam choro. Za normálnych okolností by možno nikomu neprekážalo, že muž jedol za niekoľkých statných mužov, no vo vojne je každé sústo vzácne, nejeden človek mal preto jedáka v zuboch.

Hovorí sa, že ľuďom neprekážal len Tarrareho enormný apetít, ale aj zápach šíriaci sa z jeho tela. To všetko prispelo k tomu, že muž sa stal mimoriadne zaujímavým objektom výskumu pre niekoľkých lekárov, napríklad pre Courvilla a Percyho.

Foto: Georg Emanuel Opitz/Wikimedia Common

Tarrare mal výnimočný apetít už od detstva a to taký, že ho rodičia dlho nevládali kŕmiť a napokon ho vyhodili z domu. Vtedy ešte tínedžer Tarrare nemal príliš na výber, pridal sa preto ku skupinke prostitútok a zlodejov, ktorí rôznymi spôsobmi zabávali ľudí a následne ich okrádali. Tarrare tiež slúžil ako atrakcia. Udivoval ľudí tým, čo všetko dokáže zjesť. Hovorí sa, že aby pobavil publikum, zjedol skutočne čokoľvek, od kameňov až po živé zvieratá.

Niektoré zdroje uvádzajú, že zjedol mačku aj psa tak, že po nich ostala len kostra a dokonca zhltol aj celého úhora. Kamkoľvek muž išiel, všade ho predbehli chýry o jeho neslýchanom apetíte a zvieratá pred ním v strachu utekali. Myslíte si, že bol Tarrare narušený? Psychicky určite nie. Fyzické zdravie je však už otázne.

Aj keď bol Tarrare na prvý pohľad podvyživený, keď jedol, jeho brucho narástlo do enormných rozmerov. Lekári v tých časoch tvrdili, že po tom, čo Tarrare zjedol všetko, na čo siahol, sa utiahol do kúpeľne a všetko zo seba opäť dostal von. Pokožka, ktorá sa predtým natiahla, teraz ochabla. To všetko a fakt, že sa nadmerne potil, spôsobilo, že Tarrare neskutočne zapáchal, niekedy tak, že sa k nemu nedalo ani len priblížiť.

Foto: Wikimedia Commons

Ako sme už spomínali, Tarrare sa po čase vzdal kariéry showmana a vstúpil do vojska. Vojaci ho však medzi sebou nechceli. Jeden muž však predsa len videl jeho potenciál a považoval ho za dokonalého kuriéra. Generál de Beauharnais zabalil odkaz, ktorý chcel poslať do drevenej škatule a požiadal Tarrareho, aby ju prehltol. Následne ho mal doručiť a opäť dostať z tela von.

Tarrare však ako kuriér neuspel, nepriatelia si ho totiž vďaka nezvyčajnému zjavu a zadúšajúcemu smradu všimli už z diaľky. Prusi ho vo vojne proti Francúzsku zajali a mučili ho dovtedy, kým z neho desivé tajomstvo nedostali a to v doslovnom aj prenesenom význame. Keď Prusi škatuľku konečne dostali do rúk, našli niečo skutočne nečakané. Generál na papier napísal otázku, či sa odkaz skutočne dostal k nepriateľom. Generál totiž Tarraremu nedôveroval a toto mala byť akási skúška.

Foto: Horace Vernet/Wikimedia Commons

Prusi chceli Tarrareho na mieste obesiť, napokon si to však rozmysleli a s varovaním ho poslali späť ku Francúzom. Keď sa nešťastník vrátil, požiadal generála, aby ho z vojska prepustil a lekárov prosil, aby z neho urobili obyčajného človeka. Percy bol odhodlaný Tarraremu pomôcť, no neuspel. Napriek všetkým metódam a liekom sa jeho apetít stále nepodarilo skrotiť. Ba naopak, bol stále hladnejší.

Jedného dňa, keď sa stratilo malé dieťa, obvinenie padlo práve na Tarrareho. O štyri roky neskôr sa Tarrare objavil v nemocnici a zdalo sa, že umiera. Myslel si, že ťažkosti mu spôsobuje príbor, ktorý prehltol pred niekoľkými rokmi, no nebolo to tak. V roku 1798 napokon zomrel na následky tuberkulózy. Pitva ukázala, že úbohý muž bol veľmi chorý a poškodený mal takmer každý orgán, vrátane pečene a žlčníka. Jeho žalúdok bol roztiahnutý do enormných rozmerov a pokrytý vredmi, aj jeho sánka sa otvárala v nezvyčajných uhloch a rozmeroch.

Foto: Wikimedia Commons

Napriek snahe lekárov, pitvu nedokázali dokončiť. Zápach bol totiž ešte horší, ako keď bol Tarrare nažive. Percy napokon v roku 1805 vydal o Tarrareho nezvyčajnom prípade memoáre.

Pozri aj: Je z nej naozajstná Šípková Ruženka. 18-ročná Hermione dokáže prespať takmer týždeň a to najmä keď si vypije

allthatisinteresting
Príbehy
0
Komentovať (0)