Pavel Blazek [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Ak chceme niečo dosiahnuť, najdôležitejšie je nevzdávať sa.

V obrovskom množstve ľudí, ktoré žije na planéte Zem môžeme občas nájsť jedincov, ktorí sú výraznejšie iní, než ostatní a svoju odlišnosť sa rozhodnú zúžitkovať. Inak to nie je ani u mladého dvadsaťpäťročného čecha, Adama Ondru, najlepšieho lezca na svete, na ktorého grál úspešnosti sa rozhodli pozrieť aj vedci. 

Ak sa pýtate, v čom je ukryté tajomstvo jeho vysokých umiestnení na súťažiach okolo celého sveta, odpoveď môže byť jednoduchšia, než by ste čakali. Opísať ho môžeme jediným slovným spojením – životný štýl. Ten nepochybne zdedil po svojich rodičoch, ktorí sa lezeniu venovali ešte dávno pred tým, než sa narodil. Je možné, že uvidel prvé skalné previsy ešte v čase, kedy bol v perinke.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Ondra (@adam.ondra),

Dobrodružstvo lezeckého života sa u neho začínalo pomaly, prostredníctvom hier s lanom či vešania sa po skalných stenách. V tom čase bol presvedčení, že na svete neexistujú iní ľudia, než tí, ktorí lezú. No netrvalo dlho a krátko po tom, čo sa začal lezeniu aktívnejšie venovať, prišli aj očakávané úspechy.

Vo veku len šiestich rokov sa umiestnil po prvýkrát v súťaži, na treťom mieste. Táto medaila zavesená nad posteľou v ňom vzbudila túžbu byť stále lepším. Rozhodol sa trénovať usilovne každý deň ešte pred dovŕšením siedmych rokov.

Neskôr aj priamo vo svojej detskej izbe, v ktorej mu rodičia postavili tréningovú stenu, aby mohol okrem telocvične cvičiť aj doma. Svojho cieľa sa nevzdal ani v období puberty a toto rozhodnutie prinášalo svoje ovocie. Medzi juniormi patril medzi špičku a do vyššej kategórie postúpil už ako dobre známa tvár.

Nebezpečné a namáhavé lezenie preňho znamená celý život, preto sa ho rozhodol poňať celé, so všetkým čo k tomu patrí. Lezenie, najmä to v prírode je neodmysliteľne prepojené s cestovaním, prispôsobovaním sa počasiu a kempovaním. Množstvo súčasných lezcov príde práve tento spôsob nepohodlný a nevyhľadávajú ho. Zabúdajú však na to, že je to aj o zážitkoch a nie len o medailách a úspechoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Ondra (@adam.ondra),

Neodmysliteľným prostriedkom na dosiahnutie dobrých výsledkom sú skúsenosti a vedomosti. Adam sa venoval a stále venuje študovaniu lezeckých ciest, ešte pred tým, než na samotnú skalu vykročí. Tým pádom už vopred vie, čo robiť, keď bude zavesený na samotnej skale. Spolieha sa na intuíciu. Je to podobné ako s klavírom. Najskôr sa naučíte noty a keď ich už viete, začnete hrať srdcom.

Za výnimočnými úspechmi v celosvetových súťažiach aj osobných rekordných výkonoch okrem trénovania mysle vo veľkej miere stojí aj fyzická zdatnosť a predispozície. Keď sa na Adama pozriete, zistíte, že je človek ako každý iný. Len s o niečo dlhším krkom.

Preto sa vedci rozhodli preskúmať to, čo nevidno na prvý pohľad. Zaznamenali Adamov štýl lezenia prostredníctvom špeciálnej technológie a porovnali ho so štýlom lezenia profesionálneho lezca Štěpána Stráníka. Prostredníctvom tohto pokusu zistili, že v čase, kedy je Adam na stene, jeho telo vstupuje do zvláštneho štádia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Ondra (@adam.ondra),

Predpokladali, že počas záťaže, ktorú stena predstavuje, sa jeho tep výrazne zvýši. Ale nastal opak. Tep mu doslova padol na úroveň iba 70 úderov za minútu.  Opätovné zvýšenie nastalo až po dokončení trasy a návrat na zem. V danom momente sa jeho tep opäť zvýšil, až na 170 úderov.

Nakoľko je v tomto športe vyžadovaná sila najmä v horných a dolných končatinách, prekvapením nie je ani fakt, že Adamove ramená sú silnejšie, ako ramená 90 až 95 percent populácie. Skutočným centrom tajomstva je vskutku jeho krk, ktorý je dlhší, ako sme u ľudí zvyknutí. Predošlý pokus so zaznamenaním pohybu preukázal, že po každom kroku na stene zakloní hlavu. To ma za následok zmenu ťažiska a Adam má tak príležitosť oddýchnuť si aj „tam hore“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sun Country Rocks Climbing Gym (@suncountryrocks),

Kombinácia extra flexibilnej panvy, intuitívne využívaného ťažiska a dlhých končatín tvorí v prípade mladého čecha ideálnu kombináciu na ceste za splnením si svojich snov o tom, byť stále lepším, ako je. V prípade, že sa niečo javí ako nemožné, dá tomu čas a skúsi to opäť neskôr a výzvu zdolá skúsenejší a silnejší. Stále rozširujúci sa zoznam víťazstiev je tak sladkou čerešničkou na torte odhodlaného človeka, ktorý sa rozhodol pre lezecký životný štýl.

Uložiť článok

Najnovšie články