Foto: snk.sk

Matej Mensatoris / / Slovensko
Slovensko sa okrem mnohých prírodných či kultúrnych pamiatok môže popýšiť aj niečim, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako niečo nezaujímavé. A predsa tomu tak nie je. 

Neďaleko Topoľčian, sa nachádza malá obec Oponice. Práve v nej môžete nájsť jednu z najkrajších knižníc a to nielen na území Slovenska, ale pokojne ju môžeme radiť medzi najkrajšie knižnice Európy či sveta. Interiér tejto historickej knižnice dýcha nostalgiou starých čias a prechádzať sa medzi tisíckami kníh, ktoré obsahuje, môžeme považovať za istú formu relaxu. 

Aponiovská knižnica – Bibliotheca Apponiana je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. V súčasnosti obsahuje 8 222 titulov písaných v 12 jazykoch.

Knižnicu založil Gróf Anton Juraj Aponi (1751 – 1817), ako milovník a zberateľ kníh. Vtedy ale knižnica ešte nesídlila v súčasných priestoroch. Do nákupu kníh investoval nemalé finančné prostriedky a niektoré tituly, ktoré zadovážil, nájdeme v knižnici aj v dnešných dňoch. Po jeho smrti sa správy ujal jeho syn a neskôr ďalší ľudia. Knižnica sa potom presunula z pôvodného miesta – Viedne, do Bratislavy.

Foto: snk.sk

Postupom času sa ale finančné prostriedky na chod knižnice zmenšovali. Ako uvádza stránka slovenskej národnej knižnice, Anton Aponi sa rozhodol, že ju natrvalo presunie do rodového kaštieľa Aponiovcov v Oponiciach, kde pre knižnicu nechal pristavať celé krídlo. Impozantný interiér knižnice v Oponiciach s empírovým nábytkom z Paríža, ktorý Antonovi Aponimu pripomínal vyše dvadsať rokov strávených v meste nad Seinou, poskytol grófovi priestor pre bilancovanie jeho pestrého života a písanie pamätí.

Foto: snk.sk

Neskôr, aj po rôznych aukciách, sa začal knižný fond zmenšovať. Aj keď niektoré cenné tituly z knižnice tak nadobro odišli, stále sa tu nachádzajú významné diela, ako napríklad práce Goetheho, Schillera, Kanta, alebo Fichteho. Zaujímavé sú aj práce J. A. Komenského, Jána Jesenia, či Andreasa Bela, syna Mateja Bela. Nájdeme tu aj rôzne zaujímavé knihy týkajúce sa medicíny, ale aj okultizmu, čiernej mágie, kartárstva či bosoráctva.

Pozrite si viac fotografií z tejto unikátnej knižnice v galérii:

Ak vás Knižnica Aponiovcov z Oponíc zaujala, prehliadku si môžete zarezervovať tu.

Pozri aj: Prečo staré knihy tak nádherne voňajú? Toto ste o nich určite nevedeli

snk.sk
0
Komentovať (0)