Foto: MovieStillsDB

Niekoľko týždňov trvajúci spor medzi Disney a Sony dospel k zdanlivému koncu. Fanúšikovia nadšení nebudú.

Aj napriek negatívnym správam to dlho vyzeralo tak, že obľúbený superhrdina Marvelu aj napriek nezhodám medzi štúdiami Disney a Sony naďalej zostane súčasťou unikátneho filmového konceptu MCU (Marvel Cinematic Universe). Fanúšikovia verili, že ku vzájomnej dohode napokon dôjde a Spider-Man bude členom Avengers. 

Vyzerá to však, že Sony a Disney spoločnú reč nenašli a Spider-Man MCU nateraz opúšťa. Sony sa totiž pavúčieho muža za podmienok, ktoré si kládol myšací gigant vzdať odmietal a všetky ďalšie filmy už do unikátneho konceptu patriť nebudú. Informuje o tom britský portál Unilad.

„V tomto momente sa dvere zatvárajú,“ povedal riaditeľ filmového štúdia Sony Tony Vinciquerra fanúšikom na technologickom summite magazínu Variety. Slová generálneho riaditeľa Vinciquerru citoval portál Comicbook.

Vinciquerra uznáva, že sa štúdiu Sony na filmoch o Spider-Manovi s Marvel Studios a producentom Kevinom Feigeom spolupracovalo naozaj skvelo, no zároveň vyzdvihuje, že nie všetko stojí len na tíme ľudí od Disneyho.

Foto: MovieStillsDB

„Snažili sme sa prísť na to, či existujú spôsoby, ako to celé vyriešiť. Ľudia v Marveli sú úžasní a máme pred nimi veľký rešpekt, no na druhej strane aj u nás máme úžasných a šikovných ľudí a Feige so svojím tímom nespravil všetku robotu,“ povedal Vinciquerra.

Peter Parker súčasťou nového univerza?

Spider-Man podľa generálneho riaditeľa Sony dokázal filmové publikum zaujať aj predtým, ako sa stal súčasťou MCU. Samozrejme, nepopiera, že sa v tomto koncepte nezlepšil, práve naopak. Vinciquerra však dodáva, že aj Sony má vlastné univerzum, v ktorom by Spider-Man mohol zohrať veľkú úlohu. Vyzerá to teda, že obľúbeného superhrdinu čakajú nové výzvy a v budúcnosti sa stretne aj s Venomom, ktorý pre Sony taktiež znamenal nemalý úspech.

V pláne na najbližšiu dobu má Sony vyrobiť minimálne dva ďalšie filmy, kde Spider-Mana stvárni obľúbený Tom Holland, a ktoré sú stopercentne potvrdené.

Venom, Spider-Verse a ďalšie postavy

Vo výrobe je aj pokračovanie Venoma s Tomom Hardym v hlavnej úlohe, ktorého sme sa na plátnach kín dočkali minulý rok (premiéra je naplánovaná na rok 2020). Zo sveta pavúčieho muža pritom podľa informácií portálu Unilad môžeme očakávať ešte ďalších 5 až 6 filmov. Či v nich uvidíme aj Spider-Mana alebo pôjde o spin-offy postáv, na ktoré má Sony práva, zatiaľ nevedno.

Štúdio Sony tiež odhliadnuc od Disneyho vyrobil aj animák s podtitulom Paralelné svety (Spider-Man: Into the Spider-Verse), ktorý sa stretol s veľmi pozitívnymi hodnoteniami a získal dokonca aj Oscara. Príbeh Milesa Moralesa bude taktiež pokračovať v druhom filme. V pláne je aj animovaný spin-off so zatiaľ pracovným názvom Spider-Women. V tom by sa mali objaviť všetky ženské hrdinky s pavúčimi schopnosťami.

Foto: MovieStillsDB

Výsledok sporu môže Spider-Manovi pomôcť

Spider-Man patrí medzi najslávnejších a najobľúbenejších superhrdinov Marvelu. Práva na výrobu filmov však už niekoľko rokov vlastní štúdio Sony, ktoré sa ho nechce nijak vzdať. Pod jeho patronátom vznikla trilógia režiséra Sama Raimiho s Tobeym Maguirom v hlavnej úlohe. Samozrejme, finančne úspešná, aj keď kvalitami išla od dielu k dielu dolu.

Sony potom sériu reštartovalo a pod názvom The Amazing Spider-Man vznikli dva filmy s Andrewom Garfieldom. Ani tie však skalných fanúšikov príliš nepotešili. Keď sa teda potom podarilo dohodnúť účasť pavúčieho muža v koncepte MCU, všetci boli nadšení. Spider-Man výrazne omladol a Disney v spolupráci so Sony priniesli svieži príbeh o mladom chlapcovi so superschopnosťami. Dve snímky sa tešili veľkým ziskom aj pozitívnym hodnoteniam.

Problém však mal Disney, keďže na filmoch Homecoming a nedávnom Far From Home prichádzal o peniaze. Disney trval, aby sa výroba filmov a tým aj percentá zo zisku delili 50/50. K takejto dohode však Sony pristúpiť nechcelo a Spider-Man tak MCU opustí.

Tejto postave to však môže pomôcť otvoriť ďalšie dvere vo filmových spracovaniach, keďže účasť Spider-Manovi v MCU nesmierne pomohla. Či sa však podarí producentom zo Sony udržať vysoko nastavenú latku aj naďalej, je otázne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )