Reprofoto: NWS Grand Rapids

Nie každý vulkán chrlí lávu a popol.

Ba práve naopak, niektoré vulkány chrlia ľadovú triešť. Ide o vzácny jav, ktorý neuvidíte len tak kdekoľvek, nedávno sa ho však podarilo zachytiť na jazere Michigan.

Ľadový vulkán neuvidíte len tak, každý deň

Ako informuje portál Science Alert, agentúra National Weather Service sa nedávno podelila o jedinečné zábery, na ktorých je možné vidieť ľadový vulkán na jazere Michigan. Prostredníctvom Twitteru sa agentúra vyjadrila, že jazero je vždy plné prekvapení a nikdy neviete, na aké natrafíte, kým sa tam nezájdete pozrieť. V tomto prípade sa vychádzka k jazeru Michigan skutočne vyplatila. Ľadový vulkán totiž nie je úkaz, ktorý by bolo možné vidieť každý deň.

Samozrejme, odborníci hneď po uverejnení príspevku vysvetlili, že nejde o vulkány v pravom slova zmysle. Aj keď javu dali pomenovanie ľadový vulkán, po geologickej stránke to vulkán nie je. Ľadový vulkán vzniká následkom tlaku vĺn, ktoré sa šíria pod ľadovou pokrývkou jazera. Tlak vody sa postupne zvyšuje, až kým si nenájde v ľade prasklinu, cez ktorú sa prederie na povrch. Ak je okolité ovzdušie dostatočne chladné, voda vytvorí ľadový útvar podobný vulkánu, ktorý následne chrlí ľadovú triešť.

Ľadový vulkán môže dosiahnuť výšku až 8 metrov

Počas najsilnejších mrazov môže ľadový vulkán dosiahnuť výšku až osem metrov a v zriedkavých prípadoch môže byť dokonca ešte vyšší. Pre Detroit Free Press sa vyjadril meteorológ Cort Spholten, ktorý hovorí, že na vytvorení ľadového vulkánu sa podieľa niekoľko faktorov. Potrebný je dostatočný tlak vody, teda dostatočne silné vlnenie pod ľadom a aj prevládajúce nízke teploty, ktoré umožnia ľadovému vulkánu nielen vytvoriť sa, ale aj udržať sa dostatočne dlhý čas na to, aby chrlil ľadovú triešť.

Gepostet von US National Weather Service Grand Rapids Michigan am Sonntag, 16. Februar 2020

Ako sme už spomínali, ide o mimoriadne vzácny jav, nestáva sa totiž často, že sú splnené všetky podmienky potrebné pre vytvorenie ľadového vulkánu. Aj keď sú však ľadové vulkány fascinujúce, sú aj nebezpečné, a to najmä pre zvedavcov, ktorí sa k nim chcú dostať čo najbližšie. Ľudia si neuvedomujú, že ľadový vulkán sa tvorí po okrajoch diery, ktorá v ľadovej pokrývke vznikla a šplhať sa na vrchol vulkánu nie je vôbec bezpečné, a to ani za účelom získania dokonalej fotografie.

Najlepšie je obdivovať jav z bezpečnej vzdialenosti, kde nehrozí, že sa človek prepadne pod ľad.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články