Foto: TASR (AP Photo/Chris Carlson)

Túžite sa pozrieť do vesmíru, no z vlastných peňazí vám to akosi nevychádza?

Nevešajte hlavu, so splnením sna vám možno pomôže japonský miliardár Yusaku Maezawa. Hľadá totiž 8 odvážlivcov, ktorí sa s ním zblízka pozrú na Mesiac. Prihlásiť sa môžete aj vy, stačí, ak splníte dve podmienky.

Hľadá sa 8 dobrovoľníkov, ktorí poletia do vesmíru

Ako informuje portál BBC, 45-ročný japonský miliardár Yusaku Maezawa sa rozhodol, že umožní 8 dobrovoľníkom pozrieť sa do vesmíru. Prostredníctvom Twitteru sa vyjadril, že chce, aby mali možnosť vesmír zažiť na vlastnej koži rôzni ľudia, a to bez ohľadu na ich finančnú situáciu. Každému z dobrovoľníkov preplatí Meazawa výlet v plnej miere.


Let okolo Mesiaca je zatiaľ naplánovaný na rok 2023, píše portál Dear Moon. Každý z dobrovoľníkov však musí splniť dve podmienky. Musí nejakým spôsobom prispieť k tomu, aby sa ľudstvo posunulo vpred. Druhou podmienkou je schopnosť podporovať ostatných členov posádky s podobnými ašpiráciami. Miliardár dodáva, že pôjde o súkromný let a už vopred zakúpil všetky miestenky v rakete Starship.

Musk priznal, že miliardára vyšiel let poriadne draho

Módny magnát a zberateľ umenia predtým tvrdil, že na let okolo Mesiaca chce pozvať najmä kolegov z umeleckej brandže. Prišiel však na to, že umenie je subjektívne a každý o sebe môže povedať, že je v istom zmysle umelcom. Rozhodol sa preto podmienky pozmeniť a dať príležitosť komukoľvek, z ktorejkoľvek krajiny.

Toto nie je Maezawov prvý bláznivý nápad. Minulý rok spustil projekt, v rámci ktorého si chcel nájsť spriaznenú dušu na potulky vesmírom. V rámci nezvyčajnej zoznamky vyzval ženy staršie ako 20 rokov, aby sa k nemu pridali. Prihlášku poslalo celkovo 28 000 žien.

Zoznamovanie sa vo vesmíre malo byť podrobne dokumentované a jeho výsledkom mal byť film s názvom Full Moon Lovers. Miliardár však zistil, že tadiaľ cesta zrejme nevedie a projekt napokon ukončil bez toho, aby našiel svoju vysnívanú polovičku. Údajne mal z toho celého zmiešané pocity.

Za prvého oficiálneho pasažiera, ktorého raketa Elona Muska povezie, bol miliardár vyhlásený ešte v roku 2018. Informácia o tom, koľko Maezawa za let zaplatil, nebola uverejnená. Musk však priznal, že to bola poriadne vysoká suma. Ak sa výlet v roku 2023 podarí uskutočniť, bude to naozaj veľký úspech. Naposledy sa totiž ľudská posádka k Mesiacu priblížila v roku 1972.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )