foto: screen YouTube

Prekrásna pláž, ktorá sa ukrýva na tropickom thajskom ostrove Phi Phi Leh, sa pred rokmi stala hlavnou kulisou filmu The Beach.

Hlavnú úlohu v ňom stvárnil Leo DiCaprio a film ako taký, sa naveky zapísal do sŕdc divákov. Či už pre svoj strhujúci dej, DiCapriovu ofinu alebo skutočne krásne a ohromujúce prostredie, v ktorom sa odohrával. A práve táto pláž sa stala mimoriadne obľúbenou destináciou pre turistov. Niektorí sem mieria pre jej neporovnateľnú krásu, iní zas preto, že chcú stráviť čas na pláži, do ktorej bieleho piesku ponorila nohy aj táto hollywoodska hviezda.

Poznáte film Pláž?

Pláž Maya Bay sa však medzi turistami stala natoľko populárnou, že ju museli miestne úrady uzavrieť. Thajský Úrad národných parkov a divočiny má vážne obavy, že množstvo turistov a člnov, ktoré sem každý deň smerujú, bude mať na svedomí totálnu devastáciou koralového útesu a morského života v tejto lokalite. Každý deň sem príde okolo 200 lodí a 4 000 turistov. Ostrov Phi Phi Leh môže byť za tento úspech vďačný, keďže turizmus je skutočne skvelý nástroj pre rozvoj miestneho rozpočtu, no na druhej strane, všetko si pýta svoju daň.

Koh Phi Phi Leh, Thailand - Maya Bay

Nedávny výskum preukázal, že koralový útes na tomto mieste sa postupne stráca. Taktiež osídlenie morskými živočíchmi prudko klesá. Pre udržanie života na tomto mieste učinili úrady to najsprávnejšie rozhodnutie, aké mohli, a pláž uzavreli. Od začiatku júna bude zavretá po dobu štyroch mesiacov a potom bude návštevnosť turistov na tomto mieste prísne kontrolovaná a redukovaná. „Pre pláž a jej útesy je to niečo, ako by ste neprestajne pracovali po dobu tridsiatich rokov a nikdy by ste sa nezastavili,“ povedal uznávaný thajský oceanológ Thon Thamrongawasawat.

Maya Bay

Je prepracovaná a unavená. Všetka jej krása je preč. Musíme jej dať chvíľu na oddych,“ dodáva Thon, ktorý ďalej upozorňuje, že tento krok je skvelým začiatkom k celkovému korigovaniu turizmu. Thanya Netithammakum, vedúca Úradu národných parkov a divočiny, povedala: „Ak sa ma niekto opýta či myslím, že je neskoro na záchranu našich ostrovov, hovorím nie. Ak však niečo nespravíme ešte dnes, zajtra už bude neskoro.

Aj keď sa to väčšine turistov páčiť nemusí, musíme byť tolerantní, pretože pokiaľ sa nespamätáme a neuskromníme, nebudeme mať viac miesto pre sebeckosť ani pre život. Uzavretie pláže počas hlavnej sezóny je tak veľmi odvážne, no zároveň aj nevyhnutné a preto majú thajské úrady náš veľký obdiv.

Pozri aj: Doteraz ste o nich ani nepremýšľali, no na odpoveď by ste aj tak neprišli. 6 vecí, ktorých tajomstvo poznajú iba 2 osoby na svete

ladbible.com