Relácia Duel. Foto: RTVS

O relácii Duel sme sa rozprávali s moderátorom Gregorom Marešom.

Relácia Duel vysielaná každý pracovný deň na verejnoprávnej Jednotke sa aj po dlhých rokoch teší veľkej popularite divákov. Nepochybne je to aj vďaka moderátorovi Gregorovi Marešovi, ktorý je s touto reláciou spätý už od jej počiatkov. Mnohí ľudia túto vedomostnú reláciu obľubujú nielen kvôli príjemnej atmosfére, ale aj preto, že s každou jednou časťou sa môžu priučiť niečomu novému, či si otestovať svoje vedomosti. Aj preto sme oslovili moderátora relácie Gregora Mareša, ktorý nám prezradil čo-to zo zákulisia Duelu. 

V rozhovore s Gregorom Marešom sa dozviete:

  • Ako sa pripravuje na natáčanie
  • Čo odporúča súťažiacim
  • Aký bol jeho najväčší trapas počas natáčania
  • Koľko oblečenia musí vystriedať
  • Ako funguje slávny bankomat

Relácia Duel sa teší stále veľkej obľube. Ako prebiehali jej začiatky a ako ste sa dostali k jej moderovaniu? Koľko častí už bolo natočených?

K moderovaniu Duelu som sa dostal ako “slepé kura k zrnu”. Bolo to vďaka Jaroslavovi Čorbovi – tvorcovi tejto relácie, ktorý vo mne podľa jeho slov “videl potenciál“. Spolupracovali sme na relácii VAT.

Začiatky boli zvláštne, pretože s Jarom sme sa dohodli len na úplne základnej filozofii a tou mala byť ľudskosť, slušnosť a spravodlivosť – pre každého jedného súťažiaceho, ktorý k nám zavíta. Ostatné nechal na mňa – dal mi veľa voľnosti v moderovaní – netlačil ma do pozície ideálneho moderátora vedomostnej súťaže.

Pripravujete sa na jednotlivé časti? Študujete si napríklad otázky?

Samozrejme. Takmer pri každej otázke – ak je to vhodné – sa snažím doplniť ešte nejakú informáciu, ktorá by bola zaujímavou, prípadne užitočnou pre diváka. Dlho sme diskutovali na túto tému, či to budem robiť alebo nie (sám nemám rád ľudí, ktorí sa tvária, že všetko vedia) a nakoniec som túto úlohu prijal.

Dostávam za to občas poriadne zabrať od niektorých divákov, ale beriem to ako službu. Informovať. Stále ale opakujem – všetky tie informácie v hlave nedržím! Mám ich naštudované, len pre účely nakrúcania. Niektoré mi vyfučia z hlavy hneď na druhý deň, niektoré sa tam udržia.

Pri bankomate. Foto: facebook/DUEL RTVS

Kto vymýšľa otázky? Je to jednotlivec alebo tím ľudí?

Kedysi boli otázky záležitosťou výlučne Jara Čorbu. Neskôr sa kompetencie v tomto smere rozšírili.

Ako prebieha natáčací deň? Koľko častí sa natočí za deň?

Za jeden deň nakrútime sedem dielov. Je to deň, keď príde každý člen tímu stopercentne pripravený a všetko ide ako po masle. (Tejto vete asi neuverí nikto :)) Tak tých sedem dielov platí, ale sú rôzne dni. Niekedy nám ide všetko tak dobre, že nakrútime aj deväť dielov. Keď sa súťažiaci bavia, všetci sú v pohode, tak prečo nie. Niekedy ale nakrútime päť dielov a kazí sa všetko, čo sa kaziť môže. Nakrúcame 4-5 dní za sebou.

Pripravujú sa súťažiaci na reláciu? Čo by ste odporučili človeku, ako by sa mal pripraviť?

Niektorí sa pripravujú, niektorí nie. Ja by som odporučil sa nepripravovať počas pár dní pred vystúpením a byť čo najviac uvoľnený, ale nie každému to funguje. Mali sme súťažiaceho, ktorý sa priznal, že celé leto študoval rôzne encyklopédie a vydržal v našej súťaži šesť kôl, čo je pekný výsledok.

Mali sme ale aj pána, ktorý mal všetko “na háku”, prišiel s výbornou náladou, od začiatku tvrdil, že vyhrá, zoberie peniaze a odíde. Mal osem správnych odpovedí, jeho súper trinásť a s tými ôsmimi odpoveďami naozaj vyhral. Zobral 280 eur a s úsmevom odišiel.

Natáčanie musí byť náročné aj fyzicky. Ako to zvládate? Sú súťažiaci, ktorí už nepokračujú v ďalších kolách, napríklad kvôli únave?

Je to presne tak, ako vravíte. Sústredenie sa, lovenie v pamäti je unavujúce. Ak by na súťažiacich nepôsobila únava, boli by niektorí “borci” u nás niekoľko sezón. Za tých niekoľko rokov som si tiež všimol, že najväčšou brzdou niektorých súťažiacich je myšlienka, ktorá im behá v hlave ako splašený kôň: „Čo na to povedia doma, čo na to povedia známi, kolegovia, pani v obchode?“ Keď človek dokáže túto myšlienku vytesniť, jeho výkon výrazne narastie. Osobne potrebujem byť v dobrej kondícii, aby som vydržal byť dobre naladený a sústredený počas celého nakrúcania a aj na tom systematicky pracujem.

Súťaž Duel sa stále teší obľube. Foto: facebook/DUEL RTVS

Pri toľkých reláciách sa určite prihodia aj trapasy či už súťažiacich alebo aj na vašej strane. Spomínate si na nejaké? Utkvel Vám nejaký v pamäti?

Budem písať len o svojich trapasoch. Asi najväčší sa mi stal hneď v prvý rok, keď som si pomýlil mortadelu s mozzarelou. Jeden pán mi šesť rokov písal pri rôznych príležitostiach, nech si nemyslím, že som ktovieako múdry, keď neviem rozdiel medzi mortadelou a mozzarelou.  Aj preto si tento trapas pamätám doteraz. V Dueli je vždy taká pohodová atmosféra, že trapasom sa vždy zasmejeme priamo na mieste – jeden odíde, druhý príde – nie sú nejaké “pamätné” okrem „mozzarelovej kauzy”.

Určite sa niekedy stalo, že nebola uznaná správna odpoveď. Ako sa v takýchto situáciách postupuje?

Toto je vec, ktorá nám uberá roky života. Snažíme sa vymyslieť dokonalý systém niekoľkonásobnej kontroly, ktorý tieto veci eliminuje, ale zatiaľ sa nám to vymyslieť nepodarilo. Pre mňa osobne sú to prebdené noci… Sme v tomto smere veľmi otvorení aj ku hráčom. Vždy im na rovinu pred súťažou povieme, že všetci sme omylní.

Každý z nich má v každom momente hry právo zastaviť Duel, keď má pochybnosti o našom rozhodnutí. Môžu sa k otázkam vrátiť aj po nakrútení dielu do určitého času. Aj napriek tomu sa občas (0,01 -0,1% ročne) stane chyba. Vtedy situáciu podrobne prešetríme a snažíme sa spolu so súťažiacim chybu kompenzovať.

Príprava na natáčanie. Foto: facebook/DUEL RTVS

V takomto prípade, ozývajú sa vám ľudia, ktorí sa snažia chybu napraviť?

Nespravodlivosť nemá rád nikto. Diváci sa veľmi zastávajú súťažiacich, nechcú aby ich niekto oklamal. Tak to má byť. Duel má ale veľmi otvorený vzťah s divákmi, s fanúšikmi – nehráme sa na neomylných a neskrývame hlavu do piesku, ak urobíme chybu. Aj preto možno funguje táto relácia toľko rokov.

Ľudskosť zohráva aj v tomto prípade veľmi dôležitú úlohu. Ale nemáme problém ani jednoznačne povedať, aby si všetci pred tým, ako niekoho obvinia, skontrolovali všetky dostupné informácie. To, že niečo vidíme celý život ako jednoznačnú vec, nemusí v skutočnosti jednoznačnou byť. V každom prípade sme radi za každý jeden podnet – je to znak toho, že nie sme divákom ľahostajní.

Existuje nejaká taktika, ktoré by ste poradili súťažiacim?

Uvoľniť sa, ale to som už spomínal. Za tých x-rokov si človek všimne, že “zaručená“ taktika neexistuje. Každý súťažiaci by mal byť v relácii sám sebou – keď je zvyknutý riskovať, nech riskuje, keď je jeho štýlom ísť na istotu, nech si to drží. Vyhráva sa s rôznymi taktikami. Každý, kto k nám príde, je pre mňa hrdina – už len to, že sa tam postaví, je úžasné, pretože všetci sú to ľudia, ktorých všeobecný prehľad si pred súťažou preveríme testom. Vo finále ide len o to, či sadnú alebo nesadnú otázky.

Moderátor Gregor Mareš s najúspešnejším súťažiacim Slavom. Foto: facebook/DUEL RTVS

Trúfli by ste si sa sami zapojiť sa do súťaže?

Často to skúšam doma a priznávam, že v niektorých častiach by som vyhorel ako fakľa. Súťaž Duel je aj o šťastí – niekedy sa objaví séria otázok, ktoré sadnú súťažiacim ako uliate, niekedy je úspešnosť nižšia – je to aj o náhode. Ale určite na tých najlepších hráčov, ktorých sme u nás mali, nemám. Tí podávajú skvelé výkony, aj keď im nie celkom sadnú otázky.

Koľko oblečenia počas natáčania musíte vystriedať? A čo súťažiaci? Nosia si so sebou viac oblečení v prípade, že by postúpili?

Foto: facebook/DUEL RTVS

Za tých osem rokov sa v mojom Duelovom šatníku nazbieralo približne 40 košieľ, 10 nohavíc a 4 páry topánok. Čo sa týka súťažiacich – niektorí si prinesú so sebou viac oblečenia, niektorí nie. Oblečenie hrá ale v našej relácii našťastie najmenšiu úlohu. Osobne som za to, aby som striedal minimálny počet kusov oblečenia; len taký, aký je nutný. Je mi proti srsti, aký význam sa kladie na oblečenie. Je to zbytočný odpad, ktorým si túto našu nádhernú planétu zapratávame.

Akú má sledovanosť relácia? Koľko stojí výroba jednej časti?

Sledovanosť relácie Duel sa pohybuje v rozmedzí 200 až 350-tisíc divákov. O peniazoch nie som kompetentný rozprávať, ale viem, že určite neplytváme verejnými zdrojmi. Cena je nastavená veľmi rozumne . Snahou všetkých ľudí v tíme je dlhodobo prinášať divákom čo najviac informácií a zábavy, nie sa za pol roka “nabaliť“ a vymýšľať zase nejaký iný formát.

Mnohých ľudí zaujíma, ako funguje bankomat. Je na druhej strane nejaký človek, ktorý posúva bankovky? Čo by sa stalo, ak by sa zadal nesprávny pin?

Nie je tam trpaslík. Je tam jednoduchý mechanizmus, ktorý vydáva presne toľko peňazí, koľko potrebujeme, aby vydal. A PIN? Nemôžem zase prezradiť všetko – príďte si to vyskúšať.

Najslávnejší bankomat na Slovensku. Foto: facebook/DUEL RTVS

Ako prebieha prihlasovanie do relácie?

Zatiaľ je o účasť v relácii stále záujem. Takže tí, ktorí sa chcú prihlásiť, si ustriehnu ten moment, kedy o tom informujem vo vysielaní. Následne sa objaví na stránke RTVS upozornenie a odkaz na formulár, vďaka ktorému sa môžu záujemcovia prihlásiť. Upozorňujeme na to aj na facebookovej stránke DUEL RTVS.

Koľko ľudí sa prihlasuje do súťaže? Je prebytok súťažiacich alebo naopak?

Som veľmi zvedavý, kedy sa nám “minú” súťažiaci, pretože za tých spolu viac ako desať rokov, čo Duel funguje, si mohol každý zahrať iba raz. A mnohí z tých, ktorí u nás už boli, nám píšu, kedy už konečne zrušíme to pravidlo o jednej účasti. Uvidíme, lebo pravdou je, že súťažiaci, ktorí u nás hrali pred 8 rokmi sa posunuli, ale určite ho zrušíme vtedy, keď nebudeme mať dostatok nových hráčov. Zatiaľ sa to javí tak, že na Slovensku máme veľké množstvo rozhľadených ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články