Foto: Flickr.com/Landbruks- og matdepartementet

Okrem umeleckých diel a semien už aj výtvory programátorov.

Nikto z nás nedokáže so stopercentnou istotou predpovedať, aká skaza postihne planétu, na ktorej žijeme. Na základe tejto neistoty existujú na jej povrchu tajomné miesta, ktoré ukrývajú to, čo považujeme za najhodnotnejší odkaz ľudstva či prírody, ktorá je pre tento svet prirodzená. Stále rozširovaná pomyslená poistka bude v blízkej budúcnosti opäť obohacovaná. Novými členmi archívu sa najnovšie stanú zdrojové kódy Microsoftu.

V prípade, že sa rozhodnete vydať na severný pól z Európy, je viac než pravdepodobné, že vašou predposlednou zastávkou pred ním samotným bude práve súostrovie Svalbard. Väčšina z početných nórskych a ruských uhoľných baní na jeho území bola uzavretá. Prostredie s tučnou vrstvou permafrostu už viac nie je tak zaujímavé pre obyvateľov ako kedysi. O to viac sú ale podľa slov portálu Bloomberg Bussinesweek príťažlivé pre vedcov z celého sveta.

001_DSC2828

 

Nehostinný a tajomný Svalbard

Svojou polohou a do určitej miery aj nehostinnosťou toto súostrovie predstavuje ideálny priestor pre zachovanie dôležitých materiálov a predmetov. Nakoľko je od bežného sveta dostatočne vzdialený, ani život na ňom nie je tak úplne bežný. Miesto, ktoré ukrýva resetovacie tlačidlo našej civilizácie predsa len musí byť niečim odlišné.

V minulosti ste sa mohli stretnúť najmä s informáciou, že sa tu nachádza globálny trezor semien. V prípade vypuknutia pandémie alebo jadrovej apokalypsy vieme, že existuje nádej v podobe zakonzervovaných semien širokého spektra rastlín, vrátane plodín, ktoré sú pre ľudstvo najcennejšie. Vstup do tohto trezoru vyzerá akoby bol inšpirovaný filmom z budúcnosti. Obrovský obelisk v tvare trojuholníka, vystupujúci zo siahodlhej snehovej prikrývky, ktorý žiari zelenými svetlami.

Trezor, ktorý ukrýva krabice na pizzu

Len pred necelým mesiacom (24. októbra) navštívil výkonný riaditeľ spoločnosti GitHub Inc. Nat Friedman opustenú uhoľnú baňu. V jednom z temných a chladných ramien bane sa nachádza železný kontajner. Od daného dňa je v ňom ukrytý nový predmet. Softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Server alebo USB kľúče nie sú na tento účel dostatočne odolné. Preto sú údaje zakódované na odlišnom druhu materiálu.

V skutočnosti má ísť o predmety podobné filmovým valcom používaným v minulosti, z ktorých každý váži niekoľko kilogramov a je uložený v bielom plastovom obale podobnom tomu na pizzu. Nórska spoločnosť s názvom Piql AS vytvorila špeciálne zvitky z mimoriadne odolného mikrofilmu, ktoré sú potiahnuté práškovým oxidom železa pre väčšiu odolnosť.

Spoločne s omáčkou a archívmi Vatikánu

Údaje, ako sú obrázky, text alebo riadky kódu je možné vidieť výhradne za pomoci lupy. Výrobca taktiež dodáva, že daný materiál by mal za normálnych podmienok, ako je studená, suchá jaskyňa s nízkym obsahom kyslíka, vydržať približne 750 až 2000 rokov.

127_DSC2853

Friedman ani zďaleka nie je prvý, kto niečo uschováva v tomto kontajneri. Už v minulosti boli doň vložené archívy Vatikánu, brazílske záznamy z katastra nehnuteľností, množstvo filmových diel, ale napríklad aj recept na špeciálnu omáčku určitého hamburgerového reťazca. Spoločnosť GiHub, ktorú minulý rok odkúpil Microsoft, má aktuálne v pláne stať sa najväčším nájomcom v archíve.

Kukurica vs. zdrojový kód

V trezore v budúcnosti uschová približne 200 zvitkov, z ktorých každý má mať v sebe zapísaných až 120 gigabajtov kódov. Úplne prvý v sebe ukrýva operačné systémy Linux, Android a 6000 ďalších dôležitých aplikácií.

V momente, kedy bude svet absolútne spustošený, je veľmi pravdepodobné, že práve zdrojový kód, napríklad YouTube, nebude v hierarchii potrieb ľudstva príliš vysoko. Prednosť budú mať najmä semená pšenice či kukurice. Friedman tento krok ale aj napriek tomu považuje za opodstatnený. Otvorený zdrojový kód je podľa jeho názoru jedným z veľkých úspechov ľudstva, podobne ako umelecké diela či literatúra na majstrovskej úrovni.

Využívame ich každý deň

Základnou myšlienkou otvoreného zdrojového kódu je, že napíšete kód, ktorý je možné zdieľať. Tým dávate niekomu inému šancu vidieť, čo ste urobili a ak chce, môže ho zmeniť podľa seba. V priebehu časov sa táto rozsiahla a stále sa rozširujúca práca mení a vylepšuje. Používa sa aj na výrobu nespočetných softvérových aplikácií, ktoré využívame na každodennej báze.

Zachovaním týchto údajov bude v prípade apokalyptických scenárov možné opäť obnoviť to, čo sme už v minulosti vytvorili. Pri pomyslení na programátorov, ktorí musia v dnešnej dobe stále hľadať nepríjemné bugy v kódoch a tým skúšať mieru svojej trpezlivosti, vieme, že si tým pravdepodobne nebudú musieť prejsť opäť v budúcnosti. S aktivitami spoločnosti GitHub Inc. na súostroví Svalbard sa bližšie môžete oboznámiť na tomto linku.

Uložiť článok

Najnovšie články