Foto: Miksu [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Súčasťou Nórska je súostrovie Svalbard známe aj ako Špicbergy.

Prečo je dôležité o tomto súostroví vedieť? Nachádza sa tu trezor na semená s názvom Global Seed Vault. V ňom sa nachádza obrovské množstvo semienok rastlín, ktoré sem vedci uskladnili pre prípad, že by svet zastihla pohroma. Úlohou trezora je semená ochrániť pred klimatickými zmenami, no zdá sa, že budú musieť čeliť výzve skôr, ako sa nazdali.

Global Seed Vault

Aby ostali semienka čo najdlhšie v ideálnom stave, trezor je postavený tak, aby sa dnu dostalo čo najmenej kyslíka a teplota sa tu udržiava na -18°C. Prečo sa trezor nachádza práve v Nórsku? Odpoveď je jednoduchá, chladné je nielen vnútro trezora, ale aj okolité prostredie. Keby došlo k poruche alebo výpadku elektrickej energie, na nejaký čas udrží semená v chlade okolitá zamrznutá pôda.

Globálne otepľovanie

Zdá sa však, že prežitie semienok je ohrozené. Klimatické zmeny totiž ohrozujú aj Nórsko, a teda aj Špicbergy. Nórska vláda vyhlásila, že ak sa v dohľadnej dobe nič nezmení, teplota by mohla na súostroví stúpnuť až o 10°C. Ak sa však ľudia posnažia a urobia všetko pre to, aby zamedzili ďalšiemu otepľovaniu, k nárastu teploty dôjde pravdepodobne aj tak, avšak len o 7°C.

Roztápajúci sa permafrost

Ak však nedôjde k zmene, hrozí, že sa permafrost v okolí trezora začne postupne roztápať. Ak sa začne roztápať, premení sa na blato a začne uvoľňovať do ovzdušia metán a oxid uhličitý. Pred niekoľkými rokmi už k miernemu roztopeniu permafrostu došlo, následkom čoho bol trezor zatopený a ocitol sa v ohrození.

Lavíny a zosuvy pôdy

Vláda sa obáva, že to bude len a len horšie, sneh sa bude topiť, lavíny a zosuvy pôdy budú častejšie, obdobia zimy kratšie a dažde prudšie a vytrvalejšie. Odborníci odhadujú, že k najprudším zmenám dôjde do roku 2071, zmeny však môžeme pocítiť už v roku 2040. Aj keď to znie ako vzdialená budúcnosť, odporúčajú nazrieť do minulosti a uvedomiť si, aké škody ľudstvo napáchalo doteraz. Len za posledných 40 až 50 rokov stúpla teplota na súostroví o 3 až 5°C.

Ďalšie stúpanie teploty sa prejavuje napríklad tým, že Špicbergy zažili za posledných niekoľko zimných období prudké lejaky. Menia sa aj fjordy, ktoré sú už takmer bez ľadovej pokrývky.

iflscience
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy