Foto: Pixabay

Obrovská Čína ukrýva mnoho tajomstiev a zaujímavostí. Vedeli ste o najľudnatejšej krajine i toto?

Najľudnatejší štát sveta, ktorý by mal byť na zozname každého cestovateľa. Jeden z najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky, historický fenomén, miesto pokroku ale aj autoritárskeho režimu. Čína je svet v svete, neuveriteľná krajina, aká nemá na našej planéte obdobu. Spoznať ju budete môcť v najbližšom Cestovateľskom kine spolu s Martinom Navrátilom. Malú ochutnávku zaujímavostí vám však prinesieme už dnes. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavosti o Číne

Bohatý štát – chudobní ľudia

Obrovská a počtom obyvateľov najväčšia krajina siaha na popredné priečky aj v ekonomických ukazovateľoch. V rebríčku HDP sa nachádza celosvetovo na prvom mieste (závisí od zdroja – uvádza sa aj druhé, popr. tretie miesto). Ohromujúci je aj rast ekonomiky. Ak sa však pozrieme na jeden konkrétny ekonomický ukazovateľ, zistíme, že Čína na tom až tak dobre nie je. V HDP na jedného obyvateľa sa totiž nachádza ďaleko za Slovenskom a to na 106. mieste.

SSS_9165

Krajina kontrastov

Od teplých a úrodných nížin cez púšte až k nekonečne vysokým Himalájam. Čína je krajinou ohromujúcich prírodných kontrastov. Krajina ponúkne kúsok zo všetkého, čo možno na našej planéte vidieť. O všetkom svedčia aj obrovské teplotné rozdiely, ktoré boli v krajine namerané. Kým v Turfanskej preliačine sa teplota počas leta vyšplhala až na 47,6°C, v oblasti Sin-ťiang namerali najnižšiu teplotu, ktorá siahala pod -50°C.

Foto: Pixabay (koláž: autor)

Kontrola počasia

Kontrast medzi úrodnými pobrežnými nížinami s dostatkom vlahy a suchými oblasťami na západe krajiny rozdeľujú Čínu na dva rôzne svety. Krajina chce preto aktuálne problém so suchom a nedostatkom zrážok riešiť veľmi ambiciózne. Plánuje totiž spustiť doposiaľ najväčší program na riadenie počasia v histórii ľudstva. Čínsky úrad China Aerospace and Technology Corporation („čínske NASA“) chce totiž po úspešnom experimente s programom na vytváranie dažďa premeniť Tibetskú náhornú plošinu na stály zdroj vlahy.

Foto: pxhere.com (Ilustračné)

Ľudia žijúci v jaskyniach

Údajne až 30 miliónov čínskych obyvateľov, ešte i dnes v 21. storočí žije v jaskyniach. Napriek ekonomickej sile krajiny, zdá sa bohatstvo nepociťujú všetci rovnako. Napríklad dedina Zhongdong, ktorá má asi 100 obyvateľov sa prakticky celá nachádza v jaskynnom systéme vo výške 1830 m.n.m..

"Zhongdong:

Mestá duchov

Kým milióny ľudí žije v jaskyniach, ešte viac prežíva v miniatúrnych priestoroch v čínskych veľkomestách. Napriek tomu, že v krajine nájdete niekoľko ľudoprázdnych miest, ktoré by pokojne mohli dostať prezývku mestá duchov. Najznámejším z nich je azda Ordos, ktoré bolo vybudované pre 300-tisíc ľudí, no v súčasnosti nie sú jeho kapacity naplnené ani z tretiny. Ordos je pritom moderným architektonickým rajom, ktorý by za svoje domovy určite s nadšením vymenilo mnoho obyvateľov Číny.

Elektráreň, ktorá môže ovplyniť rotáciu Zeme

Čína je krajinou obrovských projektov. Dôkazom je najväčšia vodná elektráreň planéty s názvom Tri rokliny, ktorá bola dokončená v roku 2006 na rieke Jang-c’-ťiang. Monumentálna stavba podľa vedcov môže dokonca ovplyvniť i rotáciu našej planéty. Ak by sa zásobník naplnil na maximum, teda do výšky 174 metrov obsahoval by také ohromné množstvo vody, ktorej váha by mohla ovplyvniť moment zotrvačnosti našej planéty. Podľa výpočtov vedcov by tak mohla spomaliť rotáciu našej Zeme o 0,06 mikrosekúnd.

Three Gorges Dam,China,2009

Domov zmrzliny

Asi 200 rokov p.n.l. si starovekí Číňania vymysleli pochúťku, ktorá je dnes najobľúbenejším letným dezertom planéty. Práve tu po prvýkrát v histórii totiž vznikla zmrzlina na podobnej receptúre, ako ju poznáme dnes. Starovekí Číňania miešali ryžu so zamrznutým mliekom a snehom a asi ani netušili, ako si ich pokrm v budúcnosti obľúbi celý svet.

Foto: Pixabay

Najväčšia armáda sveta

Kto má najväčšiu armádu sveta? Ťažko povedať. V rôznych ukazovateľoch sa totiž na prvé priečky dostávajú rôzne krajiny (poväčšine Rusko, USA, Čína). Ak sa však pozrieme na početnosť ľudských zdrojov, Čína nemá na svete konkurenciu. Okrem toho, že v armáde tu slúži najväčší počet ľudí na svete, má Čína aj najširšie zálohy. Pripravených chrániť suverenitu krajiny (či opačne) je neuveriteľných 619 miliónov ľudí.

Foto: Wikimedia

Umelé ostrovy

Najpočetnejšia armáda, no čo s ňou ak chýbajú letiská, prístavy či letecké lode na presadzovanie vlastného vplyvu. Ako už býva zvykom, Čína tento svoj problém vyriešila znovu ambiciózne. Pred niekoľkými rokmi začala v Juhočínskom mori budovať umelé ostrovy, na ktorých nenájdete nič iné ako pristávacie dráhy pre vojenské lietadlá, hlboké prístavy pre vojenské námorníctvo a vojenské základne najväčšiu armádu sveta. A prečo vlastne v Juhočínskom mori? Ak sa pozriete na mapu sveta určite si rýchlo uvedomíte, že kto ovláda tento kus vody, ovláda i najfrekventovanejšiu námornú cestu medzi Indickým a Tichým oceánom.

Jedno časové pásmo

Rozlohou štvrtá najväčšia krajina sveta používa len jediné časové pásmo. Pre porovnanie len o niečo väčšie Spojené štáty americké ich používajú 9. Celá Čína však oficiálne používa miestny pekinský čas (UTC +8), čo spôsobuje nemalé problémy. Ak si predstavíte, že v Pekingu vychádza slnko 1. januára o 7:36, v Kašgare v západnej Číne sa prvých slnečných lúčov dočkajú až o tri hodiny neskôr. Naopak kým v Pekingu dnes Slnko zapadne o 19:16 v západnej Číne si ho užijú dlho do noci.

Foto: Wikimedia

Najľudnatejší štát sveta, ktorý by mal byť na zozname každého cestovateľa. Jeden z najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky, historický fenomén, miesto pokroku ale aj autoritárskeho režimu. Nazrite pod pokrývku Číny a s cestovateľom Martinom Navrátilom navštívte nielen veľkomestá, ale aj málo navštevované miesta od Pekingu cez Tibet až po západnú Čínu, kadiaľ prechádzala hodvábna cesta. Spoznajte mentalitu miestnych, politiku, kuchyňu, náboženstvo, mestá i prírodu. 

Cestovateľské kino: Čína (Martin Navrátil)

15. máj – Bratislava, KC Dunaj

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

Uložiť článok

Najnovšie články