Ak by ste sa chceli dostať do dediny Zhongdong v provincii Guizhou v Číne, museli by ste absolvovať hodinovú túru. Nachádza sa asi 1830...

Ak by ste sa chceli dostať do dediny Zhongdong v provincii Guizhou v Číne, museli by ste absolvovať hodinovú túru. Nachádza sa asi 1830 metrov nad morom a môžete tu nájsť jaskyňu, ktorá je domovom pre viac ako 100 ľudí. Ľudia tu žijú celoročne a jaskyňu by ste tu sa tu našli už pred celými storočiami. Nachádzala sa tu aj škola, no v roku 2011 bola zatvorená čínskou vládou, pretože nepodporuje život jaskynných ľudí. Najbližšia škola sa teraz nachádza asi dve hodiny cesty.

Do budúcna je hlavným cieľom vytvoriť vhodnú infraštruktúru, aby sa zlepšili akési životné šance dedinčanov, a aby sa mohli pohodlne dostať do najbližšieho mesta. Pre túto chvíľu však Zhongdong ostáva takmer úplne odrezaný od vonkajšieho sveta.

V útrobách tejto jaskyne žije viac ako 100 ľudí.

jaskynacina1
avantgardica

Dedinka Zhongdong je posledné celoročne obývané miesto, ktoré sa nachádza v jaskyni.

jaskynacina2
carstenpeter.com

Jaskyňa poskytuje možnosť žiť vysoko v horách a kým sa k nej dostanete z najbližšieho mesta, čaká vás hodinové kráčanie smerom nahor.

jaskynacina3
carstenpeter.com

Dedinka sa pýši dokonca aj vlastným basketbalovým ihriskom.

jaskynacina4
boredpanda.com

Deti sa ešte nedávno učili v škole, ktorá sa v jaskyni nachádzala. Čína ale nepodporuje život týchto jaskynných ľudí, a preto bola škola zrušená a zakázaná. Ak sa chcú teraz deti učiť, do školy musia dochádzať každý deň minimálne dve hodiny tam aj späť.

jaskynacina5
metro.co.uk

Každý týždeň dedinčania vyrazia na cestu do mesta, aby doplnili všetky zásoby. Mesto, kam chodia, je asi 15 kilometrov od jaskyne a prinesú si odtiaľ všetok spotrebný materiál a potraviny z najbližšieho trhu.

jaskynacina6
carstenpeter.com

Viete si predstaviť, že žijete v podstate väčšinu času mimo civilizácie v jaskyni? V dnešnej dobe je to vzácne a neviem ako vy, ale ja nedokážem pochopiť postoj čínskej vlády, ktorá sa k tomu postavila s odporom. Čína je síce veľmoc, čo sa technológií týka, no vzdelanie by mala podporovať, nech je to kdekoľvek. Či v chudobných častiach alebo aj v poslednej obývanej jaskyni na svete.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), earthables.com

 

1
Uložiť článok
Komentovať