Foto: Pexels

K udržateľnému životu patrí aj šetrenie so surovinami.

Nie je nič zvláštne, ak napíšeme, že sprchovaním minieme veľké množstvo vody. Už len pri odmyslení, že takto míňame vzácnu surovinu, tak míňame aj naše financie. Ukázalo sa však, že existuje jeden jednoduchý trik, ktorý vám pomôže ušetriť ročne stovky litrov vody. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Predbežná štúdia Cranfieldskej univerzity v Spojenom kráľovstve ukazuje, že stačí mať vo vašej sprche hodiny, ktoré merajú, ako dlho sa sprchujete. Univerzita vybavila 25 ubytovacích jednotiek senzormi Aguardio, ktoré monitorujú a zobrazujú čas sprchovania.

Úspora dvoch minút

Ako informuje Science Alert, počas 4 mesiacov, čo ľudia využívali sprchy vybavené týmito senzormi, ktoré zobrazujú čas v sprche, tak v nich strávili o 20 až 30 % menej času ako v sprchách, kde boli nainštalované iba senzory spotreby, avšak bez zobrazenia času. Úspora tak bola približne dve minúty na jedno sprchovanie.

Foto: Pixabay

Tieto počiatočné zistenia ukazujú, že nenápadné senzory môžu byť účinné pri získavaní anonymných údajov o skrytom správaní pri sprchovaní, a že spätná väzba v reálnom čase môže mať na toto správanie vplyv,hovorí environmentálna vedkyňa Heather Smith z Cranfieldskej univerzity.

Stačia hodiny

Inšpirovať sa touto predbežnou štúdiou môžu všetci, a to aj bez špeciálneho monitorovacieho senzoru. Stačí si do sprchy umiestniť vodotesné hodiny a merať si čas v sprche aj sami.

Foto: Pexels

Aj keď štúdia nie je ešte u konca, naznačuje, že ľudia, keď reálne vidia, aký dlhý čas sú v sprche, snažia sa tento čas skrátiť. Ak sa teda snažíte žiť čo najviac ekologicky, nepoužívať plastové tašky, produkovať čo najmenej odpadu, a ten, ktorý už vyprodukujete, následne potom dôsledne separujete, môžete vyskúšať tiež tento jednoduchý trik a váš život bude opäť o čosi ekologickejší.

Štúdie, ako je táto, nám môžu pomôcť lepšie porozumieť návykom využívania vody a motivácii zmeniť naše správanie tak, aby sa znížila spotreba vody a zmenšili naše náklady za vodu,“ hovorí environmentálna vedkyňa Caitriona Shannon z Cranfieldskej univerzity.

Uložiť článok

Najnovšie články