foto: Unsplash

Zoznam návykov, ktorými môžete dosiahnuť úspory pre planétu aj pre vašu peňaženku.

Ako dlho potrvá, kým sa z nejakej činnosti stane zvyk? Hovorí sa, že to trvá 21 dní. Je to doba potrebná na to, aby sa z vašich každodenných návykov, ktoré nepriaznivo menia životné prostredie stali návyky, ktoré ušetria prírodné zdroje a v konečnom dôsledku aj vaše peniaze. Tu je zoznam 10 vecí, ktorými môžeme ľahko zmeniť náš dopad na planétu.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pexels.com

Zhasnite svetlo

Určite ste to počuli už najmenej miliónkrát od rodičov, ale vypnutie svetla, keď opúšťate miestnosť (aj keď iba na pár minút), skutočne mení životné prostredie, pretože šetrí zdroj energie, ktorý je neobnoviteľný. Ak patríte k zábudlivcom, nalepte si na vypínač upozorňujúci papierik, ktorý upozorní vás a všetkých, s ktorými zdieľate domácnosť, aby ste vypli svetlo, keď opúšťate miestnosť.

Foto: pexels.com

Odmerané množstvo vody vo varnej kanvici

Mnohí ľudia nemajú takú úžasnú schopnosť, aby do varnej kanvice naliali len potrebné množstvo vody na prípravu svojho obľúbeného nápoja a preto zbytočne míňajú energiu potrebnú na zovretie nepoužitej vody. Zmerajte si pred každou prípravou nápoja potrebné množstvo vody – napríklad aj pomocou hrnčeka alebo šálky, z ktorej chcete piť. Ušetríte nielen energie, ale aj svoju peňaženku.

Foto: pexels.com

Pešia chôdza

O tom, aby ste vymenili auto za pešiu chôdzu – minimálne na krátke trasy – ste pravdepodobne počuli tiež mnohokrát, no každý neprejdený meter na aute má pre životné prostredie veľký význam. Možno nebudete schopní vzdať sa auta úplne, v tom prípade aj jeden deň v týždni bez auta je lepší ako sedem dní. Navyše, kroky môžu byť zábava aj za pomoci aplikácie, akou je napríklad Strava, s ktorou môžete zdieľať svoj výkon s jej ostatnými používateľmi. Môžete vidieť, kto prechádzal daným úsekom a porovnávať svoje výkony. Môžete si vytvárať výzvy a s priateľmi ich zdolávať.

Foto: pexels.com

Spôsob jazdenia

Ak sa vám nepodarilo vymeniť auto za pešiu chôdzu alebo bicykel, skúste aspoň zmeniť spôsob šoférovania, samozrejme, pokiaľ ste doteraz jazdili rýchlym a chaotickým spôsobom. Snažte sa jazdiť plynule s využívaním tempomatu – plynulá jazda ušetrí vaše palivo. Podľa Vehicle Certification Agency pri jazde rýchlosťou 50 km/h spotrebujete o 25 % menej paliva ako pri rýchlosti 70 km/h. Taktiež sa uistite, že pneumatiky na vašom aute sú dostatočne nahustené, pretože plne funkčné pneumatiky môžu tiež ušetriť množstvo paliva, ktoré vaše vozidlo používa.

Foto: pexels.com

Papier má dve strany

Kníhtlač významne ovplyvnila dejiny ľudstva a výrazne ovplyvnila aj zvýšenie spotreby papiera. Čítame knihy, píšeme poznámky do zošitov, zapisujeme pripomienky do zápisníkov a kto z vás neskúšal aspoň jeden hod pokrčenou papierovou loptou do koša? Ročne sa vyhodia milióny ton papiera na celom svete. Aby ste znížili množstvo vyhodeného papiera, skúste ten, ktorý sa chystáte vyhodiť, obrátiť a písať aj na jeho druhú stranu. A až papier popísaný z oboch strán hoďte do koša, ktorý je na to určený.

Podľa údajov Recycled Paper je na výrobu 1 tony recyklovaného papiera potrebných iba 1,2 tony odpadového papiera, zatiaľ čo na výrobu 1 tony panenského papiera je potrebných 2,5 tony dreva. Zakaždým, keď sa papier recykluje, dosiahnu sa environmentálne úspory, pretože výroba papiera z odpadového papiera vyžaduje menej energie ako z dreva. Čo tiež znamená menej CO2 produkovaného vo výrobnom procese a menej metánu produkovaného z papiera, ktorý sa rozkladá na skládke.

Foto: pexels.com

Vypnutý režim

Namiesto prepínania televízorov, počítačov a inej elektroniky do pohotovostného režimu – vypnite ich. Ak necháte akékoľvek elektronické zariadenie v pohotovostnom režime dlhšiu dobu, je to strata energie. Ak používate stolný počítač, jedným zo spôsobov, ako udržať svoju spotrebu energie na minime, je nastaviť režim spánku podľa vašich preferencií.

Režim spánku využíva iba niekoľko wattov energie, čo je v ostrom kontraste s používaním šetriča obrazovky, ktorý spotrebúva takmer rovnakú energiu ako pri úplnom používaní monitora vášho počítača. Notebooky sú energeticky účinnejšie ako stolové počítače. Podľa Tipp Energy sa odhaduje, že úplné vypnutie televízora zníži jeho spotrebu energie o 10 až 20 % menovitého výkonu a aj keď sa to môže zdať málo, môže vám to ušetriť 20 – 30 € ročne, čo za zmenu malého návyku nie je až tak málo.

Foto: pexels.com

Nenechávajte kohútik otočený

Učíme deti, ako dôkladne umývať zuby, aby boli dokonale čisté, ale zabúdame ich upozorňovať na zbytočne tečúcu vodu. Skúste zastaviť jej prúd, zatiaľ čo si čistíte zuby a pustite ju, až keď si vyplachujete ústa. Ak sa vám to zdá príliš zložité, skúste si zadovážiť pomocný pohár, do ktorého si nalejete potrebné množstvo vody na vyplachnutie úst – takto sa vám nestane, že zabudnete otočiť kohútikom. Úsporu vody môžete dosiahnuť aj pri každom umývaní riadu.

Foto: unsplash.com

Perte so spolubývajúcim

Zdieľate so svojimi spolubývajúcimi rovnakú práčku? Tak prečo ju nevyužiť spoločne? Ak pred praním triedite vaše oblečenie podľa farby a typu látky, ľahko sa vám stane, že bieleho alebo jemného oblečenia máte málo – bubon je poloprázdny a do práčky by sa zmestili aj veci vášho spolubývajúceho. Staršie typy práčok môžu mať spotrebu až 90 litrov vody na jedno pranie. A to bez ohľadu na to, či je plná alebo sú v nej dve tričká. Okrem toho, že ušetríte vodu, elektrickú energiu a peniaze, ušetríte aj čas – nemusíte čakať, kým doperie váš spolubývajúci.

Foto: unsplash.com

Studená sprcha na ráno

O tom, že by ste mali vymeniť horúci kúpeľ vo vani plnej zohriatej vody za sprchovanie, ste už zrejme tiež počuli. No ak sa sprchujete horúcou vodou, ľahko sa vám môže stať, že sa v nej tak trochu pozabudnete a nechce sa vám z nej odísť. Skúste postupne prejsť od sprchovania horúcou vodou na sviežu – studenú sprchu. Podľa viacerých štúdií má studená sprcha celú škálu výhod, ako je napríklad aj zvýšená úroveň hormónov šťastia, zlepšuje imunitu, stimuluje chudnutie či urýchľuje regeneráciu svalov. Ak sa odhodláte na tento odvážny krok, dobrý tip je, ak začnete s teplou vodou, ktorú v závere vystriedate za studenú.

Foto: pexels.com

Splachovanie záchodu

Tento návyk možno vyznie prinajmenšom kontroverzne, či priam poburujúco – nesplachovať zakaždým, keď použijete toaletu na malú potrebu – no splachovanie patrí k najväčším požieračom vody v domácnostiach. Staršie konvenčné toalety môžu používať až približne 20 litrov vody na jedno spláchnutie. Ak rátate s tým, že v priemere spláchnete 5-krát denne, ľahkou matematikou dosiahnete číslo 100 litrov pitnej vody, ktorú pošlete do kanálu. Ak sa nevzdáte splachovacieho návyku, mohli by ste vyskúšať malý trik – vložte do zbernej nádoby na vodu naplnenú fľašu, znížite tak množstvo vody použitej na jedno spláchnutie.

Hoci ide o zoznam jednoduchých návykov, ktorými dosiahnete len malé úspory, ak si ich osvojíte v každodennom živote, ich výsledok v ročnom zúčtovaní bude významný. Šetriť prírodné zdroje, znamená šetriť peniaze a v tomto prípade ušetríte svoje peniaze.

Recycled Paper, Vehicle Certification Agency
Uložiť článok

Najnovšie články