Foto: Instagram.com/House of One Berlin

Jedinečný projekt spojí tri náboženstvá pod jednu strechu.

V 21. storočí by sme nemali robiť rozdiely ani v otázke viery. A aj z tohto dôvodu vyrastie v centre Berlína nová budova, v ktorej sa budú konať bohoslužby pre tri rôzne náboženstvá. Centrum viery poskytne unikátny priestor pre kresťanov, moslimov a židov.

Kostol, mešita a synagóga v jednej budove – to je nový plán, ktorý budú realizovať v Berlíne. Budova za viac ako 47 miliónov eur spojí ľudí rôznych vierovyznaní, čím zotrie spoločnosťou stanovené hranice. O projekte píše web denníka The Guardian.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa House of One Berlin (@houseofone_berlin)

Dom, ktorý spojí kresťanov, moslimov aj židov

Nová budova vyrastie na mieste niekdajšieho Kostola svätého Petra na Petriplatzi. Ten bol počas 2. svetovej vojny poškodený a v roku 1964 zbúraný orgánmi NDR. S výstavbou bohoslužobného miesta nazvaného Dom Jediného sa začne na slávnostnom ceremoniáli 27. mája tohto roku. Projekt je v pláne už 10 rokov a jeho otvorenia by sa mali Berlínčania dočkať v roku 2025.

Dom Jediného má byť symbolom medzináboženskej spolupráce a dialógu medzi členmi jednotlivých vierovyznaní. Vstup do budovy budú mať však nielen veriaci hlásiaci sa k jednému z troch najrozšírenejších náboženstiev, ale tiež aj ľudia iného vierovyznania či ateisti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa House of One Berlin (@houseofone_berlin)

Myšlienku celého projektu vysvetlil kresťanský teológ Roland Stolte, ktorý ho pomohol spustiť. „Chceli sme postaviť dom modlitby a učenia, kde by tieto tri náboženstvá mohli existovať súčasne a každé by si zachovalo svoju vlastnú identitu,“ uviedol podľa The Guardian.

„Je to viac ako symbol. Je to začiatok novej éry, v ktorej ukážeme, že medzi nami nie je žiadna nenávisť,“ dodal rabín Andreas Nachama, ktorý taktiež na projekte pracoval spolu s farárom a imámom.

Projekt podporila aj neveriaca verejnosť

Pôvodne mal na mieste bývalého kostola vyrásť pamätník, napokon sa ale zastupitelia mesta i veriacich dohodli na ambicióznom projekte. Ako Stolte uviedol médiám, chceli vytvoriť nový druh posvätnej budovy, ktorá odzrkadlí rozmanitú spoločnosť v Berlíne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa House of One Berlin (@houseofone_berlin)

Aj napriek zdanlivo rozdelenej spoločnosti sa však nový projekt berlínskeho Domu Jediného stretol s podporou verejnosti a aj zo strany neveriacich. Ako Stolte médiám priznal, v počiatočných fázach prípravy projektu niektorí vyjadrili obavy z toho, že sa budú náboženstvá miešať, alebo že by realizačnému tímu išlo o vytvorenie nového náboženstva. Realizátorom tejto myšlienky však ide najmä o spájanie ľudí a preukázanie neexistencie nenávisti medzi veriacimi.

Uložiť článok

Najnovšie články