Makbedrik Dream Photo

Dlhé roky nám všetkým ležal v peňaženkách. Ak ho chceme vidieť dnes, musíme prísť priamo k nemu. No stojí to za to.

V jednoduchosti je krása. Túto starú pravdu spĺňa Dražovský kostolík dokonale. Na prvý pohľad obyčajná stavba, je jedinečným miestom, ktoré patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality cestovného ruchu v okolí Nitry. Možno si ešte pamätáte, ako ste ho dlhé roky nosili v peňaženkách. Kostolík nad Dražovcami totiž zdobil naše staré dobré 50-korunáčky. 

Maličký kostolík, ktorý však nikto neprehliadne. Dominantne sa týči nad Dražovcami, pod západným výbežkom Zobora na najjužnejšom výbežku pohoria Tribeč. Z kamenného zrázu na ktorom stojí, ponúka ohromujúci výhľad na okolitú krajinu. Jednoduchá, no prekrásna stavba bola symbolom Slovenska už počas 2. svetovej vojny. Vtedy zdobila bankovky s hodnotou 100 korún. V roku 1993 sa znovu objavila, tentokrát na 50-korunáčke. Dnes už Dražovský kostolík na platidlách chýba, no nájdete ho na dvojeurovej poštovej známke.

Drážovský kostolík
11th century

Kostolík sa nad okolím Nitry týči už takmer 1000 rokov. Prvá sakrálna stavba tu totiž stála už v 11. storočí. Dražovský kostolík vznikol na jej základoch v 12. storočí a finálnu podobu dostal už o 100 rokov neskôr. O niekoľko storočí neskôr, bol osud dominanty celého okolia ohrozený. Komunisti totiž na stavbu železnice využívali kameň priamo z kopca, na ktorom Dražovský kostolík stál. Až protesty miestnych občanov ho zachránili pred nepekným koncom.

Drážovský kostolík, SK

Okrem kostolíka sa nad Dražovcami v tomto mieste v minulosti nachádzalo aj pohrebisko. Archeológovia tu odkryli celkom 392 hrobov z 11. až 17. storočia. Kostolík dnes navštíviť môžete, ale pozriete si ho iba zvonka. Svoje dvere totiž otvára len raz ročne a to 29. septembra na sviatok svätého Michala archanjela. Napriek tomu, jeho návštevu nebudete ľutovať v ktoromkoľvek dni v roku. Pozrieť si ho môžete aj v noci, kedy je kostolík osvetlený štvoricou reflektorov, ktoré mu na charizme ešte viac pridávajú.

Pozri aj: Pevnosť Komárno: Najvýznamnejšia pamiatka svojho druhu na Slovensku, ktorá odolala tisíckam vojakom. Dnes má však o čosi menej defenzívnu úlohu

interez.sk (Lukáš M.)
Príbehy
0
Komentovať (0)