Na svete je len niekoľko miest, ktoré dokážete ihneď rozoznať na základe jedného obrázka. Do tejto skupiny určite patria aj grécke ostrovy, ktoré sú známe najmä svojimi typickými domčekmi v bielej a modrej farbe. Prečo však prevláda táto farebná kombinácia?
Turisti, ktorí cestujú na známe a obľúbené grécke ostrovy ako Santorini či Mykonos, si najčastejšie fotia práve domčeky, ktorými sú niektoré územia doslova obsypané. Portál Greekreporter sa zameral na dôvody, prečo sú vlastne primárne sfarbené do modrej a bielej, pričom prekvapivo to nemá veľa spoločného s gréckou vlajkou, ktorej farby sú teda rovnaké.
Ostrovy, ktoré patria do súostrovia Kyklád, sa nachádzajú v Egejskom mori. V danej oblasti sa pri ich stavbe využíval len kameň, keďže na ostrovoch bol nedostatok dreva, nieto ešte aby sa z neho stavali domy pre obyvateľov. Tu sa dostávame k prvému dôvodu typického bieleho sfarbenia. Kameň, ktorý používali na stavbu, bol tmavý, čo predstavovalo riziko v najhorúcejších mesiacoch, keby sa materiál nahrial a interiér by bol doslova rozpálený.
Cholera, aj chudoba
Fasádu tak natierali nabielo s cieľom ochladiť steny, a keďže im to vychádzalo, taktiku si osvojil každý v oblasti. Biela farba ešte zohrala dôležitú rolu aj na konci 30. rokov minulého storočia, kedy Grécko trápila cholera. Vládne orgány nariadili vybielenie stien domov. Na proces sa používalo vápno, pričom práve vápenec mal silné dezinfekčné účinky, ktoré mali napomôcť k obmedzeniu šírenia cholery.
Svoje odôvodnenie má aj modrá farba, ktorou sú v ostrovnej časti Grécka natreté najmä strechy, dvere a okenice. Ostrovania si totiž príbytky maľovali väčšinou z toho, čo im ostalo po maľovaní rybárskych člnov a menších lodí. Modrá farba bola zároveň najlacnejšou na trhu, no okrem modrej môžete na Kykladoch zbadať aj červenú, zelenú či hnedú.
Zasiahla aj politika
Ďalším dôvodom modrej farby bol aj fakt, že tento odtieň si domáci ľahko vyrobili z mixu dostupného čistiaceho prostriedku a bieleho vápenca, čo pre nich bolo ekonomicky výhodné.
V roku 1967 prevzala opraty gréckej politiky vojenská diktatúra, ktorá prikázala, aby sa nové domy maľovali na modro-bielo, ako sa to robilo už desiatky rokov z iných, než politických dôvodov. Malo to zvýšiť úroveň patriotizmu. Aj keď zákon na prikázané farby už neplatí, grécke domčeky s modrou a bielou sa už stali natoľko ikonickými, že miestni v trende naďalej dobrovoľne pokračujú dodnes.
Nahlásiť chybu v článku