Foto: SITA

Poprava po 17 rokoch má byť vykonaná smrtiacou injekciou.

Federálny odvolací súd v Spojených štátoch v nedeľu rozhodol, že prvá poprava na federálnej úrovni za takmer 20 rokov sa v pondelok môže uskutočniť podľa plánu, informovala agentúra AP.

Rozsudok siedmeho odvolacieho súdu v USA zrušil rozhodnutie súdu nižšieho stupňa, ktoré pozastavilo popravu 47-ročného Daniela Lewisa Leeho. Muža odsúdili v štáte Arkansas za vraždu obchodníka so zbraňami Williama Muellera, jeho manželky Nancy a ich osemročnej dcéry. Je hlásateľom bielej rasy, svoje obete pred zavraždením mučil a následne hodil do jazera, uvádza BBC.

Foto: SITA

Pozastavená poprava pre koronavírus

Lee z Yukonu v štáte Oklahoma by mal byť usmrtený vo federálnej väznici Terre Haute v štáte Indiana smrtiacou injekciou.

Federálna sudkyňa Jane Magnus-Stinsonová v piatok vyhlásila, že poprava bude pozastavená pre obavy rodiny obetí z koronavírusovej pandémie, ktorá si v USA vyžiadala už viac ako 135-tisíc životov.

Ministerstvo spravodlivosti však uviedlo, že tento súdny príkaz porušil zákon, a preto požiadal odvolací súd, aby rozhodnutie okamžite zrušil.

Poprava sa môže vykonať

Odvolací súd rozhodol, že žiadosť rodiny obetí “nemá žiadny preukázateľný právny základ a je preto neopodstatnená“. Tí sa totiž chceli popravy zúčastniť, no kvôli nákazy koronavírusu by sa mohli pri poprave od niekoho nakaziť.

Príbuzní by cestovali tisíce kilometrov, aby boli svedkami popravy v malej miestnosti, kde je dodržiavanie spoločenského odstupu, ktoré má zabrániť šíreniu nového koronavírusu, prakticky nemožné.

Vo väznici Terre Haute doposiaľ potvrdili štyri prípady nákazy a jedno úmrtie.

62 odsúdených čaká na popravu

Na federálnom zozname čakateľov na popravu je 62 mien, avšak posledná federálna poprava sa uskutočnila v roku 2003. Trest smrti na štátnej a federálnej úrovni bol postavený mimo zákona rozhodnutím najvyššieho súdu v roku 1972, ale opätovne ho zaviedli v roku 1988.

Rozhodnutie o obnovení popráv na federálnej úrovni bolo kritizované ako nebezpečný a politický krok. Kritici tvrdia, že vláda zbytočne urguje tému, ktorá momentálne nie je vysoko na zozname amerických záujmov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )