Ilustračná snímka: Unsplash/Picryl

Klimatická zmena nás ohrozuje z mnohých strán.

Klimatická zmena a topenie ľadovcov v nás v prvom momente vyvolávajú pocit, že stúpne hladina morí a oceánov a prídeme tak o prímorské oblasti. To bude mať obrovské dôsledky pre celý svet. Aby toho nebolo málo, topenie ľadovcov nás ohrozuje aj inak. Môže uvoľniť významné množstvo rádioaktívnych látok zo sovietskych jadrových testov, ale tiež aj uvoľniť baktérie a vírusy, ktoré boli tisíce rokov v zajatí ľadu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál BBC, rýchlo sa otepľujúca Arktída môže spôsobiť šírenie jadrového či priemyselného odpadu po svete, ale môže uvoľniť aj množstvo nových vírusov či baktérií. Uvádza to nová štúdia publikovaná pred niekoľkými dňami v časopise Nature Climate Change.

Jadrové skúšky zamorili Arktídu

Arktický permafrost si toho iba v priebehu pár desaťročí vytrpel veľa. V rokoch 1955 až 1990 tu Sovietsky zväz vykonal 130 jadrových skúšok na súostroví Nová Zem. Pri 224 samostatných výbuchoch sa uvoľnilo asi 265 megaton energie. Navyše sa v neďalekých vodách nachádza aj pohrebisko jadrových ponoriek, kde ich je viac ako 100.

V tejto oblasti sú tak merané nebezpečné látky ako cézium či plutónium, ktoré je možné nájsť v podmorskom sedimente, ale aj vo vegetácii a v ľade.

Prvý jadrový test na svete s označením Test Trinity, Foto: SITA

Aby ako vinníci znečistenia neboli označovaní iba Rusi, resp. bývalý Sovietsky zväz, tak problémy badať aj v Grónsku. Tam v zariadeniach na výskum jadrovej energetiky Američania tiež vyprodukovali významné množstvá jadrového či ropného odpadu.

Nebezpečné baktérie

Hlboko zmrazený permafrost je jedno z mála prostredí na Zemi, ktoré nebolo vystavené moderným antibiotikám. Zistilo sa, že viac ako 100 rôznych mikroorganizmov v sibírskom permafroste je odolných voči antibiotikám. Pri topení existuje riziko, že sa zmiešajú s vodou a následne vytvoria nové kmene odolných baktérií.

Ilustračna foto: Pixabay

Bezbrehá ťažba

Arktída bola a je veľkou zásobárňou fosílnych palív. Od začiatku priemyselnej revolúcie tu prebiehala ťažba a o ekológii sa hovoriť nedalo. Mnohé miesta sú tak kontaminované arzénom, ortuťou a niklom. Podľa správy z Nature je kontaminácia prítomná na desiatkach miliónov hektárov pôdy. Uväznené znečisťujúce látky sa pri tavení mohli uvoľniť späť do atmosféry, zasiahnuť zvieratá a vstúpiť do potravinového reťazca.

Mraznička, ktorá sa roztápa

Zmeny podnebia a ekológia Arktídy ovplyvní každú časť planéty, pretože spôsobuje nárast uhlíka a zvyšuje hladinu morí a oceánov,“ povedal doktor Arwyn Edwards z Aberystwythskej univerzity vo Walese. Ďalej označil Arktídu za mrazničku, ktorá skladovala mnohé škodliviny.

Musíme rozumieť viac škodlivým mikróbom, znečisťujúcim látkam a jadrovým materiálom, aby sme správne chápali hrozby, ktoré pre nás predstavujú,“ povedal.

Uložiť článok

Najnovšie články