Foto: SITA/Natacha Pisarenko

Mladá ruská krasokorčuliarka mala užiť lieky, ktoré sa užívajú pri liečbe ischemickej choroby srdca.

Kamila Valijevová vďaka svojmu výkonu na zimných olympijských hrách upútala pozornosť médií po celom svete. V súťaži žien sa jej totiž ako prvej v dejinách ZOH podarilo urobiť štvoritý skok. Teraz však čelí ostrej kritike kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu.

Krasokorčuliarka mala mať v tele zakázanú látku

V tele 15-ročnej Kamily Valijevovej sa ešte pred ZOH našla zakázaná látka. Podľa TASR testy odhalili stopy zakázanej látky – trimetazidínu (TMZ). Je to látka, ktorá sa využíva pri liečbe angíny, závratoch či dlhodobej liečbe ischemickej choroby srdca. Svetový antidopingový úrad ju však zakazuje, lebo zvyšuje prietok krvi.

Podľa portálu DailyMail sa táto informácia prevalila po tom, čo ruský olympijský tím v pondelok porazil USA a Japonsko. Vďaka úžasnému výkonu z ruského tímu pútala doteraz najviac pozornosti práve Kamila. Bola však jednou z tímu štyroch krasokorčuliarov, ktorí sa v stredu neobjavili na tréningu. Zatiaľ nie je jasné, prečo na tréning neprišli.

Foto: SITA/Natacha Pisarenko

Čo sa týka TMZ, užívajú ho najmä vytrvalostní športovci v snahe zlepšiť svoj výkon. Do zoznamu zakázaných látok ho Svetový antidopingový úrad zaradil ešte v januári 2014. Napriek pozitívnemu nálezu však mnohí mladú športovkyňu podporujú. Prostredníctvom sociálnej siete ju podporila aj krasokorčuliarka Tatiana Andrejevna Volosožarová, ktorá v roku 2014 v Soči získala dve zlaté medaile.

Foto: SITA/Jeff Roberson

Mnohí veria, že Kamila si kritiku nezaslúži

K prípadu sa vyjadril aj prominentný ruský novinár Vasily Konov. Podľa neho TMZ športovcom nijak ich výkon zlepšiť nepomáha. Okrem toho, stopy TMZ sa v zanedbateľnom množstve mali nájsť v jedinej zo vzoriek ešte počas testovania v decembri. Predtým ani potom sa prítomnosť látky v opätovných testoch potvrdiť nepodarilo. Podľa Konova nemožno hovoriť o žiadnej dopingovej afére a všetci by mali nechať Kamilu na pokoji.

Foto: TASR/AP

Rusko už predtým priznalo, že registruje nedostatky pri uplatňovaní antidopingových pravidiel. Rázne ale popiera, že by viedlo štátom podporovaný dopingový program. Kvôli predchádzajúcemu porušeniu pravidiel však musia ruskí športovci na zimných olympijských hrách súťažiť bez svojej vlajky či hymny. Trest, ktorý im bol udelený po dopingovej afére v Soči, platí do decembra tohto roka.

Foto: SITA/Natacha Pisarenko

Navyše, kvôli pozitívnemu dopingovému testu ruský krasokorčuliarsky tím ešte stále nedostal svoje medaily. Slávnostné odovzdávanie medailí, ktoré sa malo konať v utorok, sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol na dobu neurčitú odložiť. Medzinárodná korčuliarska únia, ako aj medzinárodná agentúra zodpovedná za testovanie dopingových látok počas hier sa k incidentu zatiaľ vyjadriť odmietli. Udalosť nekomentovalo ani ruské ministerstvo športu.

Uložiť článok

Najnovšie články