Foto: JPL NASA

Keplerova družica dopravila informácie o svojej hlavnej misii. Vďaka tomuto objavu sme opäť o krok bližšie k medziplanetárnemu cestovaniu.

Keplerova družica, ktorá funguje aj pod názvom Discovery 10, je vedecká družica, ktorej hlavnou misiou je hľadať extrasolárne planéty, ktorá sa dajú veľkosťou porovnať s našou Zemou. Jej pomenovanie vzniklo na základe mena nemeckého astronóma. Johannes Kepler ako prvý sformuloval zákony obehu planét okolo Slnka, ktoré sú dodnes platné. Družica odoslala informácie, ktoré načerpala počas svojho prieskumu a jej výsledky zahŕňajú 219 planetárnych kandidátov.

Jej cieľom bolo zamerať sa na súhvezdie Labuť nazývané tiež Severný kríž. Toto súhvezdie je veľmi bohaté na mnoho výrazných objektov a zaujímavých hviezd. Dlhá doba naprieč, ktorou pracovala Keplerova družica na zber svojich informácií sa vyplatila. „Dáta z družice sú absolútne unikátne, pretože nám konečne poskytujú informácie o planétach, ktorých veľkosť je porovnateľná so Zemou a jej obežnou dráhou,“ hovorí Mario Perez, astrofyzik z NASA, ktorý je súčasťou tejto misie. „Pochopenie ich frekvencií naprieč galaxiou napomôže k dostatočnému množstvo informácií na navrhnutie nových misií NASA. Ich úlohou bude priamo vyobraziť alternatívu k Zemi.“

Earth

Výsledný počet planét, ktoré družica našla je 4034, s tým že 2335 z nich sú práve extrasolárne planéty. Z nich má 49 veľkosť porovnateľnú so Zemou a v obývateľných hviezdnych oblastiach je celkom 30. A v týchto dátach môže byť ešte o čosi viac. Najzaujímavejší objavom je objekt s názvom „7711“. Tento svet je zhruba 1,3 krát veľký ako Zem, no obieha podobnú hviezdu ako Zem a je v podobnej pozícii, čo znamená, že prijíma takmer rovnaké množstvo energie. Moderné teleskopy a družice nám pomôžu v budúcnosti študovať podobné svety omnoho detailnejšie.

S vydaním týchto dát je teda misia Keplerovej družice úspešne splnená. V súčasnosti sa zvažuje ďalšia misia s názvom K2, ktorá by mala za úlohu dosiahnuť pri prieskume ešte väčšie vzdialenosti za kratší čas. Misia družice zatiaľ pokračuje a čoskoro sa k nej pridá aj satelit TESS. Jeho misiu bude hľadať planéty s obehovým systémom rovnakým ako je ten náš. Jeho štart je naplánovaný na jún 2018, teda presne o rok. S dátami, ktoré sa podarili ľudstvu utŕžiť vedci dúfajú, že jedného objavia svet, ktorý bude presne taký istý ako ten náš. Aj napriek tomu, že si stále nemôžeme byť žiadnym výsledkom istí, je celkom zjavné, že kandidátov je viac než dosť.

Pozri aj: NASA zverejnila veľké množstvo softvérov, s ktorými pracuje. Sú zadarmo dostupné pre všetkých a môžete si ich stiahnuť tu

iflscience.com, en.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články