Foto: TASR - Pavel Neubauer

O vývoji informoval uznávaný matematik Richard Kollár na sociálnej sieti Facebook.

Matematik sleduje priebeh a vývoj koronavírusu na Slovensku od počiatku pandémie.

Na svojej sociálnej sieti Facebook prináša informácie o predpokladoch vývoja pre Slovensko. Dáta odborník čerpal od vedúceho nemocničného systému v Británii – Chrisa Hopsona, CEO NHS Providers.

Britské dáta: preplnené nemocnice, zaočkovaní seniori bez ohrozenia

V Británii je, zdá sa, omikron už v plnom nasadení a Hopsonove dáta z nemocníc nevyzerajú optimisticky. Tie začínajú byť zaťažené oveľa viac, než ktokoľvek predpokladal. Môže za to kombinácia rýchleho stúpania nových prípadov omikron variantom v kombinácii s výpadkami nakazených (a zaočkovaných) zamestnancov.

Foto: SITA/AP

Hoci sú prípady oveľa miernejšie, než tomu bolo počas delta vlny, problém je hlavne v rýchlosti. Omikron sa šíri rýchlo, lôžka sa stále zapĺňajú a nemocniciam sa dostatočne nedarí prepúšťať pacientov rýchlejšie.

Omikron ale zatiaľ nezaťažuje dopyt po pľúcnej ventilácii vďaka menej vážnym stavom. Kollár ale dodáva, že nemocnice nemajú veľa príjmov vo vysokom veku, rovnako ako ani (zrejme boosterom zaočkovaných) klientov DSS.

Z Hopsonových dát je tiež zrejmé, že k problému dochádza v sociálnych zariadeniach, informuje ďalej Kollár – v Londýne už nie je kapacita na príjmy do soc. zariadení, čo znemožňuje prepúšťanie pacientov z nemocníc. Poľné nemocnice budú pravdepodobne užitočné – aj cez skepsu totiž budú zrejme potrebovať kapacity všetkých rezervných systémov.

Zdravotnícky personál je podľa matematika výrazne zaťažený a ide na hranice svojej kapacity: „Kvôli výpadkom musia robiť neľudské šichty. Veľká časť prípadov sú nozokomiálne infekcie, nedarí sa im zabrániť ich vzniku. Snáď to potrvá krátko.“

Scenár je stále optimistický, zatiaľ môžeme len odhadovať rozsah problémov

Podobné výsledky podľa Kollára priniesli aj Spojené štáty  – rekord dosahujú v Amerike aj detské hospitalizácie, mnoho z nich tiež vďaka nozokomiálnej infekcii. Cituje pritom epidemiológa z University of South Florida: „Poslednou správou je: toto berte vážne. Vírusu sa ešte stále darí hľadať v komunite tých najzraniteľnejších.“

Kollár upozorňuje aj na zhoršujúcu sa situáciu v Číne, ktorá má všetky predpoklady na vznik novej mutácie. Opatrenia prestávajú stačiť, prípady extrémne stúpajúl. „V meste Xi’an je lockdown (čínsky štýl lockdownu, nie náš) už 9 dní a stále sa to zhoršuje. Toto mesto je však dôležitým subdodávateľom pre výrobcov čipov. Tých, ktorých je teraz málo.“

Matematik podotýka, že report z Británie je pre Slovensko stále optimistický – dáta naznačujú, že britské nemocnice nemajú problém s navyše zaočkovanými seniormi. „Premorenosť je v UK vysoká, úroveň protilátok je nad 98 percent. U nás tak odhadom 70-75 perent, tých 98 percent nemáme ani v Bratislave.“

Matematik dodáva: „Zatiaľ teda môžeme odhadovať, že rozsah problémov, ktoré nás čakajú v najbližšom mesiaci je od veľmi veľkých po katastrofálne. Rok 2022 nezačína dobre a zostáva si želať len jedno: #lenabytobolorychle.“

Richard Kollár
Uložiť článok

Najnovšie články