Foto: TASR

V metropole Wu-chan chcú úrady zabrániť druhej vlne pandémie koronavírusu.

V epicentre globálnej pandémie nového koronavírusu sa počas víkendu po dlhom čase objavili nové prípady ochorenia COVID-19. Na mesto Wu-chan tak aktuálne upriamujú pozornosť nielen čínske úrady, ale celý svet. Prichádza do 11-miliónovej metropoly provincie Chu-pej druhá vlna epidémie alebo ide len o doznievanie tej predošlej? A podarí sa čínskym úradom eliminovať šírenie nákazy v meste, ktoré prežilo niekoľko týždňov tej najprísnejšej možnej karantény? 

Na zabránenie vypuknutia druhej vlny pandémie v meste Wu-chan, odkiaľ sa podľa všetkých dostupných dôkazov nový koronavírus postupne rozšíril do celého sveta, má čínska vláda pripravený ambiciózny plán. V čínskom Wu-chane odhalili v nedeľu 5 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší počet od 11. marca. Žiadny nový pacient s ochorením COVID-19 sa pritom v meste do posledného víkendu neobjavil už od začiatku apríla. Mesto prežilo v úplnej karanténe 11 týždňov, opatrenia sa začali uvoľňovať 8. apríla.

Čínska vláda však chce v snahe zabrániť opätovnému šíreniu koronavírusu otestovať všetkých 11 miliónov obyvateľov mesta Wu-chan, informuje BBC. Celoplošné testovanie by pritom malo trvať 10 dní. Podľa BBC sa takýto návrh objavil v interných dokumentoch vydaných čínskou vládou, kde sa plán testovania Wu-chanu označuje ako “10 dňová bitka”. Ako konkrétne chce Čína otestovať v priebehu 10-dní viac ako 11 miliónov ľudí, zrejmé nie je.

Foto: TASR

Krajina neuvádza presné štatistiky o tom, koľko vzoriek bolo v laboratóriách vyšetrených od vypuknutia epidémie vo Wu-chane, pri pohľade na jednotlivé krajiny sveta sa zdá, že splniť tento cieľ je prakticky nemožné. Najviac testov (z dostupných štatistík) urobili doposiaľ v USA, kde od začiatku pandémie vyšetrili viac ako 9,5 milióna vzoriek. Ako uvádza BBC, Spojené štáty americké zvládajú urobiť denne približne 300 000 testov. Krajina s druhým najvyšším počtom testov je aktuálne Rusko, kde vyšetria denne viac ako 40-tisíc vzoriek. Aby Čína za 10 dní zvládla otestovať všetkých obyvateľov Wu-chanu, musela by krajina denne vyšetriť v priemere 1,1 milióna vzoriek.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )