Ilustračná foto: TASR/AP (Wang Yuguo/Xinhua)

Čaká Čínu druhá vlna nákazy?

V čínskom meste Wu-chan, považovanom za epicentrum pandémie nového koronavírusu, zaznamenali v nedeľu päť nových prípadov nákazy, čo je najvyšší počet od 11. marca.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkovo v Číne hlásili v ten istý deň 17 nových prípadov, čo je najviac od 28. apríla. Z nových prípadov bolo sedem dovezených zo zahraničia. Zvyšné prípady boli zaznamenané v provinciách susediacich s Ruskom a Severnou Kóreou. Informoval o tom na svojej stránke denník The Guardian.

Obavy z druhej vlny nákazy

Množstvo nových prípadov vo Wu-chane a v mestách blízko ruských hraníc vyvolávajú obavy z novej vlny infekcií v Číne. V nedeľu sa totiž v čínskom meste Shulan neďaleko ruských a juhokórejských hraníc objavili nové prípady nákazy, ktoré vláda označila za rizikové. Istá 45-ročná žena bez cestovateľskej anamnézy či predchádzajúceho priameho kontaktu s infikovaným mala nakaziť ďalších ľudí. Len pred týždňom pritom čína podľa The Guardian vyhlásila všetky regióny v krajine za málo alebo stredne rizikové. Počet prípadov však počas uplynulého víkendu stúpol a situácia sa môže časom opäť zhoršiť.

V meste Shulan bola pozastavená verejná doprava. Ilustračná foto: TASR/AP Photo (Ng Han Guan)

Čínske štátne médiá uviedli, že tamojšie úrady nariadili dočasné uzavretie všetkých verejných priestranstiev v Shulane. Týka sa to všetkých športových zariadení, kín, knižníc a obyvateľom mesta tiež odporučili, aby z domu vychádzali len v nevyhnutných prípadoch. Pozastavená bola aj verejná doprava, viacerí študenti (najmä z končiacich ročníkov) prešli na online vyučovanie.

Dovezené prípady

Situácia v Číne sa počas apríla postupne zlepšovala a dlho to vyzeralo tak, že problém s nákazou už má krajina pod kontrolou. Po postupnom zvoľňovaní preventívnych opatrení však začali prípady nákazy novým koronavírusom opäť pribúdať pár. Vo väčšine však šlo o dovezené prípady, teda miestnych nakazili turisti či tí, ktorí cestujú za prácou mimo svoje zvyčajné územie.

Niektorí študenti v Číne sa opäť učia online. Foto: TASR/Chinatopix via AP

Nový koronavírus sa prvýkrát objavil vo Wu-chane, priemyselnom a dopravnom centre v strednej Číne, v decembri minulého roka. Odvtedy sa ním na celom svete nakazili takmer štyri milióny ľudí, vyžiadal si viac ako 270-tisíc životov a ochromil globálnu ekonomiku. V Číne sa od vypuknutia pandémie nakazilo novým koronavírusom takmer 82 918 ľudí a 4633 nákaze podľahlo.