Foto: TASR/AP

Pacient so zápalom pľúc bol infikovaný koronavírusom ešte na konci roka 2019.

Francúzsko oficiálne potvrdilo prvé prípady nového koronavírusu koncom januára. Zdá sa však, že vírus sa mohol v krajine nekontrolovateľne a nepozorovane šíriť už niekoľko týždňov predtým. Francúzski lekári totiž zistili, že pacient so zápalom pľúc bol koronavírusom nakazený už koncom decembra 2019. Nebol pritom v žiadnej rizikovej krajine. 

Pacient z okolia Paríža, ktorému koncom roka diagnostikovali zápal pľúc mal v skutočnosti nový koronavírus, informuje BBC. Pacient, ktorý bol diagnostikovaný so zápalom pľúc 27. decembra 2019 sa medzičasom úplne vyliečil a dodnes nie je jasné, ako sa ochorením COVID-19 mohol nakaziť. Prvé prípady Francúzsko odhalilo až o niekoľko týždňov neskôr, zdá sa však, že vírus sa v krajine šíril oveľa skôr ako si úrady doposiaľ mysleli.

Foto: TASR/AP

Necestoval, no aj tak sa nakazil

Pacientom má byť 43-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný 27. decembra, teda štyri dni predtým ako WHO dostala informáciu o výskyte zvláštneho vírusu spôsobujúceho zápal pľúc v čínskom Wuchane. Muž v období pred ochorením nikde necestoval, jeho manželka však podľa informácií BBC pracovala na letisku, kde mohla prísť do kontaktu s ľuďmi cestujúcimi z Číny. Francúzski lekári zaujímavý prípad odhalili potom, ako opätovne preskúmali vzorky, ktoré mužovi odobrali pri vyšetrení v nemocnici z konca decembra.

Francúzske úrady nevedia, či 43-ročný muž môže byť „pacientom nula“. Nové odhalenie však rúca predstavu, ktorú sme o šírení ochorenia v Európe doposiaľ mali. Prvý prenos vírusu z človeka na človeka zaznamenali v Nemecku v období medzi 19. a 22. januárom, keďže však francúzsky pacient necestoval do zahraničia, zdá sa, že vírus sa v Európe mohol šíriť už oveľa skôr. Lekár, ktorý prípad objavil, upozornil aj úrady, aby opäť pretestovali pacientov z obdobia decembra a januára.

Foto: TASR/AP

Epidémia infekčnej choroby COVID-19 si vo Francúzsku vyžiadala už viac ako 25-tisíc obetí na životoch. Vyplýva to z novej bilancie zverejnenej v pondelok večer, v ktorej sa konštatuje, že za posledných 24 hodín vo Francúzsku pribudlo 306 ďalších úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s údajmi z nedele. V krajine evidujú takmer 170-tisíc pozitívnych prípadov, viac ako 51-tisíc pacientov sa z ochorenia COVID-19 už vyliečilo.

0
Uložiť článok
Komentovať