Foto: TASR/Wolfgang Kumm (DPA)

Vakcíny chránia najmä pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 a hospitalizáciou pacientov. Očkovanie jednou dávkou pri dvojdávkových vakcínach môže byť problémom.

S neustálym mutovaním koronavírusu sa čoraz viac dostáva na pretras otázka, či voči budúcim mutáciám budú v súčasnosti dostupné vakcíny účinné. Vypracovaných bolo niekoľko štúdií, žiadna z nich však nepriniesla konkrétne a stopercentné výsledky. Jedna z najnovších však jasne preukazuje, že len jedna dávka voči novým variantom bude účinná len veľmi málo alebo vôbec. Niektoré konzorciá chcú preto očkovať nie dvoma, ale tromi dávkami vakcín.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia, ktorá bola zverejnená len pred pár dňami v odbornom časopise Nature prišla s výsledkom, že len jedna dávka vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a AstraZeneca stačiť na nový delta variant koronavírusu nebude vôbec. Informoval o tom web Business Insider.

Jedna dávka poskytuje len veľmi malú alebo žiadnu ochranu

Vedci vykonali laboratórne experimenty na vzorkách krvi od ľudí, ktorí dostali zatiaľ len po jednej dávke niektorej zo spomínaných vakcín. A ako experiment preukázal, len pri 10 % týchto vzoriek sa vytvorili protilátky, ktoré delta variant koronavírusu dokázali neutralizovať. Len toto veľmi malé číslo je tak chránené pred symptomatickým priebehom ochorenia, ktorý nový variant šíriaci sa svetom môže spôsobiť. Zaujímavé ale pri tom je, že ak boli ľudia zaočkovaní oboma dávkami týchto vakcín, ochrana pred vážnymi symptómami bola zaznamenaná pri 95 % vzoriek.

Ilustračná foto: Unsplash

Autori štúdie sa domnievajú, že delta variant je stále „o krok vpred“ pred medicínou a očkovaní pred ním nemusia byť dostatočne chránení. Ako ale ďalej uviedli, laboratórne experimenty sa nemusia nevyhnutne premietať aj do reálneho života, keďže očkovanie prebieha všade inak a šíri sa viacej kmeňov vírusu. Jednoznačné ale je, že len jedna dávka vakcíny pred novými variantmi nemusí stačiť, respektíve nie je vôbec účinná.

Výskumov aj výsledkov je viac

Podobné výskumy neustále prebiehajú aj v iných krajinách sveta. Analýza vykonaná vo Veľkej Británii v máji prišla s výsledkom, že jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech alebo AstraZeneca bola proti symptomatickému COVIDu spôsobenému variantom Delta účinná len na 33 %. Pri dvoch dávkach, teda pri kompletnej zaočkovanosti, sa táto účinnosť zvýšila na 88 % pri vakcíne Pfizer a na 60 % v prípade AstraZenecy.

Dve dávky Pfizeru boli tiež na 96 % účinné pri prevencii hospitalizácie pri variante Delta, zatiaľ čo pri AstraZeneca ochránia pred hospitalizáciou na úrovni 92 %.

Štúdie teda naznačujú, že len čiastočne očkovaní ľudia môžu byť v súčasnosti omnoho viac náchylnejší na symptomatický priebeh ochorenia COVID-19 ako v minulosti, vzhľadom na variant Delta, ktorý sa stáva čoraz dominantnejším kmeňom koronavírusu šíreným vo svete.

Ilustračná foto: Unsplash

Niektorí vedci sa nazdávajú, že slabá ochrana pred nákazou môže súvisieť aj v nedodržiavaní stanovených termínov, v ktorých majú byť jednotlivé dávky vakcín ľuďom podávané. Niektorí jednotlivci totiž na druhú dávku vôbec neprichádzajú alebo sa ňou nechávajú očkovať v niekoľkodňovom oneskorení. V konečnom dôsledku tak nemajú úplnú ochranu, ktorú by mohli nadobudnúť, keby sa im dávka vpichla v riadnych termínoch.

Pomôcť môže tretia dávka

V súvislosti s novými variantami koronavírusu chcú tiež niektorí výrobcovia vakcín zvýšiť imunitnú ochranu podávaním tretej dávky. Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok večer oznámili, že regulačné úrady v Európe, USA aj inde vo svete požiadajú o povolenie očkovať aj treťou dávkou svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

K takémuto oznámeniu došlo po tom, ako údaje z prebiehajúcej štúdie odhalili, že po podaní tretej dávky vakcíny sa hladiny protilátok voči pôvodnému variantu koronavírusu aj tzv. variantu beta, prvýkrát zaznamenanému v Juhoafrickej republike, zvýšia päť až desaťnásobne oproti podaniu len dvoch dávok.

Foto: TASR/AP

Pfizer a BioNTech v spoločnom vyjadrení uviedli, že sa čoskoro chystajú zverejniť presnejšie údaje, a to aj v odbornom časopise. Plánujú ich potom „v nadchádzajúcich týždňoch predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) i Európskej agentúre pre lieky (EMA) a ďalším regulačným orgánom“.

Pfizer/BioNTech pracujú aj na novej vakcíne

Spoločnosti očakávajú, že tretia dávka ich vakcíny bude obdobne – ako voči dvom zmieneným variantom – účinná aj v prípade vysoko nákazlivého variantu delta, ktorý zaznamenali prvýkrát v Indii, a momentálne sa už postupne stáva dominantným na celom svete.

Okrem toho však vyvíjajú aj špecifickú novú vakcínu účinnú práve voči tomuto variantu, ktorej prvá šarža sa vyrába v závode BioNTech-u v nemeckom meste Mainz, uvádza AFP. Spoločnosti očakávajú, že jej klinické štúdie by sa mohli začať v auguste.

Foto: TASR/AP

Pfizer a BioNTech tiež informovali, že vzhľadom na údaje z Izraela týkajúce sa poklesu účinnosti ich vakcíny, ku ktorým došlo po šiestich mesiacoch od očkovania druhou dávkou, sa domnievajú, že po 6-12 mesiacov od podania druhej dávky by mohlo byť potrebné aj preočkovanie treťou dávkou.

V tejto súvislosti uviedli, že „ochrana voči závažnému priebehu ochorenia (COVID-19) zostala počas celých šiestich (skúmaných) mesiacov vysoká“, klesla však ochrana voči symptomatickému priebehu covidu. Pfizer a BioNTech pritom očakávajú, že objavovať sa naďalej budú stále nové a nové varianty koronavírusu.

Uložiť článok

Najnovšie články