Foto: goodfreephotos.com

Máme za sebou búrlivú noc, ktorá priniesla do západnej polovice Slovenska spolu až viac ako 10 000 bleskov.

Na studenom fronte sa počas uplynulej noci začali na našom území vytvárať búrky. Tie boli súčasťou výrazného zrážkového pola, ktoré vznikalo ešte počas dňa v oblasti Jadranu a Balkánu.

Z tejto oblasti sa zrážky nasunuli od juhu až nad naše územie a postupovali ďalej smerom k severu.  Búrky boli počas noci bleskovo veľmi aktívne. Detekcia bleskov k 5:30 zaznamenala za 24 hodín na našom území viac ako 10 300 bleskových výbojov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominik Glatzner (@______dominik___),

Naše územie však zasiahli aj výraznejšie zrážky, ktoré priniesli zrážky najmä na západ a severozápad. Najvyšší úhrn spadlo v Šali a to až 54,4 mm. Nasledujú Zlatníky s 50,7 mm a na ďalších miestach, predovšetkým Nitrianskeho, Trenčianskeho a Žilinského kraja spadlo od 30 do 45 mm zrážok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roman |🇸🇰SLOVAKIA| MyFineArt📸 (@_romannnsk),

Búrky a zrážky nás však čakajú aj počas rána a dnešného dňa. Zrážková a búrková činnosť sa len veľmi pomaly bude presúvať ďalej smerom nad východ.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roudko (@roudko_),

Meteorológovia v pondelok varujú pred dažďom na celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pre všetky kraje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavel Polednak (@pavelpolednak),

V Banskobystrickom kraji platí výstraha druhého stupňa pred dažďom do 18.00 h, v okrese Brezno až do 20.00 h. V okresoch Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica a Žiar nad Hronom SHMÚ v pondelok varuje aj pred vetrom na horách. Výstrahy pred dažďom a vetrom na horách platia aj vo väčšine Žilinského kraja, ako aj v Prešovskom kraji. Dážď a vietor sa môžu vyskytnúť až do večerných hodín.

Foto: Pixabay.com

Vo všetkých ostatných krajoch SHMÚ varuje pred dažďom, v Bratislavskom kraji výstraha platí do 11.00 h. V Trenčianskom kraji sa treba mať na pozore do 14.00 h, na niektorých miestach do 19.00 h. Na väčšine Košického kraja môže pršať až do 21.00 h. V Nitrianskom kraji do 14.00 h a v okresoch Levice, Nové Zámky a Zlaté Moravce do 19.00 h. Pre Trnavský kraj platia výstrahy do 14.00 h.

Foto: Pexels

SHMÚ aktuálne varuje aj pred povodňami. Výstrahy prvého stupňa platia na vodných tokoch v okresoch Púchov, Považská Bystrica a Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Prievidza a Žilina.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )