Ilustračná snímka: Unsplash

Systém ETIAS sa spustí v máji budúceho roka.

Nový poplatok sa nedotkne obyvateľov Európskej únie a ani ich nijako nebude obmedzovať v cestovaní po alebo mimo Európskej únie. Iné to však bude pre návštevníkov EÚ, ktorí na cestovanie do Európy nepotrebujú víza. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Európska komisia oznámila, že od mája 2023 sa bude od návštevníkov mimoeurópskych návštevníkov vyžadovať registrácia označovaná ako ETIAS. Túto registráciu môžeme prirovnať americkej obdobe s názvom ESTA.

Poplatok 7 eur

Osoby vo veku od 18 do 70 rokov budú musieť povinne zaplatiť poplatok pre vstup do EÚ. Ten bude vo výške 7 eur. Povinnosť sa bude vzťahovať napríklad aj na obyvateľov krajín ako je Veľká Británia či USA. Budú potrebné vyplniť vstupný formulár a uhradiť poplatok.

Ako pripomínajú Aktuality, systém bol vytvorený na ochranu a posilnenie hraníc a hlavným cieľom je identifikovať prípadné hrozby alebo riziká, ktoré môžu vyplývať s príchodom návštevníkov cestujúcich do schengenského priestoru.

Ilustračná snímka: Unsplash

Registrácia trvá pár minút, opatrenie pre 62 krajín

V praxi to bude vyzerať tak, že cestovateľ do EÚ sa zaregistruje, vyplní online formulár a po potvrdenej registrácii a zaplatenom poplatku sa bude môcť po schengenskom priestore voľne pohybovať až 90 dní. Registrácia však bude platná až tri roky. Samotná registrácia by mala trvať iba pár minút a v prípade bezproblémovej osoby by malo prísť aj potvrdenie registrácie po pár minútach. Aj v prípade zamietnutia vstupu sa bude možné proti rozhodnutiu odvolať.

Registrácia a poplatok budú potrebné pri cestách do 26 krajín EÚ, a to Nórska, Švajčiarska, Lichtenštajnska a na Island ako členov Európskeho hospodárskeho priestoru. Toto opatrenie sa dotkne cestujúcich zo 62 krajín, ktoré pri návšteve EÚ kvôli turizmu nepotrebujú víza.