Foto: Pixabay

Ak milujete kúpanie uprostred prírody, vyrazte napríklad na niektoré z týchto miest.

Čas strávený pri vode je nepochybne jednou z obľúbených aktivít aj mnohých Slovákov. Za takýmto zážitkom nemusíte cestovať k moru, ale môžete si ho naplno vychutnať napríklad aj kúsok od slovenských hraníc u našich susedov. Vybrali sme 10 miest s krištáľovo priezračnou vodou, ktoré sa nachádzajú v obklopení prírody a budete sa tu cítiť ako pri mori. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Samozrejme, aj na Slovensku máme množstvo unikátnych miest vhodných na kúpanie. Ich veľký prehľad nájdete v tomto článku.

Tentokrát sme sa ale pozreli na zaujímavé vodné plochy u našich susedov. Nachádzajú sa iba na skok od Slovenska, a preto sú ideálnou voľbou napríklad na víkendový výlet.

Neusiedler See (Rakúsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 48 minút cesty autom

Ak hľadáte rakúske jazero, ktoré sa nachádza doslova pri slovenských hraniciach, môžete navštíviť toto miesto. Neusiedler See sa pýši prívlastkom jednej z najväčších vodných plôch v Rakúsku a od Bratislavy je vzdialené necelú hodinu cesty autom. Typickou pre toto miesto je aj fotogenická scenéria s majákom na móle, kde si môžete vychutnať napríklad kúzelné západy slnka.

Neusiedler See Foto: Pixabay

Mondsee (Rakúsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 3 hodiny 36 minút cesty autom

Jeho voda dosahuje až 27 °C a okrem kúpania ponúka výborné podmienky napríklad aj na surfovanie. Mondsee nájdete iba 30 minút od Salzburgu, takže jeho návštevu môžete spojiť aj so spoznávaním tohto mestečka. Pri kúpaní v jazere sa môžete kochať výhľadmi na okolité hory, čo určite spestrí tento zážitok.

Mondsee Foto: Pixabay

Attersee (Rakúsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 3 hodiny 25 minút cesty autom

Portál Rogelli vyzdvihuje na tomto nádhernom rakúskom jazere jeho čistú a priezračnú vodu, čo ocenia nie iba plavci, ale aj potápači. Nachádza sa v srdci Álp a ide o tretie najhlbšie jazero Rakúska. Ak máte radšej kúpanie v hlbokej vode, Attersee môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Attersee Foto: Simon Matzinger, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Fuschlsee (Rakúsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 3 hodiny 52 minút cesty autom

Fuschlsee sa nachádza v malebnom prostredí obkľúčené lesom a už na prvý pohľad upúta jeho tyrkysovo modrá farba. Český portál Rakousko.cz spomína panenskú prírodu tohto regiónu, ktorú stojí za to vidieť. Teplota vody v jazere dosahuje až 24 °C a v okolí môžete vyskúšať množstvo aktivít, napríklad turistiku ci cyklistiku.

Fuschlsee Foto: Pixabay

Achensee (Rakúsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 5 hodín 38 minút cesty autom

Oficiálny cestovný sprievodca Rakúskom umiestnil na prvé miesto svojho rebríčka najlepších miest na kúpanie v Rakúsku jazero Achensee, ktoré sa nazýva aj „Tirolským oceánom“. Môže sa pochváliť smaragdovo zelenou čistou vodou. Polohou sa nachádza trištvrte hodinu cesty autom od mesta Innsbruck a v obklopení Álp, čo mu dodáva na neobyčajnej atmosfére.

Balaton (Maďarsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 2 hodiny a 46 minút cesty autom

Presuňme sa k našim južným susedom a začnime rovno s „maďarským morom“. Visit Hungary opisuje, že jazero je rozdelené na dve časti. Východná pláž ponúka pomaly sa prehlbujúcu hladinu vody a na druhej strane si prídu na svoje adrenalínoví nadšenci. Môžete tu vyskúšať napríklad surf alebo si prenajať motorový čln a užiť si unikátne chvíle priamo na hladine jazera.

Balaton Foto: Pixabay

Velence (Maďarsko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 2 hodiny 7 minút cesty autom

Neďaleko Balatonu, o pár minút cesty bližšie ku Slovensku, sa nachádza jazero Velence, ktoré je pre našincov menej známe, napriek tomu stojí za pozornosť. Pre návštevníkov ponúka podobné možnosti a okrem kúpania sa alebo slnenia na pláži si tu môžete napríklad prenajať kajak alebo vyskúšať jogu na paddleboarde.

Velence Foto: Susulyka, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lhota (Česko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 3 hodiny 48 minút cesty autom

Toto české jazero vzniklo zatopením povrchového lomu, kde sa ťažil piesok, uvádza oficiálna stránka Lhoty. Je hlboké až 7 metrov a okolo neho sa nachádza piesočnatý breh, kde sa môžete do sýtosti opaľovať. Má priezračnú vodu a považuje sa za jeden z najkrajších prírodných areálov v celom Česku.

Lhota Foto: Dezidor, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Janičův vrch (Česko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 1 hodina 21 minút cesty autom

Lom Janičův vrch sa nachádza v blízkosti Mikulova a ako uvádza portál Kudy z nudy, pripomína skalnaté chorvátske pláže. Upozorňujeme ale, že kúpanie v ňom je povolené iba na vlastnú zodpovednosť. Napriek tomu sa počas letných mesiacov ale teší veľkej obľube medzi verejnosťou.

Janičův vrch Foto: The photonaut, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Konětopy (Česko)

Vzdialenosť z Bratislavy: 3 hodiny 56 minút cesty autom

Jazierko Konětopy je obklopené príjemnou pieskovou plážou, kde si môžete rozložiť svoje uteráky a slniť sa do sýtosti. Nachádza sa iba necelú trištvrte hodinu cesty autom od hlavného mesta Česka – Prahy. Ak sa sem chystáte, práve kúpaním v tomto jazierku si môžete spríjemniť horúce dni, ktoré máme pred sebou.