Foto: Robert Scoble [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Agbogbloshie Makerspace Platform (Flickr)

K negatívnemu príbehu väčšiny notebookov existuje udržateľná alternatíva.

Používame ich každodenne, v priemere aj niekoľko hodín denne. Doma, v práci, v škole. V samotnej domácnosti ich zrejme máte niekoľko. Ak si jeden kúpite dnes, o pol roka už bude prakticky zastaraný. Notebooky (ale aj osobné stolové počítače) celkom ovládli svet 21. storočia. Stali sa našimi neodlúčiteľnými pomocníkmi a my ich otrokmi. Denne sa ich vo svete vyrobí, predá a z prevádzky vyradí, nespočetné množstvo. Zamysleli ste sa niekedy, akú záťaž predstavujú pre životné prostredie a našu planétu? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Recyklácia notebookov

Na notebooky aj stolové počítače platí tradičná, zákonom stanovená, dvojročná záruka. V priemere sa životnosť týchto zariadení pohybuje od troch do piatich rokov. Nehovoriac o tom, že po tomto čase je notebook vhodným kandidátom do múzea.

Technologický pokrok ľudstva je v tomto smere až desivo rýchly. Notebooky ani počítače však nie sú bioodpad, papier, ani plastové fľaše, ktoré by sme vedeli jednoducho zrecyklovať. Čo to teda pre planétu znamená?

Foto: John Schnobrich (Unsplash)

Zmes surovín z celého sveta

Zamysleli ste sa niekedy z čoho je vlastne váš notebook vyrobený? Jeho vonkajší obal je poväčšine tvorený z plastu. Pri odolnejších modeloch sa často používa hliník, vo vyššej cenovej kategórii aj odolnejšie kovy. Zatiaľ teda ide o pomerne bežné materiály, ktorých získavanie ani spracovanie ako odpadu, až taký problém byť nemusí.

Väčším problémom sú už lítiové batérie, ktoré dnes nájdete vo väčšine notebookov. Platí, že ich recyklácia je síce pre životné prostredie viac menej neškodná, no podstatne drahšia ako samotná výroba.

Foto: Pixnio

Najzaujímavejší je pôvod hardwaru. Procesory, grafické karty, RAM-ky a iné súčasti notebookov a počítačov pozostávajú z množstva rôznych materiálov, ktoré pochádzajú zo všetkých kútov planéty. Váš počítač je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený v Číne. Z celého sveta sa tak v čínskych továrniach stretávajú kovy z Ázie, z Európy,  z Ameriky, z Afriky či z Austrálie.

Odkiaľ pochádzajú konkrétne materiály na výrobu typického notebooku vyrobeného v Číne, môžete vidieť na nižšie uvedenej interaktívnej mape (po rozkliknutí krajiny pôvodu, uvidíte typ materiálu).

Vplyv na životné prostredie

Samotná výroba notebookov a počítačov neovplyvňuje životné prostredie vo väčšej miere ako produkcia iných zariadení. Ani import kovov nie je pre planétu veľkou záťažou, ak si predstavíme, že na výrobu čipov a počítačového hardwaru sa spotrebuje minimálne množstvo materiálu. Z jednej „várky“ tak vzniká obrovské množstvo technológií.

Spotreba elektrickej energie notebookov a stolových počítačov tiež nie je v porovnaní s tým, čo všetko spoločnosti prinášajú, nadmerná. Čo je však pre životné prostredie záťažou je notebook či počítač, ktorý prestane slúžiť svojmu účelu. Zmes desiatok rôznych kovov je mimoriadne náročná na spracovanie, a často tak končí na miestach, kde ich „moderný svet“ nevidí.

Foto: Pexels

Agbogbloshie – toxické skladisko elektroodpadu

Nachádza sa v blízkosti centra mesta Accra, metropoly africkej Ghany a ponúka neuveriteľný kontrast medzi rozvojovým a rozvinutým svetom. V Agbogbloshie, ako sa toto miesto nazýva, totiž končí v moderných krajinách nepotrebná elektronika z celého sveta. Miestni obyvatelia sú tak vystavení nielen obrovskému množstvu odpadu, ktorý im sem „moderný svet“ priviezol, ale aj nebezpečným toxickým látkam.

Agbogbloshie je však paradoxne pre miestnych aj nádejou. Nádejou, že z nepotrebného notebooku, ktorý niekto napr. aj na Slovensku vyhodil, po roztavení získajú malé množstvá vzácnych kovov. Za pár dolárov tu obetujú svoje životy. Postará sa o to arzén, ortuť, kadmium či olovo, ktoré sa v elektronike nachádzajú.

Agbogbloshie
Ghana

Udržateľná počítačová technika

Ako teda pomôcť nielen planéte, ale aj rozvojovým krajinám, odkiaľ moderná spoločnosť najskôr vyťaží suroviny a kam následne o pár rokov pošle elektronický odpad? Vynikajúcou alternatívou sú repasované notebooky a počítače, teda produkty, aké v súčasnosti ponúka množstvo spoločností a predajní a to aj na Slovensku. Vo svojej podstate ide o akúsi recykláciu.

Repasované notebooky sú výkonom porovnateľné s modelmi, ktoré nájdete v klasických elektropredajniach, no ich cena je často len polovičná. Obávať sa nemusíte ani technických problémov. Zákonom stanovená dvojročná záruka platí aj pri týchto produktoch. Mnoho spoločností, ktoré repasované notebooky ponúkajú, vás navyše zbavia aj vášho starého modelu. Za rozumný poplatok ho do vás odkúpia a môžete si byť istí, že v ňom nájdu niečo, čo použijú do „skladačky“, ktorá zase poslúži niekomu inému.

Uložiť článok

Najnovšie články