Foto: Koláž (Interez.sk)

Pri jedení nejakého jedla alebo používaní predmetov, ktoré využívame každý deň, si asi nikto z nás nepredstavuje, z čoho sú vyrobené a aké suroviny obsahujú.

Niektorí ľudia si pri vyberaní potravín čítajú zloženie a vedia presne, čo daný produkt obsahuje. Pravdou však je, že len málokedy vieme úplne presne, čo sa v jedle alebo v predmete, ktorý používame každý jeden deň, nachádza. Keď sa však pozriete na suroviny, z ktorých je zložený napríklad mobil, budete naozaj prekvapení. 

V našej modernej a rýchlej dobe si len ťažko nájdeme čas sadnúť si a v pokoji sa najesť, nie ešte čítať etikety a zisťovať, aké zložky sa vo veciach nachádzajú. Toto je zoznam deviatich vecí a jedál, s ktorými prichádzame do styku každý deň, no nevieme, čo obsahujú.

Na jeden bochník chleba je potrebných menej ako 400 gramov pšenice

Foto: wikimedia.org

Keď je pšenica zozbieraná, zhromaždí sa do veľkých, približne 30 kilogramových sudov. Podľa „National Festival of Breads“, jeden takýto sud produkuje okolo 20 kilogramov múky, čo stačí na výrobku približne 70 chlebov.

Na jeden liter pomarančového džúsu sa spotrebuje minimálne 12 pomarančov

Foto: pexels.com

Značka džúsov Tropicana používa na každý liter svojho pomarančového džúsu v priemere 12 pomarančov. Keď si vyrábate pomarančovú šťavu sami doma, všeobecné pravidlo je, že na jeden pohár spotrebujete dva až tri veľké pomaranče.

Na 12 vajíčok sú potrebné dve sliepky a minimálne sedem dní

Foto: pexels.com

V závislosti od plemena môže priemerná sliepka zniesť 4 – 6 vajíčok týždenne. Celkovo je to kolo 200 vajíčok ročne. Znamená to, že na klasické balenie dvanástich vajíčok, ktoré si kupujete bežne v obchode, by ste potrebovali dve sliepky a približne sedem dní.

Na jedno klasické pánske tričko sa spotrebuje približne 230 gramov bavlny

Foto: pexels.com

Nazbieraná bavlna sa zhromažďuje a ukladá do veľkých balíkov, ktoré vážia okolo 230 kilogramov. Podľa „National Cotton Council“ stačí toto množstvo na výrobu 1000 stredne veľkých pánskych tričiek. Klasické modré džínsy spotrebujú na jeden pár približne 680 gramov bavlny.

Na výrobu 7 litrov tequily sa spotrebuje jedna až dve rastliny agáve

Foto: pixabay.com

Na výrobu tequily sa používa srdce rastliny agáve, známe aj pod názvom piña. Táto časť na neskôr praží a rozdrví, aby sa z nej získala kvapalina, z ktorej sa neskôr stane tequila. Výroba tequily nie je príliš náročná, no na výrobu približne siedmich litrov potrebujete jednu až dve rastliny.

Na výrobu 4 litrov benzínu je spotrebovaných 8 litrov ropy

Foto: pixabay.com

Ropa je vyvážaná v sudoch, ktoré majú objem približne 160 litrov. Neskôr sa spracováva tak, aby sa z nej oddelili rôzne častice a mohla sa premeniť na surovinu, ktorú využívame. Po tomto procese obsahuje sud v konečnom výsledku približne 75 litrov benzínu, ktorý nájdete na čerpacích staniciach. Zvyšok ropy sa spracováva napríklad na prúdové palivo a na rad ďalších produktov, ktoré sú vytvorené na báze ropy, ako napríklad plasty.

Na naplnenie jednej litrovej plastovej fľaše vody je spotrebovaných 1,39 litra vody

Foto: wikimedia.org

Na výrobu jednej litrovej fľaše vody je podľa „International Bottled Water Association“ spotrebovaných v priemere 1,39 litra pitnej vody.1 liter vody na naplnenie a zvyšných 0,39 litrov je použitých na spracovanie, hygienu a plnenie do fliaš.

Každý iPhone obsahuje 31 gramov hliníka

Apple iPhone 6 Plus

Ak ste aj vy vlastníkom mobilného zariadenia od značky Apple je dobré vedieť, že váš mobil obsahuje množstvo kovov vrátane titánu a železa. Najviac je však zastúpený hliník, ktorý sa používa na výrobu vonkajšieho puzdra mobilu. Tento kov tvorí približne 24% z celkovej hmotnosti iPhonov. Po ňom nasleduje železo, ktoré tvorí približne 14%. Zvyšok je tvorený z iných prvkov ako napríklad titán, kobalt alebo nikel.

Ak si dáte jednu šálku kávy každý deň po celý rok, potrebujete na to deväť kávovníkov

Foto: pexels.com

Milovníci kávy by mali vedieť, že na jednu priemernú šálku kávy sa spotrebuje približne 100 kávových zŕn. Jeden kávovník dokáže za rok vyprodukovať v priemere 4000 kávových zŕn. To znamená, že ak pijete jednu kávu denne, na rok budete potrebovať najmenej deväť kávovníkov. A to sme ešte nespomenuli náklady na starostlivosť o takýto strom, náklady na praženie kávových zŕn a takisto skutočnosť, že trvá minimálne päť rokov, aby kávovník dosiahol svoje najlepšie štádium, kedy dokáže vyprodukovať najviac kávových zŕn.

Pozri aj: Veríte, že zásnubný prsteň musí byť drahý a musí obsahovať diamant? Nechali ste sa oklamať reklamou

thisisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )