Foto: Pixabay

Novovybudovaný most má uľahčiť dopravné spojenie domácim i turistom.

Ak ste minulý rok cestovali autom či autobusom po pobreží Chorvátska až na jeho južný koniec, napríklad do obľúbeného Dubrovníka, museli ste prechádzať územím ešte jedného štátu. Chorvátske pobrežie totiž nemá celistvú dopravnú komunikáciu, ktorá by spájala severnú a južnú časť obľúbenej dovolenkovej destinácie. To však bude čoskoro minulosťou. Chorváti postavia most, vďaka ktorému bude cestovanie naprieč touto krajinou oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie. 

Ak by ste už cestovali autom či autobusom do Dubrovníka, či inej lokality v najjužnejších častiach Chorvátska, potom ste pár kilometrov za Makarskou riviérou opustili územie tohto štátu. Chorvátske pobrežie je tu totiž na malom úseku prerušené územím Bosny a Hercegoviny, ktorá si pri svojom vzniku vyrokovala prístup k Jadranskému moru prostredníctvom prístavu Neum. Po pár kilometroch cesta znovu opúšťa Bosnu a Hercegovinu a znovu vchádza na územie Chorvátska. Takéto spojenie však bude už čoskoro minulosťou.

Foto: Wikimedia

Chorvátsko podpísalo dohodu s čínskou spoločnosťou China Road and Bridge Corporation a spoločne plánujú vybudovať most, ktorý cez polostrov Pelješac konečne prepojí celé pobrežie krajiny od severu až po najjužnejší cíp. Spoločnosť ponúkla najnižšiu ponuku vyčíslenú na 526 miliónov eur, z ktorej má 85% prefinancovať Európska únia.

Tento týždeň sa začali prvé oficiálne práce na výstavbe. Projekt mostu pritom nie je žiadnou novinkou, ten existoval už v roku 2007, kedy bol však zastavený najmä pre výhrady vlády Bosny a Hercegoviny. Chorvátsko však chce uľahčiť cestovanie turistom a najmä domácim obyvateľom, ktorí musia pri prechode bosnianskym územím pravidelne absolvovať dve hraničné kontroly.

Foto: Pixabay

Pelješki most má byť po dostavaní dlhý 2440 metrov a v prevádzke má byť podľa prvých odhadov do troch či štyroch rokov. Predseda kolektívneho predsedníctva Bosny Bakir Izetbegović však aj po rokoch povedal, že Bosna a Hercegovina s projektom nesúhlasí. Chorvátska vláda však argumentuje, že most týčiaci sa 55 metrov nad hladinou mora, nijako neovplyvní námornú dopravu v bosnianskom prístave Neum.

Pozri aj: Český Grand kaňon či Versailles. 10 jedinečných miest v Českej republike, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť

dromedar.zoznam.sk
Uložiť článok

Najnovšie články