Foto: Unsplash

Za týchto okolností to radšej na letných neriskujte.

Čoskoro sa blíži čas, kedy sa drvivá väčšina pneuservisov zaplní zákazníkmi so žiadosťou o prezutie ich vozidiel na zimné pneumatiky. Aj keď na ideálny čas prezutia neexistuje presný návod, predsa len máme v zákone uvedené situácie, kedy za neprezuté pneumatiky hrozí pokuta. 

Väčšina šoférov a vo všeobecnosti motoristov sa pri výmene letných pneumatík za tie zimné riadi podľa počasia, iní zas stavia na dlhoročné skúsenosti a chcú sa vyhnúť plnému kalendáru v pneuservise. Všeobecne platí, že čakať príliš dlho, teda kým napadne prvá vrstva snehu či príde ranná námraza, sa neodporúča.

Foto: Unsplash

Na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období, ak je na vozovke súvislá vrsta snehu, ľadu alebo námraza. Konkrétny termín, kedy je povinné mať na vozidle zimné pneumatiky, teda zákonom stanovený nie je. Povinnosť mať zimné pneumatiky platí len pre vozidlá konkrétnej kategórie M2, M3, N2, N3, a to od 15. novembra do 31. marca alebo v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza.

Vo vyhláške z roku 2009 sa píše: „Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“.“

Čo sa týka osobných vozidiel, bežných šoférov sa týkajú najviac označenia M1 a N1. V prípade označenia M1 ide o vozidlá na prepravu cestujúcich s počtom sedadiel 8 okrem šoféra. N1 je zase vozidlo na prepravu tovaru, ktorého hmotnosť nepresahuje 3 500 kg. Pre tieto vozidlá teda neexistuje časové ohraničenie, kedy je povinné mať „prezuté“.

Hrozí pokuta

Na území Slovenska sa najčastejšie objavuje sneženie, námraza či poľadovica zvyčajne od novembra približne do marca, pričom všetky tieto faktory výrazne ovplyvňujú aj dopravnú situáciu. Je známe, že pádnym dôvodom na prezutie pneumatík má byť aj teplota, najmä ak denná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia.

Foto: Unsplash

Nemať prezuté pneumatiky je rizikom nielen kvôli počasiu, ale aj z dôvodu prípadnej pokuty. Ak vás policajti skontrolujú v nevhodnom stave vozovky na nevhodných pneumatikách a neplatí pre vás žiadna nižšie spomenutá výnimka, pokuta činí od 30 do 50 eur. V krajnom prípade vám dokonca môžu zakázať pokračovať v jazde, pričom náklady na odťahovú službu si hradíte vy.

Výnimku majú vozidlá napríklad v prípade, že je na náprave pneumatika na núdzový dojazd, respektíve ak ide o terénne vozidlo. Zatiaľ čo v Česku či Rakúsku sú zimné pneumatiky povinné okrem počasia aj s istým vymedzeným dátumom, Maďarsko a Poľsko neuvádzajú v zákone povinnosť zimných pneumatík. Maďari však v zimných mesiacoch požadujú ako súčasť povinnej výbavy reťaze.

Uložiť článok

Najnovšie články