Foto: ODILRAK91 [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons, (Dave Proffer [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Burundi má nové hlavné mesto Gitega.

Vymenovať všetky krajiny afrického kontinentu je pre väčšinu ľudí poriadnym problémom. Ešte väčšie ťažkosti by sme mali spomenúť si zo školských čias na ich hlavné mestá. Presne na Štedrý deň navyše jedna africká krajina svoje hlavné mesto zmenila. Ako už býva zvykom, svet táto správa len tak ledabolo obišla. Hlavným mestom Burundi však už Bujumbura nie je. 

Od 24. decembra 2018 má Burundi oficiálne nové hlavné mesto. Tento titul bol prenesený z viac ako 1,2 miliónovej metropoly Bujumbura do maličkého, približne 30-tisícového mesta, Gitega.

Ak sa vám to zdá nelogické nie ste ani zďaleka sami. Maličká Gitega má oproti bývalému hlavnému mestu jedinú výhodu a to polohu v centrálnej časti krajiny.

Foto: Nové hlavné mesto Gitega (Dave Proffer [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)

Burundi

Malý africký štát (o niečo väčší ako polovica Slovenska) leží v oblasti Veľkých jazier na pobreží jazera Tanganika. Má viac ako 10 miliónov obyvateľov a patrí k najchudobnejším krajinám Afriky i celého sveta. Môže za to najmä geografiou zapríčinená izolácia, sociálna a politická nestabilita a takmer žiadne nerastné bohatstvo. Hlavným mestom bola donedávna 1,2 miliónová metropola Bujumbura, prístavné mesto na brehu jazera Tanganika.

Foto: Bývalé hlavné mesto Bujumbura (ODILRAK91 [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Nové hlavné mesto

Zmenu hlavného mesta v Burundi oznámil hovorca prezidenta Pierra Nkurunziza počas predvianočného víkendu. Prezident Nkurunziza tak splnil sľub, ktorý obyvateľom Burundi zložil pred viac ako 10 rokmi. Už vtedy totiž avizoval, že hlavné mesto presunie z pobrežia jazera Tanganika do centrálnej časti krajiny.

Novým hlavným mestom sa tak stala asi 30-tisícová Gitega. Bujumbura však naďalej ostane ekonomickým centrom krajiny. Práve tu je totiž sústredená prevažná časť hospodárstva Burundi.

Foto: Prezident Pierre Nkurunziza (Archív TASR/AP)

Od začiatku roka sa tak ministerstvá, vláda a iné úrady presúvajú zo západnej časti krajiny do jej stredu. Gitega však podľa mnohých nemá kapacity na to, aby takého inštitúcie hostila. Krajina je navyše v dlhodobej hospodárskej kríze, patrí k najchudobnejším africkým štátom a nemá prostriedky na to, aby v malom meste budovala infraštruktúru pre štátne inštitúcie.

Gitega však bola v minulosti sídlom burundijských monarchov. Mnohí preto prezidenta obviňujú, že sa týmto krokom pokúša prikloniť k absolutistickému štýlu vládnutia z minulosti.

1200 mŕtvych a 400-tisíc utečencov

Prezident Burundi Pierra Nkurunziza je v krajine kontroverznou postavou. V roku 2015 totiž oznámil, že sa bude opätovne uchádzať o prezidentské kreslo a to v poradí už tretie volebné obdobie. Politická opozícia však upozornila na to, že v Burundi je takýto krok protiústavný.

Nkurunziza namietal, že v jeho prípade sa prvé prezidentské obdobie nepočíta, keďže sa do kresla dostal po ukončení občianskej vojny. voľbou parlamentu a nie v klasických voľbách.

Potom ako Nkurunziza vyhral v roku 2015 prezidentské voľby a do úradu nastúpil po tretíkrát prepadla krajina do masových občianskych nepokojov.

Foto: Nepokoje v Burundi v roku 2015 (Archív TASR/AP)

Údajne protiústavná voľba prezidenta Burundi vyvolala v krajine vlnu občianskeho odporu a neutíchajúce politické súperenie. Nestabilita trvá v krajine dodnes a od roku 2015 si podľa niektorých zdrojov vyžiadala už 1200 ľudských životov a približne 400-tisíc ľudí, ktorí pre hrozbu politického väzenia krajinu opustili.

Spoločenská kríza je v krajine posilnená aj dlhé roky existujúcim napätím etnickým napätím medzi kmeňmi Tutsi a Hutu.

Foto: Nepokoje v Burundi v roku 2015 (Archív TASR/AP)

V máji 2018 prezident Pierra Nkurunziza oznámil, že o ďalšie volebné obdobie sa už uchádzať nebude a to napriek tomu, že referendom a zmenou ústavy ktoré presadil môže v krajine vládnuť až do roku 2034. Či, podobne ako zmenu hlavného mesta, dodrží aj tento sľub bude zrejmé v roku 2020, kedy končí jeho tretie funkčné obdobie.

theeastafrican.co.keface2faceafrica.comworldpoliticsreview.com
Uložiť článok

Najnovšie články