Foto: Archív TASR/AP (Markus Schreiber, Francisco Seco)

Mladí študenti chcú politikov dotlačiť ku klimatickej dohode. Sľuby im už nestačia.

Má 16 rokov Aspergera a ADHD. Sama tvrdí, že svet vidí trochu inak. Pravdou však je, že oveľa triezvejšie ako mnohí iní. O mladej aktivistke menom Thunberg ste už určite počuli. Začala celkom nevinne. Každý piatok protestovala pred švédskym parlamentom, aby upozornila na problematiku klimatických zmien. Neskôr vystúpila pred Európskym parlamentom v Bruseli aj na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Teraz sa k nej pripájajú študenti z celého sveta. Keď dospelí nekonajú, musia zobrať veci do vlastných rúk.

Ja o vašu nádej nestojím. Nechcem, aby ste mali nádej. Chcem, aby ste panikárili. Chcem, aby ste cítili strach, ktorý cítim aj ja každý jeden deň. A potom chcem, aby ste začali konať. Chcem, aby ste konali tak, akoby bol váš dom v plameňoch. Pretože je.“ odkázala Greta kompetentným vo švajčiarskom Davose. Myšlienka je jednoduchá. Deti už nebaví čakať, či dospelí zachránia svet. Len sľubujú a nekonajú, poprípade ani nesľubujú. Preto budú teraz konať deti.

Greta Thunberg

Greta Thunberg je zvláštna, atypická tínedžerka. Zo všetkého najviac jej záleží na budúcnosti planéty. A zdá sa, že nečinnosť mocných politikov ju absolútne rozčuľuje. U Thunbergovcov robia čo môžu aby minimalizovali svoju uhlíkovú stopu. Na žiadosť Grety sú doma všetci vegáni a nikto necestuje lietadlom. Ani Greta do 1900 km vzdialeného Davosu kvôli svojmu prejavu neletela.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Po prvýkrát stála Greta pred švédskym parlamentom 20. augusta 2018. Za zníženie emisií uhlíka protestovala každý deň až do parlamentných volieb, ktoré sa konali 9. septembra. Do školy teda nechodila celé tri týždne. Od volieb v protestoch pokračovala „už len“ každý piatok. Každý týždeň tak chodila „poza školu“, aby švédskym politikom ukázala, že nenechá o svojej budúcnosti rozhodovať nečinných dospelých. Postupne sa k nej pridávali aj ďalší študenti. Nie však len Švédi, ale neplnoletí študenti z celého sveta. Napríklad v Bruseli pochodovali v uliciach desaťtisíce ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Pridáva sa aj Slovensko

V nadväznosti na protesty švédskej tínedžerky vzniklo celosvetové hnutie Fridays For Future. To teraz „zastrešuje“ piatkové protesty z každého kúta planéty. Celosvetovo vyjdu do ulíc mladí študenti už 15. marca. Koľko ich bude? Ťažko povedať, no predpokladať možno státisíce, možno aj milióny záškolákov. Protestovať za zníženie množstva emisií sa totiž bude v 72 krajinách sveta na 716 rôznych miestach (údaj k 7.3.2019 14:45).

K výzve Fridays For Future sa pripája aj Slovensko. Mladí študenti, ale aj ich rodičia, starí rodičia, priatelia a vlastne ktokoľvek komu nie je osud planéty ľahostajní môže v piatok 15. marca svoj postoj prísť ukázať v Bratislave, alebo v Košiciach.

Sme v klimatickej kríze. Súčasní rozhodujúci činitelia nekonajú dostatočne rýchlo. Riskujú budúcnosť nás mladých ľudí. Snehový chaos, povodne, vlny horúčav a lesné požiare sú už dnes značné dôsledky. Na Slovensku životné prostredie tiež neprispieva k záchrane sveta , nelegálne skládky, smiešne štatistiky v recyklácii odpadu či znečistená voda sú riešiteľné problémy ktoré ohrozujú obyvateľov našej krajiny.“ píše sa v udalostiach na sociálnych sieťach.

Uložiť článok

Najnovšie články