Foto: NEOM

Región NEOM v severozápadnej Saudskej Arábii buduje pre ľudí z celého sveta prostredie šetrné k životnému prostrediu.

Saudská Arábia predstavila plány na linku THE LINE, ktorá je 170 kilometrov dlhým pásmom mestských komunít prepojených bez akejkoľvek potreby ciest alebo automobilov.

Revolúcia v modernom živote

Projekt THE LINE bol navrhnutý tak, aby ľudia dokázali žiť v súlade s prírodou. Pás dlhý 170 kilometrov bude bez ulíc a automobilov, ako sa uvádza v tlačovej správe THE LINE.

Prístup k základným denným potrebám a do prírody budú mať obyvatelia týchto prepojených komunít k dispozícií iba päť minút pešou chôdzou. Všetka energia v regióne NEOM bude 100 % obnoviteľná z veternej, slnečnej a vodíkovej energie, čo zabezpečí čisté mestské prostredie bez akéhokoľvek znečistenia.

Ľudia by nemali dýchať znečistené ovzdušie

Vznik THE LINE ohlásil Mohamed bin Salman, korunný princ a predseda predstavenstva spoločnosti NEOM. „Do roku 2050 sa bude musieť miliarda ľudí presťahovať kvôli zvyšujúcim sa emisiám CO2 a hladinám mora,“ hovorí Salman.

„90 % ľudí dýcha znečistené ovzdušie. Prečo by sme mali obetovať prírodu kvôli rozvoju? Prečo by malo každý rok zomrieť sedem miliónov ľudí kvôli znečisteniu? Prečo by sme mali každý rok prísť o milión ľudí v dôsledku dopravných nehôd? A prečo by sme mali prijať plytvanie rokmi svojho života dochádzaním? Preto musíme transformovať koncept konvenčného mesta na koncept futuristického,“ dodal.

Foto: Tlačová správa THE LINE

NEOM alebo „živé laboratórium“

NEOM je región, ktorý sa nachádza v severozápadnej časti Saudskej Arábie na pobreží Červeného mora. Už od jeho vzniku sa buduje ako takzvané „živé laboratórium“. Nachádzajú sa tam mestá a obce, výskumné centrá, prístavy a podnikové zóny, turistické destinácie a športové a zábavné podniky.

V tomto regióne vznikne línia THE LINE, ktorá bude domovom pre viac ako milión obyvateľov z celého sveta. Do roku 2030 plánuje THE LINE vytvoriť vyše 380 000 pracovných miest, ktoré podnietia ekonomickú diverzifikáciu a prispejú k domácemu HDP sumou 180 miliárd SAR (39 miliárd eur). Výstavba línie THE LINE začne začiatkom tohto roku.

Foto: Tlačová správa THE LINE

Ultrarýchlostná preprava

Ľudia žijúci v tejto komunite nebudú mať k dispozícii automobilové prostriedky, čo má za úlohu umožniť obyvateľom získať späť čas strávený v zdraví a pohode. Žiadna cesta nebude trvať dlhšie ako 20 minút. Všetky komunity budú poháňané umelou inteligenciou a ich cieľom bude žiť tak, aby uľahčili život sebe a aj podnikom. Vysokorýchlostná doprava spojí komunity v THE LINE od jedného konca k druhému, vďaka čomu bude cestovanie jednoduché a bez stresu.

Foto: Tlačová správa THE LINE
1
Uložiť článok
Komentovať