Foto: Profimedia

Prípad zajatých Britov a jedného Maročana sa zdá sa ochvíľu uzavrie.

Briti a Maročan sa po zatknutí a rozsudku vo forme trestu smrti spoliehali na odvolanie, ktoré by im zabezpečilo prežitie. Tlak britskej vlády a verejnosti však nezaúčinkoval a súdy v Doneckej ľudovej republike sa stále držia pôvodného rozsudku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aiden Aslin a Shaun Pinner sú dvaja britskí vojaci, ktorí už pred vypuknutím vojny žili na Ukrajine. O príbehu dvoch Britov a jedného marockého občana sme písali v nedávnom článku, pričom v čase jeho publikovania bol osud troch mužov ešte výrazne odlišný.

Trojicu zajali ešte v apríli, pričom na súd v neuznávanej a separatistickej Doneckej ľudovej republike čakali až do konca mája. Tamojšie samozvané orgány ich odsúdili ako žoldnierov na trest smrti. Pravdou však je, že minimálne britskí muži boli členmi ukrajinskej armády a neišlo teda o jednotky, ktoré bojujú za finančnú motiváciu.

Odvolanie nepomohlo

Aj keď sa britská vláda búrila a kričala po spravodlivom postupe, ako uvádzajú Ženevské konvencie, k zmene rozsudku neprišlo. Poslednou šancou bolo podanie odvolania, ktoré by ich síce zachránilo od trestu smrti, no aj napriek tomu by dostali minimálne 20-ročné tresty vo väzení.

Ako však v nedeľu napísala agentúra Reuters, k odvolaniu ani nedôjde. Vodca separatistov na východe Ukrajiny, Denis Pušilin, sa k trestu dvoch zahraničných vojakov vyjadril nasledovne: „Nevidím žiadne dôvody, predpoklady, aby som prišiel s takýmto rozhodnutím o milosti,“ cituje Reuters s odvolaním na ruské tlačové agentúry.