Foto: Pixabay.com/ CC Wikimedia

/
S kamarátom Mišom Novotom sme sa rozhodli, že prejdeme nielen transsibírsku magistrálu z Moskvy do Vladivostoku počas obdobia, kedy teplota bude okolo -40°C, ale pôjdeme aj po stopách československých legionárov.

Takisto by sme chceli prejsť časť Bajkalského jazera, ktoré by malo byť komplet zamrznuté. Chcem vám spolu s interez.sk priniesť reportáže z tejto časti sveta a hlavne ako celá Transsibírska magistrála vyzerá. Kde kúpite lístky? Koľko stoja? Alebo koľko cestá trvá? Sleduj teda pravidelné články a stories na našom Instagrame.

Našou prvou zástavkou je hlavné mesto Ruska, Moskva. Bol som tu mnohokrát a stále hľadám svoj vzťah k tomuto mestu. Nechcem tým povedať, že by sa mi mesto nepáčilo, ale Moskva má tak ďaleko od reality v ktorej žije Rusko. A to je možno ten dôvod, prečo si hľadám cestu k tomuto najväčšiemu európskemu mestu.

Mnoho ľudí navštívi len Moskvu a má pocit, že takto vyzerá celá matička Rus. Široké a čisté ulice s impresívnymi pamiatkami, veľkými chrámami alebo luxusnými obchodmi, ktoré by si nenašiel ani v Dubaji. Ak sa však dostaneš mimo Moskvy a navštíviš taký Omsk, tak budeš prekvapený šialeným rozdielom. Omnoho väčším ako medzi Bratislavou a Sninou…

Foto: Pixabay.com

Moskva je taký mix rôznych architektonických štýlov. Na jednej strane krásny stredoveký Kremeľ s novovekými chrámami a medzi nimi sa vypínajú nevábne panelové domy z čias Chruščova a Brežneva. Veľa tomu nepomohol ani Stalin, ktorý zničil cez 300 kresťanských chrámov. Tie sa začali obnovovať po rozpade ZSSR v roku 1991.

Kremel

Ale Moskva ťa určite zaujme či u v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. Ak mám povedať, čo sa mi najviac páči, tak to je miestne metro. Mohol si vidieť všetky metrá sveta, ale to moskovské je proste najkrajšie. Hlavne jeho línia 5, kde každá stanica je ako chrám. Tie stanice ťa nútia aj v plnom strese zastaviť a poobzerať sa na tú krásu, ktorá bola vytvorená v 30. rokoch minulého storočia.
Metro Moscow

Tam, kam sa najradšej vraciam, je divadlo Bolšoj, kde je najlepšia baletná scéna na svete. Aj keby si nerozumel tancu ako ja, balet v podaní miestnych umelcov ťa vytrhne zo sedačky. Neveríš? Choď sa presvedčiť na vlastné oči. Veď lístky v tomto období po prepade rubľa stoja okolo 25 Eur. Pozri si program divadla a určite si naplánuj návštevu toho Everestu medzi všetkými divadlami.

Teraz sa možno pýtaš, prečo neospevujem Červené námestie alebo Kremeľ. To už urobilo mnoho ľudí predo mnou. Áno, je to krásne, veľmi krásne a hlavne vtedy kedy padajú snehové vločky na červené hradby Kremľa. Lenže sem chodí každý a ja rád hľadám trochu netradičné veci, o ktorých málo ľudí tuší.

Dnes (14. januára) sa idem pozrieť napríklad do samotného bunkra Stalina, ktorý patril v danom období medzi najväčšie na svete či do múzea kozmonautiky, kde dostaneš krásny prehľad o dobíjaní vesmíru. Rád chodím po menej známych turistických miestach.

Najbližšie si povieme o tých menej známych, ale rovnako zaujímavých ako je Kremeľ, GUM či chrám Vasila Blaženého.

Ak by si hľadal cestovateľské informácie o Rusku, tie nájdeš tu.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov
0
Komentovať (0)