Trpieť hlbokými depresiami nie je hanba. Je dobré však vyhľadať v dohľadnej dobe odbornú pomoc. Prečítajte si o príbehu Adama, ktorý má za sebou podobnú skúsenosť.

Neverili by ste, koľko ľudí na svete trpí hlbokými depresiami. V Británii trpí depresívnymi sklonmi približne 300 000 mladých ľudí, pričom väčšia polovica z nich má z detstva skúsenosti so šikanou. Každý štvrtý človek má samovražedné sklony. Čo ale robiť, aby ste sa z vašej depresie dostali?

Pre mladých ľudí nie je jednoduché rozprávať o svojich vnútorných bojoch, práve kvôli tomu, že si občas myslia, že problém len nafukujú, zbytočne zveličujú, avšak ak trpíte depresiou, ostať ticho je najhorším možným riešením. Dôležité je ale, aby sme spozorovali znaky smerujúce k depresii čo najskôr. Podľa detského psychológa Bena Laskeyho medzi takéto znamenia patria popudlivosť, hnev, smútok, prípadne problémy s priateľmi a užívanie návykových látok.

desiringgod.org
desiringgod.org

Depresie ale môžu postihnúť kohokoľvek a čo je horšie, v akomkoľvek veku. Za posledných 25 rokov narástol počet deprimovaných ľudí o 70%, tvrdí štúdia z Mental Health Foundation. Iba 24 ročnému mužovi bola diagnostikovaná depresia už v 18-tich rokoch. Adam tvrdí, že sa cítil, akoby bol chytený v pasci, v krabici, z ktorej sa nevedel dostať von. Jeho agresívne reakcie vyvolali v jeho okolí nepokoj. Po čase sa s Adamom nikto nechcel zhovárať, báli sa totiž jeho prehnanej reakcie. Toto ale mladíkovi neprospelo a prispelo to ešte k hlbšej depresii. Adam prestal navštevovať univerzitu, rovnako ako prácu. Stratil svoje sebavedomie, uzavrel sa do seba a cítil sa, akoby bol sám jedným veľkým zlyhaním.

cadabams.org
cadabams.org

Po čase začal mať Adam samovražedné myšlienky, no napriek tomu, že bol presvedčený, že chce zomrieť, slabý hlások v jeho hlave mu radil, že chce žiť. Tento hlas mu pomohol, vrátil sa do školy a začal navštevovať rôzne sedenia zamerané na liečbu jeho depresie. Dôležitým faktorom bola, samozrejme, podpora od rodiny. Adam však vyhľadal pomoc aj v rôznych charitatívnych strediskách. Ďalšou radou od Adama je začať sa venovať akejkoľvek činnosti, či už sa jedná o plávanie, čítanie knihy, či bicyklovanie. Ako tento mladík priznal, bolo pre neho ťažké znížiť sa k ďalšiemu spôsobu pomoci, ktorou bolo vyhľadanie psychológa, ale nakoniec mu táto terapia pomohla. Rada od Adama znie – neobviňovať sa, nie je to vaša chyba, že trpíte depresiou. Rovnako netreba odstrkovať od seba pomoc, či už od priateľov, rodiny, alebo odborníkov.

Pozri aj: BÝVATE ČASTO DLHO DO NOCI HORE A RÁNO VYSPÁVATE? MOŽNO SI ANI NEUVEDOMUJETE, AKÚ MÁTE VÝHODU

psych.sk, (Romana Dorotovičová), unilad.co.uk
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )