mooistestedentrips.nl

Viete si predstaviť, že recyklujete natoľko, že na skládku odveziete len 1% celkového množstva komunálneho odpadu? Vo Švédsku to nie je ničím výnimočným.

Vedeli ste, že recyklovať sa dá až natoľko, že každoročne odveziete na skládku menej ako 1% z celkového množstva komunálneho odpadu? Švédi už vedia, ako na to. Dokonca do svojej krajiny dovážajú odpad z okolitých krajín, aby ich stroje stále premieňali odpad na užitočnú vec. A čo si pre tento svet urobil dnes ty?

Ďalšia škandinávska krajina šokuje svet napredovaním. Minule sme vám priniesli skvelé informácie o recyklácii jedla v Dánsku, či ochraňovaní životného prostredia v jeho hlavnom meste. Kodaňskí cyklisti ale nie sú jediní ktorí sa snažia ochrániť túto planétu. Švédsko patrí k popredným krajinám celého sveta, ktoré sa usilujú o čo najmenšie množstvo odpadu, ktoré sa vynáša na hromadné skládky. Konkurovať mu nedokáže len tak hocikto. Napríklad Veľká Británia dovŕšila v roku 2014 množstvo recyklovaného odpadu na 45%. Európska únia chce do roku 2030 zvýšiť celkový počet recyklovaného komunálneho odpadu aspoň na 65%.

Foto: pixabay.com

Mnoho krajín posiela odpad do Švédska práve kvôli tomu, že švédske technológie sú už ďaleko popredu od ostatných, ale rovnako preto, aby sa vyhli zbytočným poplatkom za odpad. Ľudia v tejto krajine sú naozaj ohľaduplní ku svojej krajine. Zastávajú dokonca názor, že napríklad drevné vlákno, potrebné k výrobe papiera, môže byť použité až šesťkrát pred tým, ako sa z neho stane prach.

Švédsko v roku 1991 zaviedlo daň z fosílnych palív. Približne polovica elektrickej energie je zásobovaná z obnoviteľných zdrojov.

Pozri aj: 7 zaujímavých faktov, ktoré dokazujú, že Holandsko je krajina budúcnosti.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať