The Legits

Nedávno odhalili svoju novú zimnú kolekciu oblečenia, o pár dní však už budú vrcholiť s prípravami na medzinárodný prestížny festival.

Banskobystričanom, ale ani komunite tanečníkov – bboyov nejako obzvlášť značku The Legits predstavovať netreba. Ako táto značka vznikla, čo všetko sa pod jej názvom skrýva a čomu všetkému sa jej zakladatelia MG a MK ešte venujú? Dozviete sa v rozhovore s Mirom Križanom (MK), s jedným zo zakladateľov značky.

Ak vám niečo hovorí hip-hop, určite by ste mali evidovať aj tanečníkov štýlu breakin´- bboyov a bgirls. To sú presne tanečníci, ktorí sú laikom známi ako tí, čo sa točia na hlavách. V skutočnosti nesie táto komunita ale v sebe hlbšie posolstvo, a to nielen podporu a šírenie tradičnej hip-hopovej kultúry. Značka The Legits podporuje práve túto spoločenskú zložku. Pod týmto názvom však nie je len módna značka, ale aj foto a videoprodukcia, či organizácia medzinárodných festivalov na svetovej úrovni.

Predstav nám, čo je to Legits a kto tvorí túto značku

V súčasnosti je na svete príliš veľa ľudí, ktorí mrhajú svojim talentom a robia prácu, ktorá ich nebaví a nenapĺňa. The Legits vznikol za účelom inšpirovať ľudí, aby žili a rozvíjali svoju vášeň. The Legits je hnutie a lifestylová značka, ktorá zdôrazňuje potrebu mať a rozvíjať svoju vášeň a inšpirovať tým aj svoje okolie. Slangové slovo “legit” sa používa v spojení s kvalitou, na základe čoho vznikol aj názov The Legits. Názov predstavuje skupinu ľudí, ktorí žijú pre svoju vášeň a v živote je pre nich dôležitá kvalita, nie kvantita. Sloganom značky je ,,Passion Dictates Action“, čo znamená, že vášeň ovplyvňuje vaše konanie.

Medzi členov nášho klanu patria aj tanečníci, napríklad Bboy Lil G z Venezuely, Bboy Kleju z Poľska, Bboy Ratin z Brazílie, či Bboy Poe One z USA. Ambasádorom značky je ale aj známy slovenský tanečník Laci Strike, či napríklad Mustang Wanted z Ukrajiny, ktorý sa preslávil lezením po vysokých budovách bez istenia. Ak ste doteraz o ňom nepočuli, pozrite si nasledujúce video:

Kto tvorí najužší tím firmy?

Okrem mňa a MG-ho, ktorí sme The Legits založili v roku 2013, súčasťou najužšieho tímu je Miniboj, ktorý má na starosti návrhy kolekcií, grafiku a videjká. Členom tímu je i Bernie, on zodpovedá za web, IT a je projektovým manažérom eventov. Rika expeduje objednávky, stará sa o zákaznícky servis a účtovníctvo.

A čo ty? Si aj ty The Legits?

Jasné, haha. The Legits su všetci tí, ktorí žijú pre svoju vášeň. Moja vášeň je to, čo robíme. Spolupracujeme so skvelými umelcami, ktorí sú bezodnou studňou inšpirácie, ako aj s medzinárodnými spoločnosťami, vytvárame a participujeme na úžasných projektoch, cestujeme po celom svete a máme tím pozostávajúci zo šikovných ľudí. Všetci sme priatelia a máme vo firme rodinnú atmosféru. Čo je viac?

facebook.com
facebook.com

Ostaňme ešte chvíľu pri oblečení. Ako často obnovujete kolekcie a kto ich navrhuje?

Každý rok vyjdú dve kolekcie. Samozrejme, je to zimná a letná, respektíve lepšie povedané, kolekcia na jar/leto a potom jeseň/zimu. Od ostatných značiek sa líšime tým, že neponúkame desiatky kusov oblečenia, vždy sa jedná len o niekoľko kúskov, ktoré boli navrhnuté na základe posledných módnych trendov v bboy komunite. Ako som spomínal, oblečenie navrhuje Marcel/Miniboj. Posledne nám vyšla kolekcia Nation of Doers, ktorá bola koncom novembra v Bratislave aj oficiálne verejne odhalená.

thelegits.com
thelegits.com
thelegits.com
thelegits.com

Priblíž nám, ako došlo k založeniu firmy? Ako sa vyvíjala vaša činnosť?

Všetko to začalo pred viac ako 7 rokmi, kedy môj dobrý kamarát MG (Martin Gilian) prišiel po štúdiu v USA s nápadom, že rozbehneme v Európe obchod s americkou značkou oblečenia Biggest&Baddest. Táto začínala v tom období mať uznanie v rámci komunity bboys a bgirls po celom svete. Bola to vtedy obrovská výzva. S MG-im sme boli teoreticky nabití čerství absolventi univerzít s prázdnymi vreckami a malými skúsenosťami. Mali sme však odhodlanie a chuť niečo dokázať. S odstupom času môžeme teraz zhodnotiť, že sa to vyplatilo a bola to síce náročná, no zaujímavá cesta, ktorá nás veľa naučila. Hneď od začiatku sme pracovali aj na podujatí Outbreak Europe, ktoré bolo európskou preselekciou tých najlepších bboys a bgirls.

Naším cieľom bolo aj zorganizovanie svetovo uznávanej breaking súťaže, ktorá zároveň slúži aj ako celoeurópska kvalifikácia na svetové finále konajúce sa na Floride. Prvý ročník bol extrémne náročný, hlavne po finančnej a organizačnej stránke. Po jeho skončení sme boli presvedčení, že už nikdy viac žiadne podujatie nezorganizujeme. S postupom času sme si začali uvedomovať všetko čo sa udialo, koľko úžasných momentov sa prihodilo, a že sme mali v našom rodnom meste priateľov z 31 krajín sveta. Boli sme zaplavení takým množstvom feedbackov o pozitívnych emóciách z podujatia, že sme sa rozhodli spraviť ešte jednu edíciu. Následne to už bol rozbehnutý vlak, ktorý nebolo možné zastaviť. Našou každoročnou injekciou inšipirácie je organizačný tím pozostávajúci zo superhrdinov, top návštevníci vytvárajúci neobyčajnú atmosféru a partneri, ktorí nás motivujú posúvať naše hranice.

Po pár rokoch sme začali mať vlastné vízie, aj čo sa týka festivalu a aj čo sa týka módy. Cestou bolo vytvorenie vlastnej značky The Legits. Ako je spomenuté vyššie, pod týmto brandom robíme okrem Streetwearu aj festival The Legits Blast a foto/videoprodukciu The Legits Studios.

facebook.com
facebook.com

Prečo ste si ako miesto organizovania vybrali práve Banskú Bystricu?

Banská Bystrica je naše rodné mesto, ktoré nás vychovalo a disponuje podľa nás predpokladmi na organizáciu festivalu. Mali sme pocit, že mu chceme vrátiť niečo späť. Zároveň sa nám dlhodobo dostávalo do uší, že v BB zdochol pes, tak sme chceli ukázať, že aj u nás sa dá niečo robiť a pritiahnuť do mesta interpretov svetového rázu. Teraz je to veľmi príjemný pocit – počúvať od pozvaných hostí, ktorých rešpektujete superlatívy na adresu mesta, kde ste vyrastali. Veľmi sa im páči naša príroda, námestie, dievčatá a celkovo milí ľudia. Rovnako sme pokladali za vhodné podporiť a zviditeľniť náš región. Akcia každoročne prináša nezanedbateľný prísun peňazí do mesta a prispieva k rastu cestovného ruchu v Banskej Bystrici a jej okolí. Zároveň je to aj kultúrny zážitok pre občanov. Mesto a aj samotný primátor nás podporujú v našich aktivitách výraznou mierou, za čo sme nesmierne vďační.

facebook.com
facebook.com
fb
facebook.com
fb-twister
facebook.com

Spomínal si počiatky súťaže Outbreak Europe. Ako je na tom táto súťaž dnes?

Outbreak Europe rastie z roka na rok v každom jednom aspekte. Momentálne patrí medzi nejvyhľadávanejšie eventy v breakovej komunite. Akcia začala naberať na obrátkach a rástol aj záujem verejnosti. To bol podnet na vytvorenie festivalu The Legits Blast v roku 2015, aby sme uspokojili záujmy aj iných cieľových skupín. Outbreak Europe je jeden z nosných projektov The Legits Blast. Dnes je to festival, ktorého sa zúčastňujú každý rok stovky tanečníkov a návštevníkov z približne 70 krajín celého sveta. To je dôvod, prečo ho aj prezentujeme ako najviac medzinárodný festival na Slovensku. Súčasťou sú tanečné, DJ a graffitti workshopy pre verejnosť, či tanečníkov, koncerty slovenských a medzinárodných interpretov, turnaj v basketbale a rôzne „showky”. Každým rokom záujem o akciu rastie nielen u tanečníkov, ale aj u širokej verejnosti. Festival podporujú aj ikony hip-hopovej tanečnej scény na Slovensku – Lady Mel, Johny Perfekto, či Laci Strike.

Zorganizovať festival asi nie je jednoduché. Ako to vyzerá tesne pred spustením festivalu?

Je to vskutku obrovská zodpovednosť. Najväčšou výzvou je vždy bezpečnosť. Na festivale The Legits Blast celoročne maká mnoho ľudí. Pár dní pred festivalom je celý tím v pracovnom delíriu a vzniká veľký tlak na rôznych miestach. Tento tlak sa ale snažíme čo nejelegantnejším spôsobom vždy eliminovať. Riešime letenky, zvozy, ubytovanie, stravovanie, produkciu, reklamu, fotografie a video, hostí, program, dramaturgiu, výkyvy počasia… Je toho naozaj vyše hlavy. Našťastie, vždy sa nám podarí všetko vyriešiť vďaka skvelému tímu.

Dňom skončenia festivalu naše povinnosti ale nekončia, práve naopak. Vtedy začínajú skutočné fyzické, ale aj kancelárske práce, ktoré musíme v čo najdohľadnejšej dobe urobiť. Do svojej práce investujú všetci členovia nášho tímu vždy sto percent času a energie a častokrát idú aj za hranice svojich možností a schopností. Možno preto tak všetko senzačne klape.

Máme tu nový rok. Na čo sa môžu vaši priaznivci tešiť?

Už tradične, v posledný júlový týždeň sa uskutoční The Legits Blast 2017, ktorý štartuje 5-dňovým tanečným kempom. Po ňom nasleduje už len niekoľko sprievodných workshopov pre verejnosť a od 28.-30.7.2017 začína skutočné víkendové hip-hopové šialenstvo. Tešiť sa môžete opäť na množstvo senzačných projektov, z ktorých spomeniem napríklad Rep Your Country – tanečné bitky národných tímov, Youth is the Future – hip-hop workshopy pre mladých, Outbreak Europe, Undisputed – battle o majstra sveta v breaku v jednotlivcoch a The Legits Blast Concert, na ktorom opäť vystúpia známi slovenskí, ale i zahraniční interpreti hip-hopovej scény.

Okrem júlovej klasiky však máme v tomto roku – už o pár dní tú česť organizovať svetové finále prestížnej súťaže Undisputed v Prahe v rámci zimnej edície The Legits Blast. Toto sa koná už 27.-29. januára v pražských Arkádach. Okrem tanečných battlov top brakerov sveta sa môžu návštevníci tešiť na workshopy, tanečné súboje skupín, či na koncerty interpretov, ako napríklad Separ/SK, Indy a Wich/CZ, Champion Sound/CZ a Jeru The Damaja/USA. Návštevníci zimnej edície nášho festivalu sa majú skutočne na čo tešiť a touto cestou ich pozývam:

Chalanom budeme držať palce na akcii v Prahe, ale aj na už tradičnom festivale The Legits Blast. V roku 2017 sa uskutoční už ôsmy ročník podujatia a na návštevníkov čaká skutočne bohatý program. Ak sa vám činnosť týchto mladých chalanov páči a zaujala vás značka oblečenia The Legits, navštívte ich web thelegits.com, prípadne profil ich najbližšej činnosti na sociálnej sieti.

interez.sk, (Romana Dorotovičová)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy