Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Že si o týchto ostrovoch ešte nepočul? A kto počul o Maldivách pred 20 rokmi?

Tiež nikto a dnes na Maldivy chodí takmer každý. A vieš si predstaviť, že podobné ostrovy nájdeš v Indii? Možno sa ironicky usmeješ, že v tak špinavej krajine menom India to nemôže byť ani pravda.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Spoznajte Andamanské ostrovy

Andamanské ostrovy boli donedávna absolútne uzavreté pred okolitým svetom. Vlastne ešte doteraz väčšina z 300 ostrovov je hermeticky zakrytá pred okom cestovateľa. Dôvod? Je to nielen kvôli tomu, že blízko prechádza námorná hranica medzi Indiou a Barmou, ale že miestne etniká si ako jedna z mála ponechalo svoju pôvodnú kultúru. Indická vláda stráži tieto ostrovy s domorodým obyvateľstvom veľmi dôsledne a tomu, kto by sa chcel dostať na zakázaný ostrov, hrozí dlhoročné väzenie. Napriek tomu India povolila návštevu pár súostroví a tie patria medzi svetové unikáty. Veď kto by nechcel zažiť biele pláže s tyrkysovým morom, ale aj mať ten pocit, že si tu takmer sám?

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Predvčerom som si prenajal motorku a pobehal som ostrov Havelock. Už som na svete videl mnoho krásnych pláži, či už na Fidži alebo na opustených miestach Afriky, ale toto mi vyslovene vyrazilo dych. Krásne tropické prostredie, kde sa zvuk pralesa mieša s príbojom tyrkysového mora. Len tak odhadzujem šaty a bežím do mora. Vyslovene čistá radosť z malého raja, ktorý nájdeš v Bengálskom zálive.

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Nebudem sa zas tváriť, že som tu bol jediný biely ako je to teraz populárne písať v mnohých slovenských cestopisov. Ale tých cestovateľov tu toľko nie je. A raz ich tu bude toľko, že prekonajú Maldivy.

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Ešte tu nie sú klasické veľké hotelové siete a ani pláže nie sú upravované pre davy turistov. Tu si tá pláž žije svojim životom. Keď spadne kokosový orech, tak tam bude dovtedy, kým ho príliv so sebou nezoberie. Takisto nezabudnuteľným zážitkom boli nekonečné prechádzky po bielom piesku. Len tak 7 kilometrov tam a 7 kilometrov naspäť a nikoho nestretneš. Neveríš? Tak sa príď presvedčiť.

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Skús vybočiť z klasických trás mnohých cestovateľov a zaži aj ty niečo, čo ti budú iní závidieť. Dokonca to nie je až také náročné sa sem dostať a ceny sú tu omnoho lacnejšie ako na Srí Lanke či v Thajsku. A keď máš pocit, že niečo také sa nedá zažiť, tak choď ako väčšina na Maldivy a za pár rokov budeš prekvapený, koľko ľudí hovorí o Andamanoch.

Ako sa sem dostanem?

Andamanské ostrovy sú súčasťou Indie a sú dva spôsoby ako sa sem dostaneš

1. Letecky – z indických miest ako Delhi, Bengaluru, Chennai, Kalkata a Ahmenadabad sem lietajú pravidelné letecké spoločnosti ako Air India, Jet Airways, GoAir, SpicyJet či Vistara. Ide o veľmi kvalitné spoločnosti, ktoré ponúkajú na svojich webových stránkach obojsmerné letenky už od 130 Eur. Priletieť do Port Blair sa dá len cez indické mestá.

2. Loďou – táto doprava je určená pre tých, ktori majú veľa času, nevadí im, že loď mešká aj 2-3 dni a nepotrpia si na komforte cestovania. Lode vyplávajú z Chennai (plavba trvá 3 dni), z Kalkaty (plavba trvá do 5 dní) a z Visakhapatman (plavba trvá 4 dni). Podmienky a ceny sa neustále menia. Doteraz si potreboval k palubnému lístku aj fotokópiu pasu a dve farebné fotografie pasového formátu. Informácie o plavbe môžeš nájsť aj na andamans.gov.in. Maj ale na pamäti, že to čo je napísané aj na oficiálnej stránke, nemusí už vôbec platiť.

Kedy je najlepšie obdobie na návštevu ostrovov?

Jednoznačne najlepšie obdobie je od novembra do polovice marca, kedy je najviac slnečných dní a hlavne minimum zrážok. Iné mesiace prší a sú aj veľké vlny.

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Kde sa môžem pohybovať?

Po príchode na ostrovy (hlavné mesto – Port Blair) dostaneš zadarmo ,,Permit“, ktorý ťa oprávňuje zostať na ostrovoch 30 dní. Keďže Andamanské ostrovy sa skladajú z 300 ostrovoch, tak s povolením môžeš byť na hlavnom ostrove Havelock, Neil a priľahlých maličkých ostrovoch. Ak si čítal cestopisy spred 4 rokoch, že za permity sa platilo, dnes to už neplatí. Indická vláda sprístupnila tieto ostrovy verejnosti.

Foto: Travelistan.sk (Martin Navrátil)

Najpopulárnejšie ostrovy

Nie na každý ostrov sa dá dostať. Prístupné sú hlavne ostrovy Havelock, Neil a Ross, medzi ktorými premáva trajekt. Niektoré ostrovy sú pre zahraničných zakázané aj kvôli domácemu obyvateľstvu. Ak by si rozmýšľal, že sa tam dostaneš, tak maj na pamäti, že ti za porušenie pravidiel hrozí reálne väzenie. Indická vláda sa snaží chrániť domorodé obyvateľstvo od turistického dopadu na miestne etniká.

Ostrov Havelock

Ide o najkrajší prístupný ostrov pre turistov. Z Port Blair premáva pravidelný trajekt na Havelock a lístok stojí cca 12 Eur za jednu cestu. Rezerváciu si vieš spraviť na oficiálnej stránke makruzz.com.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov