Foto: CC (Flickr.com, Wikimedia commons)

Vieš, ktorý trek k najvyšším horám na svete stále patrí do kategórie najťažším a zároveň k najkrajším?

Ak sa teraz pozeráš na mapu Nepálu, tak posuň svoj pohľad naľavo do severného Pakistanu. K2 je druhá najvyššia hora na svete – 8611 metrov medzi Pakistanom a Čínou.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Wikimedia commons

Tento rok sa vydávam do základného táboru K2, ktorý nie je komerčný ako base camp Everest, kde sú samé hotelíky, cesty, reštaurácie… Pri treku k základnému táboru K2 stále ideš ako prvé expedície pred 50 rokmi. Spíš v stane, veci si nosíš so sebou a musíš sa spoliehať na svoje sily.

K2 leží v pohorí Karakoram a je teda najvyššou horou mimo Himalájí. Čo ťa určite zaujme je fakt, že sa tu odohralo zo všetkých 14 osem tisícoviek najviac neúspešných výstupov na vrchol. Je to dané aj tým, že svahy sú oveľa strmšie. Vrchol K2 sa oveľa viac vypína nad ostatnými vrchmi ako je to povedzme u Mount Everestu a preto sa tu mení veľmi rýchlo počasie.

Prvým úspešnými horolezcami, ktorým sa podarilo dosiahnuť vrchol, boli Taliani Achille Compagnoni a Lino Lacedelli v 31.7. 1954. Potom sa dlho nikomu nepodarilo vyliezť na vrchol až o 23 rokov a to konkrétne 8.8. 1977 7 členom japonskej expedície.

Foto: Wikimedia commons

Prvému človeku, ktorému sa podarilo úspešne vyliezť dvakrát na vrchol jednej z najťažších osem tisícoviek bol Jozef Rakoncaj (1983 a 1986).

Prvým Slovákom, ktorý vystúpil na vrchol K2 bol Peter Božík v roku 1986. Bol jedným zo sedemčlennej poľskej expedície pod vedením Januszom Majerom. Ich výstupová trasa juhozápadným pilierom dostala už predtým názov Magická línia. Nazval ju tak legendárny Talian Reinhold Messner, ktorý si ju vybral v roku 1979. Túto cesta, ktorú Messner nazval príliš obtiažnu, docenila až neskôr história.

Až do roku 2012 sa žiadnemu Slovákovi nepodarilo vystúpiť na vrchol jednej z najťažších 8 tisícoviek. To sa nakoniec podarilo v spomínanom roku Petrovi Hámorovi, ktorý však vyšiel oproti Božíkovi takzvanou klasickou cestou.

Foto: outdoorfilmy.sk

Na K2 sa dodnes podarilo dodnes vystúpiť cez 330 ľudí a 60% percent z nich nepoužilo kyslík. Je to preto, že sa tu nerobia tak v masovom meradle komerčné výstupy ako pri Mount Evereste a oblasť zostáva viac menej ,,len“ pre horolezcov.

Foto: Wikimedia commons

Trek k base campu K2 má asi aj najkrajšie panoramatické výhľady na okolité tisícové končiare. Ak by si sa aj ty chcel pridať na expedíciu ku K2 a mal to kompletne zadarmo, zapoj sa do súťaže. Všetky podmienky nájdeš tu.  Viem ti sľúbiť len drinu, nepohodu, sem – tam zimu a nezabudnuteľné zážitky pri pohľade na ľadovce a zasnežené končiare. A ako bonus, pôjdeme cez jednu z najkrajších panoramatických ciest na svete – bájna Karakoram higway. Tak čo, pridáš sa?

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov