Travelistan

Rozmýšľate kam by ste tento rok vyrazili k moru? Chceli by ste oddych na pláži spojiť s poznaním exotickej krajiny? Radi by ste zažili raj, kde ešte nedorazil naplno turistický priemysel? Máme pre vás tip v podobe exoticky znejúceho ostrova Koh Rong, ktorý patrí Kambodži.

Možno si poviete, že o tomto ostrove ste ešte poriadne nepočuli. Ale kto poznal poriadne pred 20 či 30 rokmi Seychely, Maledivy či Zanzibar? Dnes sú tieto ostrovy tak preslávené, že sa stali snom nejedného cestovateľa. Podľa nás sa aj kambodžské ostrovy raz stanú symbolom nielen krásneho mora a pláží, ale aj symbolom luxusu. 

V tomto článku vám v spolupráci s Travelistanom predstavíme ostrov Koh Rong, ako aj poradíme ako sa sem dostať, ktorá pláž je podľa nás najkrajšia a hlavne čo koľko stojí.

Kde leží ostrov Koh Rong?

Ostrov Koh Rong leží asi 12 kilometrov od kambodžského mesta Sihanukville. Ostrov je zasadený v Thajskom zálive a je obklopený ďalšími malými ostrovmi, ktoré prirodzene zabezpečujú, aby neboli veľké vlny. Môžete sa preto tešiť na pokojné more a príjemný oddych.

Travelistan
Travelistan

Ako sa sem dostať?

Tu najskôr opíšeme, ako sa dostať do Kambodže a následne sa budeme venovať ceste na samotné ostrovy.

Lety do Kambodže

Žiadne priame spojenie medzi Kambodžou a Európou neexistuje. Najjednoduchšie je letieť do thajského Bangkoku alebo cez Čínu a následne buď do Siem Reapu (kde môžete navštíviť známu pamiatku Angkor Wat), alebo do hlavného mesta Phnom Penh. Aktuálne výhodné letenky do Kambodže (Siem Reap resp. Phnom Penh) ponúka portál www.kadetade.com. Ponuku leteniek nájdete tu.

Lety z Bangkoku a Siem Reapu patria medzi tie lacnejšie, väčšinou stoja do 50 EUR a pri skorom nákupe aj menej. Pri tomto lete môžete využiť asi najpopulárnejšiu nízkonákladovú leteckou spoločnosť Air Asia – http://www.airasia.com.

Ak by ste sa rozhodli, že chcete zostať chvíľu v Bangkoku a ísť do Kambodže po zemi, môžete využiť pravidelné autobusové linky do Siem Reapu. Cesta trvá cca 8 hodín a cena sa pohybuje od 10 do 20 EUR. Lístky kúpite bezproblémovo v Bangkoku na najslávnejšej ulici plnej barov Kao San Road.

Doprava v rámci Kambodže

Cesty v Kambodži sú na veľmi dobrej úrovni. To znamená asfaltové a vzdialenosti prejdete oveľa rýchlejšie ako pred pár rokmi. Takisto autobusové spojenia v rámci Kambodže sú na vysokej úrovni. Medzi mestami odchádzajú v pravidelných intervaloch klimatizované autobusy. Lístky si viete bezproblémovo kúpiť nielen na autobusovej stanici, ale aj na hoteloch či guesthouse-och, kde bývate.

Doprava medzi mestami

 • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD
 • Siem Reap – Sihanukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
 • Phnom Penh – Sihanukville – 6 hodín – 10 USD

Ako sa dostať na ostrov Koh Rong?

Je to veľmi jednoduché. Prístav odkiaľ idú trajekty na ostrov Koh Rong je v meste Sihanoukville. Z autobusovej stanice sa do prístavu dostanete miestnym tuk-tukom za 1 USD/osoba. Spiatočný lístok na ostrov Koh Rong stojí 15 USD/osoba. Plavba rýchlo loďou trvá cca 40 minút. My sme využili spoločnosť Speed Ferry, ktorá na svojej stránke uvádza aj časový rozvrh. Cena spiatočnej dopravy pri kúpe online je cca. 21 USD/osoba, na mieste v Sihanoukville dostanete lístky za 20 USD/osoba.

My sme napríklad išli ráno z mesta Phnom Penh a večer sme už boli na ostrove Koh Rong.

Kedy ísť?

Počasie by sa v Kambodži dalo rozdeliť do troch fáz.

 • Najvyššej sezóny od novembra do februára, kedy je teplota najnižšia a hlavne  príjemná.
 • Obdobie tepla – marec až máj, kedy teplota vystúpi v niektorých častiach až na 40°C a vlhkosť je najvyššia.
 • Obdobie dažďov – jún až október, kedy krajinu zasiahnu pravidelné dažde.

Kde sa ubytovať?

Keď dorazíte na ostrov, privíta vás malá dedinka Koh Tui s rôznou škálou ubytovania. Ubytovanie nájdete na mieste od 3 USD do 20 USD na osobu. Je to zároveň aj miesto, kde sú reštaurácie, bary a miestne cestovné kancelárie. Dedinka má takisto peknú bielu piesočnú pláž. My sme si vybrali ubytovanie v Reef on the Beach.

Tento rezort je asi 30 minút pešo od dedinky Koh Tui. Sú dve možnosti ako sa sem dostať.

 • Ak prídete loďou zo Sihanukville, bude vás čakať loď, ktorá vás zadarmo zoberie do rezortu. Je to bezplatná služba, ktorú môžete využiť aj počas pobytu, keby ste chceli ísť do dediny a späť.
 • Do dedinky sa dá dostať po pláži pešo, čo je asi 30 minút chôdze po pláži. Ak idete v noci, treba mať baterku, aby ste si posvietili na cestu.

Reef on the Beach Resort sa nachádza na druhej najkrajšej pláži ostrova. Pláž má biely piesok s tyrkysovým morom. Nájdete tu celkovo 16 príjemných bungalovov s jednoduchým prístupom na pláž. Výhodou bungalovov je nielen ich veľkosť a vzdušnosť, ale že sú oddelené od ostatných bungalovov stromami a vy máte pocit samostatnosti.

Každý bungalov má

 • vlastnú priestrannú kúpeľňu so sprchou,
 • posteľ so sieťkou proti komárom (to môže vyvolávať pocit, že je tu veľa komárov, ale nie je to tak),
 • vlastný priestranný balkón s ratanovými kreslami.

Rezort je komplet nový a nie je vôbec „vybývaný“. Ten kto hľadá pokoj, oddych a pocit, že je na pláži takmer sám je na správnom mieste. V rezorte ešte nefunguje wifi. Ak nevyhnutne potrebujete internetové pripojenie, v Phnom Penhe si môžete kúpiť SIM kartu so 4G internetom (SIM 1 USD, 2 GB/3 USD, 4 GB/5 USD). Okrem toho, v dedinke Koh Tui sú miesta a reštaurácie s wifi. Za ubytovanie sme zaplatili 17 USD/noc pre dve osoby. Ak by ste si chceli spraviť vlastnú rezerváciu môžete priamo napísať hlavnému manažérovi Franciosovi na email [email protected] Ak robíte rezerváciu cez booking.com, tak tento hotelový portál si berie navyše 12 percent z ceny. Takto si rezerváciu spravíte priamo a za menej.

Bungalov zvonku. Od susedov vás oddeľujú stromy, takže máte dostatok súkromia.

Travelistan

Bungalov zvnútra za 17 USD/noc

Travelistan

Čo koľko stojí?

My sme osobne boli veľmi prekvapení, ako je tu lacno. V Phnom Penhe či Sihanukville sú ceny vyššie.

 • Ubytovanie – od 3 USD do 30 USD
 • Pivo – od 0,5 do 1,5 USD
 • Slížová polievka 1 – 2 USD
 • Khmérske rizoto ala Fried rice – 2 USD
 • Ovocný shake – 1 USD
 • Káva – od 0,5 do 1 USD
 • Krevety s ryžou – cca 3 USD
 • Voda 1,5 litra od 0,75 USD do 1 USD
 • Khmérska whisky 1 liter – 7 USD

Ceny sú najnižšie v dedinke. Ak budete jesť v rezortoch tak potom aj drahšie.

Akými peniazmi sa platí?

V Kambodži platia dve meny: americký dolár (USD) a kambodžský riel (KHR). Pomer je 1 USD – 4000 KHR. Je jedno s čím budete platiť na mieste. Je lepšie ak si vymeníte eurá na doláre ešte na Slovensku, lebo kurz je tu horší. Počas nášho pobytu bol kurz 1 EUR = 1,05 USD. Na ostrove neexistujú bankomaty, ale na pevnine nájdete bankomaty, ktoré vydávajú doláre. Pamätajte však, že za výber z bankomatu si kambodžská banka účtuje navyše min. 5 USD za výber.

Výlety a atrakcie

Nie je tu toľko atrakcií ako napríklad v Thajsku. Je to daň za neobjavený ostrov.

 • Poldenný výlet loďou od 13.00 do 20.00 – najlepší možný výlet a ten musíte zažiť. Počas výletu zastavujete na dvoch miestach, kde sa šnorchluje, takisto s domácimi zažijete rybačku, zastávka na najkrajšej pláži „Long Beach (Soksan Beach)“. Na záver, keď zapadne Slnko, plávate s planktónom, ktorý svetielkuje. Výlet stojí 10 USD a je v tom aj obed, maska na šnorchlovanie, pivo a na dvojicu fľaša khmérskej whisky s kolou.
 • Potápanie sa – dá sa, ale nie je to najlepšie miesto. Sú tu síce korálové útesy, ale keď ste zažili červené more, tak príliš nadšený nebudete.
Travelistan
Travelistan

Koľko nás teda priemerne vyšiel deň?

Ak zrátame naše výdavky aj s ubytovaním, tak na osobu aj s ubytovaním sme minuli 27 USD. V priemernej spotrebe je nielen strava v podobe raňajok, obeda a večere, ale aj večerné pivko či iná zábava. Ak  to porovnáme s Thajskom, tak o niečo lacnejšie.

Čo môžem popritom vidieť v Kambodži?

Kambodža je celosvetovo známa hlavne atrakciami ako Angor Wat. Nielen o Angkore, ale aj o iných miestach nájdete viac informácií tu.

Víza do Kambodže

S Kambodžou máme vízový režim a na mesiac stoja 30 USD. Víza vybavíte na hocijakom hraničnom prechode a ide o veľmi rýchlu procedúru. Čo potrebujete?

 • Fotku pasového formátu,
 • vyplniť tlačivo, ktoré dostanete na mieste.
Travelistan
Travelistan

Ako sa tu dohovorím a zvládnem to aj sám?

Napriek tomu, že Kambodža bola francúzskou kolóniou, dohovoríte sa tu anglicky. A aj ten, kto nevie, sa určite nestratí. Informácie si vás tu nájdu a sú ľahko dostupné. Verte, že orientácia a dorozumenie sa vám pôjde ľahšie ako v iných krajinách ako Vietnam či Japonsko.

Bezpečnosť

Kambodža je rovnako bezpečná krajina ako Thajsko. Je síce oveľa chudobnejšie, ale obyvateľstvo je dokonca viac „vysmiate“ ako v Thajsku. Okrem základných pravidiel, že si musíte dávať pozor na drobné krádeže, vám absolútne nič nehrozí.

Na záver

Ak plánujete dovolenku s oddychom pri mori a chcete zažiť niečo výnimočné, tak poďte sem. Ak sem prídete za 2 roky, už bude neskoro a vy krásne biele pláže budete spoznávať s davom turistov. Ide o dovolenku, počas ktorej zažijete veľa a miniete menej, ako keby ste išli do Thajska alebo Indonézie.

travelistan
Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov
0
Komentovať (0)
Príbehy