Foto: Martin Navrátil

Ktorá pláž je tá najkrajšia?

Niekto má rád opustené pláže, niekto zas preferuje kamenisté, piesočné… Čo cestovateľ, to autonómny názor. Základom je, aby bol každý spokojný so svojim výberom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mojou prácou je cestovať po svete a vďaka tomu som nielen navštívil 167 krajín sveta, ale aj videl rôzne pláže a moria. A keď som si mal poskladať svoj pomyselný rebríček, tak som dospel k týmto destináciám, ktoré považujem za TOP a ktoré by som doprial každému Slovákovi.

Papua Nová Guinea

Foto: pxhere

Papua u nás vzbudzuje pocit, že je to nebezpečná krajina. Áno, voľakedy bola a teraz sa otvára svetu. Je to krajina, kde sú nielen živé tradície prostredníctvom rôznych kmeňov, ale aj sa tu nachádza rozmanitý podmorský svet. A práve, keď som sa ponoril do čírej vody v Bismarkovom mori, nedokázal som uveriť, čo sa tam nachádza. Pestrofarebné korále, rybičky rôznych tvarov a farieb…Ako z dokumentu National Geographic. Ak neveríš, príď sa presvedčiť na vlastné oči do lokality Madang alebo Nové Anglicko. Každý nadšenec potápania bude viac než  spokojný.

Ako ísť do Papui? Pozri podrobné cestovateľské rady tu.

Koh Rong – Kambodža

Foto: Martin Navrátil

Keď sa povie juhovýchodná Ázia a more, tak nejeden cestovateľ ukáže na mapu v Thajsku alebo vo Vietname. A teraz sa pozri na Kambodžu a nech tvoj pohľad zablúdi na ostrovy menom Koh Rong. Biely piesok ako na Maldivách a tyrkysové more, ktoré by si v tejto časti sveta vôbec nečakal. Výhodou ostrova je, že ešte sem nechodí toľko ľudí a stále sa vieš prejsť večer sám po prázdnych bielych plážach.

Viac o ostrove ako sa tam dostaneš nájdeš tu.

Andamanské ostrovy – India

Foto: Martin Navrátil

Ešte zostaneme v Ázii a pozrieme sa na ostrovy, ktoré boli prednedávnom uzavreté pred svetom. Dostať sem povolenia bolo niekedy nadľudským úsilím. Tento rok spolu s Interezom sme ti priniesli prvú slovenskú reportáž o týchto ostrovoch.

Andamanské ostrovy sú určené pre tých, ktorý milujú kľud, pohodu a nechcú mať na krásnych plážach kopec hlučných barov či nezmyselné atrakcie. Len si predstav, že si tu nájdeš na 7 kilometrovej bielej pláži svoju palmu, kde počúvaš šum mora a jedinými tvojimi spoločníkmi sú korytnačky. A keď máš obavu, že keď je to India, že tu je bordel a špina, tak si na omyle. Tieto ostrovy prekvapia.

Ako na Andamanské? Pozri rady tu.

Nosy Be – Madagaskar

Foto: By Jean-Louis Vandevivère from Paris, France (nosy komba) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons
Keď som rozmýšľal, či sem napíšem Zanzibar alebo Nosy Be, tak o prsia vyhral tento plážový raj na severe exotické ostrova. Len si daj do uja googla výraz Nosy Be a uvidíš o čom hovorím. Africká krása, pohoda a hlavne ten biely nechutný biely piesok s tyrkysovým morom.

Viac nájdeš tu.

Belize

Foto: wikimedia.org Dave ten Broek from Calgary, Canada

Kto by nepoznal Cancun v Mexiku? A čo keď krajšie pláže respektíve more sa nachádza trochu nižšie v mini štátiku, ktorý si nejeden Slovák spája s mafiánom Mellom? Zabudni na pocity a choď na ostrovy pri meste Belize city. Nachádza sa tu druhá najväčšia korálová bariéra na svete, kde vieš plávať s rajami, žralokmi či inými morskými potvorami. Ostrovčeky sú tak malé, že ich vieš obehnúť na pár desiatok minút a všade chodíš po tom bielu piesku.

Atauro – Východný Timor

Foto: wikimedia.org – molly+ (Atauro Island)

Darwinská univerzita vyhodnotila podmorský svet pri tomto ostrove za najrozmanitejšiu podmorskú faunu na svete. Samotná pláž nie je až tak krásna, ale keď sa ponoríš, budeš si pripadať ako v rozprávke. Ostrov, kde nie je signál, 2-3 hotelíky, jedno kempové miesto a pohoda s drinkom v ruke. Ja som osobne pobudol na ostrove 3 dni a celý čas som sa šnorchloval a nechápal som z tej nádhery.

Sokotra – Jemen

Foto: By Hexli98 [CC BY 3.0 ], from Wikimedia Commons
A kto je u mňa víťaz? Jednoznačne Sokotra v Indickom oceáne. Tento ostrov víťazí na plnej čiare a ostatné lokality sa môžu pobiť o druhé miesto.

Tamojšie pláže sú nielen čistý biely piesok, ale dopĺňa ho nádherne tyrkysové more s mimoriadne bohatým životom pod hladinou. Šnorchlovanie a potápanie tu to bolo asi najlepšie na svete. Budeš z neho nadšení, aj keď si už zažil napríklad Červené more v Egypte. Toto súostrovie sa označuje aj za Galapágy Indického oceánu. Väčšina rastlín a živočíchov sú endemity, nikde inde ich nenájdeš, rastú alebo žijú iba na tomto mieste. Kvôli nestabilnej politickej situácii v Jemene sa sem pritom doteraz dostalo len málo ľudí, ktorí by si túto nádheru naživo mohli vychutnať.

Možno tento rebríček sa zmení, keď prejdem ostrovy v Karibiku kam sa chystám v decembri alebo keď sa prejdem po plážach Mozambiku v januári. A ktoré pláže či moria sú pre teba tie najlepšie? Sleduj Interez a onedlho sa vyberieme navštíviť málo známe karibské ostrovy, ktorých bude sedem.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov