Foto: Archív TASR

Spoznávajte Slovensko počas leta vlakom, určite neoľutujete.

Je to ekologickejšie, pohodlnejšie a v neposlednom rade oveľa väčší zážitok. Obavy z cestovania do zahraničia priniesli Slovákom jedinečnú príležitosť. Konečne sa môžeme zamerať na vlastnú krajinu, jej krásy a pamiatky, ktorými sa môžeme hrdiť ďaleko za našimi hranicami. Spoznávať Slovensko pritom možno aj z vagónov. Vlaky vás totiž dovedú k tým najväčším aj menej známym lákadlám turistov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví počas leta v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR a krajskými organizáciami cestovného ruchu 44 mimoriadnych letných vlakov na celkovo 10 rôznych linkách, vďaka ktorým sa stanú krásy Slovenska ešte dostupnejšie. Okrem toho ponúkajú jednotlivé kraje aj vlastné zážitkové vlaky či turistické atrakcie spojené so železnicou, ktoré urobia toto leto ešte zaujímavejším.

Horehronský expres

Širokú ponuku zážitkových vlakov ponúka najmä Banskobystrický kraj a jeho organizácia cestovného ruchu Dobrý kraj. Stálicou je už Horehronský expres, ktorý vás v sprievode vlakových hercov či hámorníka prevedie jednou z najkrajších železníc na Slovensku. Horehronský expres totiž začína v Brezne odkiaľ pokračuje na východ až do Dediniek. Trasa tak vedie známym Chmarošským viaduktom, cez Telgártsku slučku až k vodnej nádrži Palcmanská Maša. Počas leta bude Horehronský expres premávať len v troch termínoch, o jeho popularite svedčí fakt, že prvé dva sú už v smere z Brezna celkom vypredané.

Chmarošský viadukt neďaleko obce Telgárt. Foto: TASR (Dušan Hein)

Banícky expres

Banskobystrický kraj vlakom prepojí aj dve známe a turistami vyhľadávané banské mestá. Banícky expres totiž spojí Zvolen s Banskou Štiavnicou a Kremnicou. Zážitkový vlak ponúka zábavu najmä pre malých turistov, ktorých úlohou bude priamo vo vlaku strážiť vzácny poklad pred zákernými permoníkmi. Banícky expres, rovnako ako ďalšie zážitkové vlaky v Dobrom kraji, vypravia počas prázdnin trikrát, už teraz sú však voľné len lístky na trasu Zvolen-Banská Štiavnica.

Banská Štiavnica, Foto: Unsplash

Zbojnícky expres

Historickú železnicu vypraví Banskobystrický kraj aj do nádhernej Čertovej doliny, po ktorej kedysi jazdila zubačka s najvyšším stúpaním v strednej Európe. Zbojnícky expres vás prevedie z Brezna do Tisovca popri zbojníckych chodníčkoch odkiaľ na cestujúcich neustále číha možné nebezpečenstvo.

Foto: Archív TASR

Čiernohronská železnica

Stálicou na Horehroní je už roky Čiernohronská železnica. Úzkorozchodná lesná železnica, kedysi hlavný systém dopravy v oblasti Horehronia, je dnes už len historickou turistickou atrakciou a súčasne aj národnou kultúrnou pamiatkou SR. Čiernohronská železnica premáva na troch rôznych trasách, pričom jedna vedie dokonca priamo cez futbalové ihrisko. Okrem trasy vedúcej do Vydrovej doliny premávajú na Čiernohronskej železnici historické parné lokomotívy.

Foto: Archív TASR

Zubačka Tisovec

Zaujímavú trasu ponúka aj región Gemeru. Priamo z Tisovca sa totiž dvakrát vypraví unikátna historická parná zubačka, ktorá cestujúcich prevezie cez Čertov viadukt, či viadukt Pod Dielom až na Zbojskú. Zubačka Tisovec je historickou pripomienkou niekdajšej baníckej slávy gemerského regiónu a na svojej trati prekonáva až 50 % stúpanie.

Foto: Archív TASR

Oravská lesná železnica

Na Orave turistov už roky láka Oravská lesná železnica a inak to nebude ani počas tohto leta. V minulosti slúžila na zvážanie dreva z členitých oravských lesov, dnes však už vozí len nadšených turistov. Vďačiť za to možno pamiatkovému úradu a miestnym aktivistom, ktorí sa rozhodli jedinečnú železnicu pred demontovaním zachrániť. V súčasnosti je tak v prevádzke posledný 3-kilometrovžý úsek železnice, ktorý slúži ako známa turistická atrakcia.

Foto: Archív TASR

Lesná železnica vo Vychylovke

Vlastnú lesnú železnicu na zvážanie dreva mal v minulosti aj región Kysúc. Spojením Kysuckej lesnej železnice s tou Oravskou sa v prvej polovici 20. storočia obe trate začali využívať aj na verejnú dopravu. Historická železnica je dnes návštevníkom na Kysuciach k dispozícii v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, minulý rok Múzeum pridalo aj zážitkovú jazdu drezinou, tá však aktuálne k dispozícii nie je.

Foto: Archív TASR

K Spišskému hradu

Výrazný krok k posilneniu domáceho cestovného ruchu počas nasledujúcich týždňov urobilo aj Ministerstvo dopravy, ktoré od Národného dopravcu objednalo a zaplatilo až 44 mimoriadnych letných vlakov. Tie budú premávať na 10 linkách, medzi nimi aj zo Spišskej Novej Vsi do Spišského Podhradia. K svetovoznámemu Spišskému hradu sa tak toto leto návštevníci dostanú pohodlne aj vlakom, objavovať však môžu aj ďalšie zákutia Spišského regiónu.

Na Ľubovniansky hrad

Mimoriadny letný vlak privezie turistov aj na okraj národného parku Pieniny. Z Prešova vypraví ZSSK letné vlaky naprieč Sarišom až do Starej Ľubovne. Navštíviť tu môžete Ľubovniansky hrad a ďalšie zaujímavé lákadlá horného Šariša.

Foto: Kateryna Baiduzha / CC BY-SA

K Slavošovskému tunelu

Podstatne dostupnejší sa pre návštevníkov z východného Slovenska stane toto leto región Gemera. Priamo z Košíc sem totiž bude jazdiť mimoriadny letný vlak, a to priamo do Slavošoviec, kde okrem iného môžete prejsť viac ako 4 km dlhým železničným tunelom, ktorým nikdy žiadny vlak neprešiel. Gemer však láka aj prírodnými krásami, na jeho území sa nachádzajú hneď tri národné parky, ktoré dozaista uspokoja každého turistu.

Slavošovský tunel, Foto: Archív TASR
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články